Belçikanın Gent şəhərində Happy Cup-2009 beynəlxalq turnirində iştirak edən Azərbaycan gimnastlarının hesabında üç medal var.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, ölkəmizi Belçikada iki yeniyetmə gimnast, Ayşə Mustafayeva (1996) və Mənsurə Bağıyeva (1997) təmsil edirdilər. Mənsurə daha uğurlu çıxış edərək çoxnövçülükdə 65.025 xalla 2-ci yeri tutmuşdur. Gimnastların məşqçisi Nurlanə Əlizadəinin sözlərinə görə, Respublika Kompleks İdman Məktəbinin 12 yaşlı təmsilçisi bütün finallarda iştirak etmək hüququ qazanmış, və birində - halqa ilə - “bürünc” əldə etmişdir.
Daha bir bürünc medalçı iplə hərəkətlərdə Ayşə Mustafayeva olmuşdur. Digər finallarda o 5-ci nəticə göstərmiş, çoxnövçülükdə isə 6-cı mövqedə qərarlaşmışdır.
Bayram günlərində üçüncü yerlə Xorvatiyada ənənəvi beynəlxalq turnirdə çıxış edən Zeynəb Cavadlı da kifayətlənmişdir.
Komanda hesabında dünya üçüncüsü çoxnövçülük proqramında çıxış etmiş, və hakimlərdən dörd hərəkətin yekununda 93.475 xal alaraq 3-cü yeri tutmuşdur. Xorvatiyada qələbəni komanda hesabında dünya çempionu, rusiyalı Darya Dmitriyeva bayram etmişdir.
Zeynəbin komanda üzrə rəfiqələri Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanova isə Berlində Qran-pri final yarışlarında iştirak etmişlər. Onların ən yaxşı nəticələri 5-ci yer olmuşdur.
İp. 5. Qarayeva – 26.866 xal; 6. Qurbanova – 26.733.
Halqa. 5. Qurbanova – 27.316; 7. Qarayeva – 27.158.
Top. 5. Qurbanova – 27.075; 8. Qarayeva – 26.083.
Lent. 5. Qarayeva – 27.574; 7. Qurbanova – 26.941.
Çoxnövçülük. 5. Qurbanova – 106.931; 7.Qarayeva – 106.565.
Qran-prinin mütləq qalibi dünya çempionu Yevgeniya Kanayeva (Rusiya) olmuşdur. O, həm çoxnövçülükdə, həm də dörd finalda qalib gəlmişdir.

Три медали на счету азербайджанских гимнасток участвовавших в бельгийском Генте на международном турнире Happy Cup-2009.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, нашу страну в Бельгии представляли две юниорки Айша Мустафаева (1996 года рождения) и Мансура Багиева (1997). Успешнее выступила Мансура, с результатом 65.025 занявшая 2-е место в многоборье. По словам тренера гимнасток Нурланы Али-заде, 12-летняя представительница Республиканской комплексной спортшколы получила право участия во всех финалах, в одном из которых – с обручем – завоевала «бронзу».
Еще одной медалисткой и также бронзовой стала Айша Мустафаева в финале упражнения со скакалкой. В остальных финалах она показала 5-й результат, а в многоборье расположилась на 6-й позиции.
Третьим местом в праздничный уик-энд довольствовалась также и Зейнаб Джавадлы, выступавшая на традиционных международных соревнованиях в Хорватии.
Бронзовый призер мира в командном зачете участвовала в программе многоборья и, получив от судей в сумме за четыре упражнения 93.475 балла, заняла 3-е место. Победу в Хорватии праздновала чемпионка мира в командном зачете россиянка Дарья Дмитриева.
Подруги же Зейнаб по команде Алия Гараева и Анна Гурбанова тем временем соревновались в финальных зачетах Гран-при, прошедших в Берлине, лучшим результатом которых стали 5-е места.
Скакалка. 5. Гараева – 26.866 балла; 6. Гурбанова – 26.733.
Обруч. 5. Гурбанова – 27.316; 7. Гараева – 27.158.
Мяч. 5. Гурбанова – 27.075; 8. Гараева – 26.083.
Лента. 5. Гараева – 27.574; 7. Гурбанова – 26.941.
Многоборье. 5. Гурбанова – 106.931; 7. Гараева – 106.565.
Абсолютной победительницей Гран-при стала чемпионка мира из России Евгения Канаева. Она выиграла как в многоборье, так и в четырех отдельных финалах.