Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət qrup komandası Riqada keçirilən "Baltic Hoop" beynəlxalq turnirinin qalibi olub!
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, Lalə Yusifova, Ayşə Mustafayeva, Mənsurə Bağıyeva, Aynur Cabbarlı, Siyana Vasileva və Səbinə Qaratovadan ibarət kollektiv 5 iplə kompozisiyanı səhvsiz yerinə yetirib. Azərbaycan gimnastları bütün hərəkətlər üzrə müvafiq olaraq ikinci və üçüncü yerləri tutan Sankt-Peterburqdan olan kollektivi və Estoniya komandasını arxada qoyublar.
Həmin gün Azərbaycan bayrağı daha iki dəfə Zeynəb Cavadlının şərəfinə Riqa idman kompleksində yuxarı qaldırılıb. O, topla və gürzlərlə çıxışdan sonra fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə qalxıb. Analoji vəziyyət çoxnövçülükdə də yarana bilərdi, lakin proqramın bu növündə Cavadlı 22 iştirakçı arasında dördüncü yerlə kifayətlənib.
"Bu, hələ hamısı deyil. Turnir başa çatandan dərhal sonra zalda iştirak edən rəssamların hamısı Zeynəbi "Miss gözəl" və "Miss Simpatiya" adına layiq görüblər. Məhz rəssamların, mən səhv etmədim! Nə qədər qəribə də olsa, bu incəsənət adamları gimnastların Qala-konsertdəki çıxışlarını qiymətləndiriblər", - öz sevincini gizlədə bilməyən Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva deyib.
"Mənim təəssüratlarım?... Mən gimnastlarımızın çıxışından çox razıyam, onlar mükafatlara layiq görülmələri ilə yanaşı, müsbət təəssürat yaradıblar", - baş məşqçi qeyd edib.
Novruz Bayramı günlərində - martın 23-27-də İtaliyanın Pesaro şəhərində baş tutacaq növbəti yarışadək Dünya Kubokunun növbəti mərhələsi və Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanovanın, böyüklərdən və yeniyetmələrdən ibarət qrup, eləcə də yeniyetmələr - 13 yaşlı Ləman Dadaşlı və Gülsüm Şəfizadənin çıxış edəcəyi beynəlxalq turnir keçiriləcək, - deyə bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi bildirib.

Юниорская групповая команда Азербайджана стала победительницей международного турнира Baltic Hoop, прошедшего в Риге!
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, коллектив в составе Лалы Юсифовой, Айшы Мустафаевой, Мансуры Багиевой, Айнур Джаббарлы, Сияны Василевой и Сабины Гаратовой безукоризненно исполнила композицию с 5 скакалками, и азербайджанский триколор неумолимо взвился ввысь под музыку нашего величественного Гимна. Наши девушки по всем статьям переиграла сильный коллектив из Санкт-Петербурга и команду Эстонии, занявших соответственно второе и третье места.
И еще дважды в этот вечер флаг Азербайджана поднимался под сводами рижского спорткомплекса в честь Зейнаб Джавадлы. Она занимала третье место, отведенное на почетном пьедестале для бронзового призера, после выступлений с мячом и булавами. Аналогичная ситуация могла сложиться и в многоборье, однако в этом виде программы Зейнаб довольствовалась 4-м местом среди 22 участниц.
- Но и это еще не всё, - с нескрываемой радостью говорит главный тренер сборной страны Мариана Василева. Сразу по окончании турнира, Зейнаб была признана «Мисс элегантность» и «Мисс симпатия» всех художников, присутствовавших в зале. Именно, художников, я не ошиблась! Как ни странно это может показаться, но эти творческие люди оценивали выступления гимнасток в Гала-концерте.
Мои ощущения?.. Я очень довольна выступлениями наших гимнасток, они оставили положительные впечатления, кроме того, что заняли призовые места. И Зейнаб, и групповички показали прогресс в своей работе.
Что до следующего соревнования, то он состоится в дни празднования всеми любимого Новруз байрамы. 23-27 марта в итальянском Песаро пройдет очередной этап Кубка мира и международный турнир, в котором выступят Алия Гараева и Анна Гурбанова, взрослая и юниорская группы, а также юниорки 13-летние Ляман Дадашлы и Гюльсюм Шафизаде, подытожила главный тренер сборной Азербайджана по художественной гимнастике.