Azərbaycanın gənc gimnastı Jalə Piriyeva Qran-prinin birinci mərhələsi çərçivəsində Moskvada keçirilən beynəlxalq turnirdə bürünc medal qazanıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən bildiriblər ki, 13 yaşlı gimnast gənc idmançıların yarışlarında çoxnövçülükdə yerli idmançı və ukraynalı gimnastdan sonra üçüncü yerə (55.383 bal) sahib çıxıb. Üstəlik, Jalə ən gənc idmançılardan biri olub və 1998-99-cu il təvəllüdlü özündən böyük gimnastlarla mübarizə aparıb.
Qran-priyə gəlincə, gimnastımız Marina Durunda seçmə təsnifat vasitəsilə 4 mümkün finaldan 3-nə yüksəlib. O, ən yaxşı nəticəsini lentlə hərəkətlərdə göstərərək dördüncü olub. Finalda halqa ilə hərəkətlərdə 5-ci, gürzlərlə tapşırıqda 8-ci, çoxnövçülükdə isə 7-ci yerə çıxıb.
Milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın sözlərinə görə, yetirməsi zala toplaşanlarda xüsusi təəssürat yaradıb.
"Lentlə hərəkətlərdə çıxış zamanı naməlum səbəblərdən musiqinin dayandırılması Marinanın əhval-ruhiyyəsinə mənfi təsir göstərməyib və onun əla çıxışına mane olmayıb! Hətta bədii gimnastikanın canlı əfsanəsi Alina Kabayeva Durundanı çox məharətli və perspektivli idmançı adlandırıb", o qeyd edib.

According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the 13-year-old gymnast took the third place (55.383 points) in the all-around among juniors after the floor’s hostesses and Ukrainian athletes. And, in fact, she was one of the youngest participants and competed with the elder gymnasts born in 1998-1999.
As to the Grand Prix itself, the country`s gymnast Marina Durunda qualified to three finals from four possible ones where she showed her best result with a ribbon finishing not far from the poidum - the 4th place. In the final she took the 5th place with a hoop, the 8th place with the clubs and the 7th place in the all-around.
According to Mariana Vasileva, the head coach of the National team, "her gymnast left exceptional impression on the audience.” “Even music stoppage for unknown reasons during her performance with a ribbon, didn`t ruin Marina`s spirit and didn`t prevent her from excellent performance! And a living legend of rhytmic gymnastics Alina Kabayeva personally noted her as the very artistic and promising athlete," she said.