Bu gün Bakıda ilk dəfə idman gimnastikası üzrə təşkil olunan FIG Dünya “Challenge” Kuboku, “AGF Trophy” başa çatdı.
Azərbaycan gimnastı Oleq Stepko parallel qollar üzərində finalda tamaşaçıların ondan gözlədiyi nəticəni göstərdi. O, 15.550 xal toplayaraq, qızıl medal qazandı. Fəxri kürsünün 2-ci pilləsinə Türkiyə təmsilçisi Ferhat Arican (15.350), 3-cü pilləsinə isə Yaponiya gimnastı Kaya Kazuma (15.250) yüksəldı.
Dayaqla tullanmada isə Oleqin çıxışı hakimlər tərəfindən 14.650 xalla dəyərləndirilərək, gümüş medala layiq görüldü. Bu alət üzərində hərəkətlərdə yarışların qalibi Yaponiya gimnastı Kenzo Şirai (14.975), bürünc medala isə Türkiyə idmançısı Ahmet Öndər (14.400) sahibləndi.
Oleqin bir dəst medalını tamamlayan alət isə halqalar oldu. Bu alət üzərində o, 14.700 xal toplayaraq bürünc medal qazandı. Halqalar üzərində hərəkətlərdə qalib daha bir Türkiyə təsilçisi İbrahim Çolak (15.450), gümüş medalın sahibi isə Kaya Kazuma (14.800) oldu.
Azərbaycanın qadın idman gimnastikasının nümayəndəsi Marina Nekrasovanın sərbəst hərəkətlərdə uğurlu çıxışı ona yarışların bürünc medalını (13.200) gətirdi.
Mükafatlandrıma mərasiminin sonunda həm kişilər, həm də qadınlar arasında ən çox icra xalı olan gimnastlar – Kenzo Şirai və Oksana Çusovitina (Özbəkistan) təşkilatçılar tərəfindən hazırlnamış AGF Trophy kuboku təltif olundular.
Bakıda ilk dəfə keçirilən idman gimnastikası üzrə Dünya “Challenge” Kuboku həm gimnastların çıxışı, həm də təşkilatçılıq baxımından uğurlu oldu. İştirakçıların yeni yarış mövsümünün ilk beynəxalq turnirində proqramlarının yüksək səviyyədə yaradılmış şəraitdə sınaqdan keçirdikləri üçün məmnun olmaları üzlərindən görünürdü. Arenadakı ab-havadan təəssürat altında olan tamaşaçılar da böyük sevinclə idmançılara dəstək olur, yerinə yetirdikləri hər bir çətin elementləri səmimiyyətlə alqışlayırdılar.
Yarışlar boyunca yalnız tamaşıçıların qatıldığı fləşmoblara, Dünya Kuboku yekunlaşdıqda təşkilat komitəsinin bütün üzvləri qoşuldu.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası qalib və mükafatçıları, bütün gimnastika ictimaiyyətini üç gün davam edən əsl gimnastika bayramı münasibətilə təbrik edir və tamaşaçılara fəal iştiraklarına görə öz minnətdarlığını bildirir.

Сегодня завершился Кубок Мира по спортивной гимнастике серии “Challenge”, AGF Trophy, впервые проводимый в Баку.
Гимнаст Азербайджана Олег Степко в финале на параллельных брусьях показал результат, который ожидали от него зрители. Набрав 15.550 балла, он завоевал золотую медаль. На вторую ступень почетного пьедестала поднялся представитель Турции Ферхат Ариджан (15.350), а на третью гимнаст из Японии Кая Казума (15.250).
А выступление Олега на опорном прыжке, оцененное судьями в 14.650 балла, удостоилось серебряной медали. В упражнениях на этом снаряде победителем стал японец Кензо Шираи (14.975), а бронзовую медаль завоевал спортсмен из Турции Ахмет Ондер (14.400).
На кольцах Олег пополнил комплект медалей. Набрав на этом снаряде 14.700 баллов, он завоевал “бронзу”. В упражнениях на этом снаряде звания победителя удостоился еще один гимнаст из Турции Ибрахим Чолак (15.450), а “серебро” в зачете Каи Казумы (14.800).
Успешное выступление представительницы женской спортивной гимнастики Марины Некрасовой в вольных упражнениях принесло ей бронзовую медаль (13.200).
В заключении церемонии награждения, гимнастам, набравшим самые высокие баллы исполнения как среди мужчин, так и женщин – Кензо Шираи и Оксане Чусовитиной (Узбекистан) – был вручен Кубок “AGF Trophy”.
Кубок Мира по спортивной гимнастике серии “Challenge”, оказался успешным, как в отношении выступлений спортсменов, так и с точки зрения организации соревнований. На лице спортсменов можно было увидеть чувство довольства от того, что на первом международном турнире нового соревновательного сезона они тестируют свою новую программу в условиях высокой организованности соревнований. Зрители, впечатленные атмосферой в зале, аплодировали каждому трудному элементу, выполненными гимнастами.
К флэшмобам, к которым на протяжении всех соревнований присоединялись только зрители, в завершении Кубка, члены всего Организационного Комитета вышли на соревновательную площадку, став частью развлекательного флэшмоба.
Федерация Гимнастики Азербайджана поздравляет победителей и призеров, а также всю гимнастическую общественность по случаю трехдневного праздника гимнастики и благодарит зрителей за активной участие.