Fransanın Monpelye şəhərində keçirilən bədii gimnastika üzrə dünya çempionatının ikinci günü ilk mükafatlar qazanılıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata əsasən, halqa və topla keçirilən fərdi yarışda qaliblər müəyyən olunub. Azərbaycanlı gimnast Aliyə Qarayeva hər iki finala vəsiqə qazanıb.
Halqa ilə finalda Aliyə 27.625 balla 7-ci yeri tutub. İlk üçlüyə rusiyalı Yevgeniya Kanayeva və Darya Kondakova, eləcə də israilli Neta Rivkin daxil olub.
Qarayeva topla hərəkətlərdə 27.6 balla 6-cı yeri tutub. Burada da ilk iki yerə Kanayeva və Kondakova, bürünc medala isə belarus Lyubov Çerkaşina sahib olub.
Bu gün çempionatda gürz və lentlə təsnifat yarışları başlayır. Azərbaycanlı gimnastlar (Anna Qurbanova, Zeynəb Cavadlı və Aliyə Qarayeva) gürzlə hərəkətlər nümayiş etdirəcəklər.

Во французском городе Монпелье на чемпионате мира по художественной гимнастике во второй день соревнований были разыграны первые комплекты наград.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, определялись победительницы в соревнованиях личниц с обручем и мячом. Азербайджанская гимнастка Алия Гараева пробилась в оба финала.
В финале с обручем Алия набрала 27.625 балла и заняла 7-е место. В первую тройку вошли россиянки Евгения Канаева и Дарья Кандакова, а также израильтянка Нета Ривкин.
В упражнении с мячом азербайджанская "художница" стала 6-й с результатом 27.6 балла. Здесь также первые два места заняли Канаева и Кондакова, а бронзовым призером стала беларуска Любовь Черкашина.
Сегодня на мундиале начнутся квалификационные соревнования с булавами и лентой. Азербайджанские гимнастки (Анна Гурбанова, Зейнаб Джавадлы и Алия Гараева) продемонстрируют упражнения с булавами.