İtaliyanın Pesaro şəhərində bədii gimnastika üzrə Dünya kuboku mərhələsi başa çatıb. Yarışlarda iki Azərbaycan gimnastı iştirak edib.
Yarışların sonuncu günü dörd ayrı-ayrı final keçirilib. Aliyə Qarayeva finalların 3-də iştirak edib. Aliyə özünün ən yaxşı nəticələrini ip (27.25 xal) və halqa ilə (27.675) tapşırıqları yerinə yetirərkən göstərib və altıncı yeri tutub. Qarayeva lentlə tapşırığa görə 25.075 xalla qiymətləndirilib və finalçıların səkkizliyini qapayıb.
Aliyə Qarayeva çoxnövçülükdə yeddinci yeri tutub. Digər Azərbaycan gimnastına gəldikdə, təsnifatda Samirə Mustafayevanın yekun mövqeyi 79 iştirakçı arasında 31-ci olub. Proqramın bütün növləri üzrə turnirin qalibi isə rusiyalı Yevgeniya Kanayeva olub.
Pesaroda Anna Qurbanova da çıxış etməli idi. Lakin o, yarışların başlaması ərəfəsində kiçik xəsarət aldığından məşqçilər gimnastı turnirə buraxmağa risk etməyiblər.
Üç həftədən sonra Moskvada start götürəcək dünya çempionatının baş məşqi İsrailin Holon şəhərində keçiriləcək. Sentyabrın 3-5-də orada Qran-pri silsiləsindən növbəti turnir və açıq beynəlxalq çempionat keçiriləcək. Yarışlarda Qarayeva, Qurbanova və Mustafayeva və tərkibinə Ceyla Quliyeva, Ayelita Xələfova, Nigar Əbdüsəlimova, Anastasiya Prasolova, Stefani Trayanova və Yevgeniya Jidkovanın daxil olacaqları qrup komandası iştirak edəcək.

ШЕСТАЯ СО СКАКАЛКОЙ И ОБРУЧЕМ
В итальянском городе Песаро завершился этап Кубок мира по художественной гимнастике с участием двух гимнасток Азербайджана.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики страны, в заключительный день соревнований состоялись четыре отдельных финала.
В трех из которых приняла участие представительница Азербайджана Алия Гараева. Свои лучшие результаты Алия показала в упражнениях со скакалкой (27.25 балла) и обручем (27.675 балла), заняв 6-е места. За упражнение с лентой Гараева получила 25.075 балла и замкнула 8-ку финалисток.
В многоборье Алия Гараева заняла 7-е место. Что касается второй гимнастки страны, то итоговая позиция в квалификации у Самиры Мустафаевой – 31-я среди 79 участниц. А победительницей турнира во всех видах программы стала россиянка Евгения Канаева.
Напомним, что в Песаро должна была выступить и Анна Гурбанова. Однако накануне старта она получила небольшую травму и тренеры не рискнули заявить гимнастку на турнир.
Ну, а генеральная репетиция перед стартующим через 3 недели в Москве чемпионатом мира состоится в израильском городке Холон. 3-5 сентября там пройдет очередной турнир из серии Гран-при и открытый международный чемпионат, в которых предполагается участие Гараевой, Гурбановой и Мустафаевой, а также групповой команды в составе: Джейлы Гулиевой, Аелиты Халафовой, Нигяр Абдусалимовой, Анастасии Прасоловой, Стефани Траяновой и Евгении Жидковой.