Belçikanın Gent şəhərində Happy Cup-2009 beynəlxalq turnirində iştirak edən Azərbaycan gimnastlarının hesabında üç medal var.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, ölkəmizi Belçikada iki yeniyetmə gimnast, Ayşə Mustafayeva (1996) və Mənsurə Bağıyeva (1997) təmsil edirdilər. Mənsurə daha uğurlu çıxış edərək çoxnövçülükdə 65.025 xalla 2-ci yeri tutmuşdur. Gimnastların məşqçisi Nurlanə Əlizadəinin sözlərinə görə, Respublika Kompleks İdman Məktəbinin 12 yaşlı təmsilçisi bütün finallarda iştirak etmək hüququ qazanmış, və birində - halqa ilə - “bürünc” əldə etmişdir.
Daha bir bürünc medalçı iplə hərəkətlərdə Ayşə Mustafayeva olmuşdur. Digər finallarda o 5-ci nəticə göstərmiş, çoxnövçülükdə isə 6-cı mövqedə qərarlaşmışdır.
Bayram günlərində üçüncü yerlə Xorvatiyada ənənəvi beynəlxalq turnirdə çıxış edən Zeynəb Cavadlı da kifayətlənmişdir.
Komanda hesabında dünya üçüncüsü çoxnövçülük proqramında çıxış etmiş, və hakimlərdən dörd hərəkətin yekununda 93.475 xal alaraq 3-cü yeri tutmuşdur. Xorvatiyada qələbəni komanda hesabında dünya çempionu, rusiyalı Darya Dmitriyeva bayram etmişdir.
Zeynəbin komanda üzrə rəfiqələri Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanova isə Berlində Qran-pri final yarışlarında iştirak etmişlər. Onların ən yaxşı nəticələri 5-ci yer olmuşdur.
İp. 5. Qarayeva – 26.866 xal; 6. Qurbanova – 26.733.
Halqa. 5. Qurbanova – 27.316; 7. Qarayeva – 27.158.
Top. 5. Qurbanova – 27.075; 8. Qarayeva – 26.083.
Lent. 5. Qarayeva – 27.574; 7. Qurbanova – 26.941.
Çoxnövçülük. 5. Qurbanova – 106.931; 7.Qarayeva – 106.565.
Qran-prinin mütləq qalibi dünya çempionu Yevgeniya Kanayeva (Rusiya) olmuşdur. O, həm çoxnövçülükdə, həm də dörd finalda qalib gəlmişdir.

Azerbaijani gymnasts taking part in the Happy Cup-2009 international tournament in Belgian Ghent have won three medals.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, our country was represented in Belgium by two junior gymnasts Aysha Mustafayeva (born in 1996) and Mansura Baghiyeva (born in 1997). Mansura demonstrated more successful performance and took the 2nd place in the all-around with 65.025 points. According to the gymnasts’ coach Nurlana Alizada, a 12-year-old representative of the Republican Complex Sports School acquired a right to take part in all the finals, and in one of them – with a hoop – she won the bronze medal.
Another gymnast Aysha Mustafayeva also won a bronze medal in the final of an exercise with a rope. In all other finals, she gave the 5th result, and took the 6th place in the all-around.
Zeynab Javadli, taking part in the traditional international competitions in Croatia, was also content with the third place during the festive weekend.
The bronze medalist in a team competition of the World Championships took part in the all-around program, and having received 93.475 points for all four competitions in total, took the 3rd place. The victory in Croatia was celebrated by a World Champion in a team competition Darya Dmitriyeva from Russia.
Meanwhile, Zeynab’s team-mates Aliya Garayeva and Anna Gurbanova were competing in the Grand Prix final held in Berlin, and their best result was the 5th places.
A rope. 5. Garayeva – 26.866 points; 6. Gurbanova – 26.733.
A hoop. 5. Gurbanova – 27.316; 7. Garayeva – 27.158.
A ball. 5. Gurbanova – 27.075; 8. Garayeva – 26.083.
A ribbon. 5. Garayeva – 27.574; 7. Gurbanova – 26.941
All-around. 5. Gurbanova – 106.931; 7. Garayeva – 106.565
A World Champion Yevgeniya Kanayeva from Russia became the Grand Prix’s overall winner. She won in the all-around, as well as in four separate finals.