Aprelin 25-i və 26-da ölkəmizdə baş tutan akrobatika gimnastikası üzrə 29-cu Azərbaycan birinciliyi və Bakı çempionatında 70-dən çox idmançı öz məharətlərini nümayiş etdiriblər. Gimnastlarımızla həmsöhbət olan zaman əksəriyyəti hər il baş tutan bu milli yarışın idmançı kimi öz hazırlıqlarını qiymətləndirmək, zəif nöqtələrini görüb inkişaf etdirərək gələcəkdə daha böyük arenalarda çıxış etmələri üçün böyük fürsət olduğunu bildirdilər.
Milli yarışda Bakı Gimnastika Məktəbi, “Ocaq Sport” Klubu, “Neftçi” İdman Klubu, 13 nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbinin gimnastları yer alıb.
Yarışın birinci günü balacalar (2009-2018), uşaqlar (2008-2013), yeniyetmələr (2006-2012), gənclər (2005-2010) və böyüklər (2009 və daha böyük) balans hərəkətləri, uşaqlar, yeniyetmələr, gənclər və böyüklər isə temp hərəkətləri üzrə çıxış ediblər. İkinci günün proqramına müvafiq olaraq isə balacalar, uşaqlar, yeniyetmələr, gənclər və böyüklər qarışıq hərəkətlərlərdən ibarət kompozisiyalar nümayiş etdiriblər.
Qaliblər müəyyən olunduqdan sonra uğurlu çıxış edən qrup və cütlüklər müvəffəqiyyətlərinin sirrini, tərəf müqabilləri ilə uzun illər birlikdə çalışmaqda və nəhayət, illər keçdikcə bir-birlərini yaxşı tanımaları səbəbilə aralarındakı uyğunluğun artmasında gördüklərini dedilər.
Qarşıda isə akrobatika gimnastikası üzrə milli komandamızın üzvlərini may ayında müvafiq olaraq Bolqarıstan, Portuqaliya və Polşada baş tutacaq 3 dünya kuboku gözləyir. İdmançılarımıza indidən uğurlar arzu edirik.

On April 25-26, the 29th Azerbaijan Championship and Baku Championship in acrobatic gymnastics took place, bringing together over 70 athletes who showcased their skills. Speaking with our gymnasts, many emphasized that this annual national competition is a great opportunity for them to assess their preparation, identify weaknesses, and improve, ultimately helping them perform on larger international stages in the future.
The competition featured gymnasts from the Baku Gymnastics School, Ocaq Sport Club, Neftchi Sports Club, and Specialized Olympic Reserve Children and Youth Sports School No. 13.
On the first day, athletes competed in balance exercises in the following age categories:
Additionally, children, juniors, youth, and seniors performed tempo exercises.
On the second day, participants in all age categories presented combined routines as per the competition program.
After the winners were determined, successful groups and pairs shared the secret to their achievements, stating that years of training together and growing to understand each other better over time have strengthened their coordination and harmony.
Looking ahead, members of our national acrobatic gymnastics team are preparing for three World Cups set to take place in Bulgaria, Portugal, and Poland in May. We wish our athletes the best of luck in their upcoming competitions!