Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva Çexiyanın Brno şəhərində keçirilən Qran-Pri seriyasından olan turnirdə beş bürünc medal qazanıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatına görə, milli yığmanın lideri artıq yarışın ilk günündə öz şöhrətini qoruyub saxlayıb. Çoxnövçülük turnirində 114.65 bal toplayan Qarayeva üçüncü yerə yüksələrək dörd finalın hamısına çıxıb. Gimnastımızı yalnız rusiyalı idmançılar Yevgeniya Kanayeva və Darya Dmitriyeva qabaqlayıb.
Yarışın ikinci günü azərbaycanlı gimnasta daha dörd mükafat gətirib. Qarayeva yenidən "bürünc" uğuru bu dəfə artıq ayrı-ayrı növlər üzrə təsdiqləyib. Aliyə buna qədər yüksək qiymətlər əldə etmək üçün cəsarət tapmışdı. Lentlə tapşırığa görə isə Aliyə 29.175 bal aldı!
"Fransadakı dünya çempionatından sonra məndə iki həftəlik fasilə yaranmışdı və mən öz çıxışlarımdan və hakimlərin mənə verdikləri ballardan çox razıyam, - Qarayeva deyib. Fikir verin, həmin lentlə Kanayeva maksimum ball almışdır – 30! Onun sözlərinə görə, bu il gimnastı yenidən İtaliya çempionatının A1 seriyasında çıxış etməyə dəvət ediblər. "Odur ki, oktyabrın 22-də keçiriləcək birinci turda iştirak etmək üçün Fabrianoya gedəcəyəm", - gimnast deyib.
Digər Azərbaycan gimnastları isə İzmirə yola düşəcəklər. Oktyabrın 20-dən 23-dək Türkiyənin bu şəhərində Azərbaycan gimnastlarının iştirakı ilə beynəlxalq turnir keçiriləcək.

An Azerbaijani gymnast Aliya Garayeva has won five bronze medals at the Grand Prix held in Czech Brno.
According to the press service of the country’s gymnastics Federation, the national team’s leader had already supported her reputation on the competitions’ first day. Having received 114.65 points in the all-around, Garayeva took the 3rd place and reached all the four finals. Only a Russian duet – Yevgeniya Kanayeva and Darya Dmitriyeva took the lead over our gymnast.
The competitions’ second day brought another 4 awards to our gymnast. And, Garayeva repeated the “bronze” success again but with separate apparatus this time. Aliya caught the spirit on the floor to such an extent that began to receive high points, and, for one of them - for her performance with a ribbon - the scoreboard showed 29.175 points! “After the French World Championships, I was in recess for two weeks period. And, now, I am very content with my performances and with the points received from the judges,” Garayeva said. “Just imagine, in the ribbon which was perfectly executed, the judges had nothing to do but assess Kanayeva’s performance at maximum - 30 points!” “I am invited to perform at the “Serie A1” Italian Championship this year as well. So, I am flying to Fabriano for the first tour which to be held on October 22,” the gymnast informed.
And our other sportswomen will set out for Izmir. On October 20-23, there will be held an international tournament with the participation of Azerbaijani gymnasts in this Turkish city, one of the ancient cities in the Mediterranean and famous for its peach gardens.