Gimnastika növləri üzrə birgə yarışların keçirilməsi artıq bir ənənə halını alıb.
Bu dəfə də 23-26 noyabr tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında gimnastikanın daha 4 növü - Batut və Tamblinq üzrə Azərbaycan Çempionatı və Bakı Birinciliyi, Bədii Gimnastika üzrə Bakı Çempionatı və Birinciliyi, həmçinin Aerobika Gimnastikası üzrə Azərbaycan və Bakı Çempionatı təşkil olundu.
Öncədən xəbər verdiyimiz kimi, yarışların ilk gününə tamblinqçilər start verib. Gimnastlarımız 4 yaş qrupunda mübarizə apararaq, öz aralarında ən güclüləri müəyyən ediblər.
Turnirin ikinci və üçüncü günü isə bədii və aerobika gimnastlarının çıxışları ilə yadda qalıb. Xalça üzərində alətlərlə öz bacarıqlarını sərgiləyən bədii gimnastlarımız böyüklər, yeniyetmələr, balacalar yaş kateqoriyasında mübarizə aparıblar. Yarışlarda Ocaq Sport və Start Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, o cümlədən Sərhədçi OİM-ni təmsil edən qrup komandaları da rəngarəng çıxışlar nümayiş etdiriblər.
Aerobika gimnastikasına gəldikdə isə qeyd etməyə dəyər ki, açıq elan olunan bu çempionatda yerli gimnastlarımızla yanaşı, Macarıstan, Rusiya, Estoniya, Bolqarıstan və Almaniya təmsilçiləri də iştirak edib. 7-8 və 9-11 yaş, həmçinin yeniyetmələr, gənclər və böyüklər yaş kateqoriyasında meydançada maraqlı çıxışlar nümayiş etdirərək, hakimlərin rəğbətini qazanan qonaqlarımız, yerli idmançılarımızla bərabər fəxri kürsünün ilk pillələrində yer almağı bacarıblar.
Son olaraq birgə yarışlara batutçular qatılıb. İdmançılarımız balacalar, uşaqlar, yeniyetmələr, gənclər və böyüklər yaş kateqoriyasında öz proqramlarını icra edərək, medalçılar sırasında adlarını yazdırıblar.
Qalib gələn bütün gimnastlarımızı təbrik edir və onlara beynəlxalq arenalarda da uğurları ilə fərqlənməyi arzu edirik.
Yarışların nəticələri barədə ətraflı məlumatı federasiyanın internet səhifəsindən əldə edə bilərsiniz.

It has already become a tradition to organize joint competitions in gymnastics disciplines.
Thus, this time, there were held events in 4 more gymnastics disciplines among age categories at National Gymnastics Arena on November 23-26 - Azerbaijan and Baku Championship in Trampoline Gymnastics and Tumbling, Baku Championship in Rhythmic Gymnastics, as well as Azerbaijan and Baku Championship in Aerobic Gymnastics.
As it was reported before, the first day of the competitions started with the performances of the tumblers. Our gymnasts defined the strongest ones among themselves in the events within four age groups.
The 2nd and 3rd days of the tournament were remembered with the performances of rhythmic and aerobic gymnasts. Our rhythmic gymnasts demonstrating their skills with apparatus on the Field of Play, competed in the age categories of seniors, pre-juniors, youngsters. The teams in group exercises representing Ojag Sports and Start Clubs, Baku Gymnastics School, as well as “Sarhadchi” Sports Olympic Centre displayed colourful performances.
As to the aerobic gymnastics, it should be mentioned that along with our local gymnasts, the gymnasts from Hungary, Russia, Estonia, Bulgaria and Germany participated in the Open Championship. Guests, demonstrating exciting performances in the age categories of 7-8 and 9-11-year-old gymnasts, as well as within age groups of pre-juniors, juniors and seniors won sympathy of the judges and managed to mount the steps of the podium together with our national gymnasts.
At the end, trampoline gymnasts joined the events. Our athletes became medalists demonstrating their performances in the age categories of youngsters, children, pre-juniors, juniors and seniors.
We congratulate all the winners and wish them to be distinguished with their achievements on the international arena as well.