Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət qrup komandası Riqada keçirilən "Baltic Hoop" beynəlxalq turnirinin qalibi olub!
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, Lalə Yusifova, Ayşə Mustafayeva, Mənsurə Bağıyeva, Aynur Cabbarlı, Siyana Vasileva və Səbinə Qaratovadan ibarət kollektiv 5 iplə kompozisiyanı səhvsiz yerinə yetirib. Azərbaycan gimnastları bütün hərəkətlər üzrə müvafiq olaraq ikinci və üçüncü yerləri tutan Sankt-Peterburqdan olan kollektivi və Estoniya komandasını arxada qoyublar.
Həmin gün Azərbaycan bayrağı daha iki dəfə Zeynəb Cavadlının şərəfinə Riqa idman kompleksində yuxarı qaldırılıb. O, topla və gürzlərlə çıxışdan sonra fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə qalxıb. Analoji vəziyyət çoxnövçülükdə də yarana bilərdi, lakin proqramın bu növündə Cavadlı 22 iştirakçı arasında dördüncü yerlə kifayətlənib.
"Bu, hələ hamısı deyil. Turnir başa çatandan dərhal sonra zalda iştirak edən rəssamların hamısı Zeynəbi "Miss gözəl" və "Miss Simpatiya" adına layiq görüblər. Məhz rəssamların, mən səhv etmədim! Nə qədər qəribə də olsa, bu incəsənət adamları gimnastların Qala-konsertdəki çıxışlarını qiymətləndiriblər", - öz sevincini gizlədə bilməyən Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva deyib.
"Mənim təəssüratlarım?... Mən gimnastlarımızın çıxışından çox razıyam, onlar mükafatlara layiq görülmələri ilə yanaşı, müsbət təəssürat yaradıblar", - baş məşqçi qeyd edib.
Novruz Bayramı günlərində - martın 23-27-də İtaliyanın Pesaro şəhərində baş tutacaq növbəti yarışadək Dünya Kubokunun növbəti mərhələsi və Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanovanın, böyüklərdən və yeniyetmələrdən ibarət qrup, eləcə də yeniyetmələr - 13 yaşlı Ləman Dadaşlı və Gülsüm Şəfizadənin çıxış edəcəyi beynəlxalq turnir keçiriləcək, - deyə bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi bildirib.

An Azerbaijani junior group team has become a winner of the “Baltic Hoop” international tournament held in Riga!
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the collective consisting of Lala Yusifova, Aysha Mustafayeva, Mansura Bagiyeva, Aynur Jabbarli, Siyana Vasileva and Sabina Garatova impeccably performed a composition with 5 ropes, and Azerbaijani tricolor raised high into the air to the music of our majestic National Anthem. Our girls, at all points, took the lead over the strong collective from Saint Petersburg and the Estonian team which took the second and third places accordingly.
And, that evening, the Azerbaijani banner two more times raised under the dome of the sport complex of Riga in honor of Zeynab Javadli. After the performances with a ball and clubs, she took the third place allocated on the podium for the bronze medalist. The same situation could have been in the all-around but Zeynab content herself with the 4th place among 22 competitors.
“But that is not all,” the head coach of the country’s national team, Mariana Vasileva, says with unconcealed gladness. “Right away the completion of the tournament, Zeynab was announced the “Miss Elegance” and “Miss Sympathy” of all artists in the hall. Namely artists, I made no mistake! Curiously enough, this creative people assessed the gymnasts’ performances at Gala.”
“What do I feel? I am very content with performances of our gymnasts. In addition to the prize-winning places, they left a good impression. Both Zeynab and group gymnasts showed a progress in their work.”
“As to the next event, it will take place during the days of celebration of favorite “Novruz” holiday. Another World Cup series and international tournament will be held in Italian Pesaro city on March 23-27, where Aliya Garayeva and Anna Gurbanova, a senior and junior group teams, as well as junior gymnasts - 13-year-old gymnasts Laman Dadashli and Gulsum Shafizada took part in,” the Azerbaijani rhythmic gymnastics national team’s head coach summed up.