Bu gün Bakıda ilk dəfə idman gimnastikası üzrə təşkil olunan FIG Dünya “Challenge” Kuboku, “AGF Trophy” başa çatdı.
Azərbaycan gimnastı Oleq Stepko parallel qollar üzərində finalda tamaşaçıların ondan gözlədiyi nəticəni göstərdi. O, 15.550 xal toplayaraq, qızıl medal qazandı. Fəxri kürsünün 2-ci pilləsinə Türkiyə təmsilçisi Ferhat Arican (15.350), 3-cü pilləsinə isə Yaponiya gimnastı Kaya Kazuma (15.250) yüksəldı.
Dayaqla tullanmada isə Oleqin çıxışı hakimlər tərəfindən 14.650 xalla dəyərləndirilərək, gümüş medala layiq görüldü. Bu alət üzərində hərəkətlərdə yarışların qalibi Yaponiya gimnastı Kenzo Şirai (14.975), bürünc medala isə Türkiyə idmançısı Ahmet Öndər (14.400) sahibləndi.
Oleqin bir dəst medalını tamamlayan alət isə halqalar oldu. Bu alət üzərində o, 14.700 xal toplayaraq bürünc medal qazandı. Halqalar üzərində hərəkətlərdə qalib daha bir Türkiyə təsilçisi İbrahim Çolak (15.450), gümüş medalın sahibi isə Kaya Kazuma (14.800) oldu.
Azərbaycanın qadın idman gimnastikasının nümayəndəsi Marina Nekrasovanın sərbəst hərəkətlərdə uğurlu çıxışı ona yarışların bürünc medalını (13.200) gətirdi.
Mükafatlandrıma mərasiminin sonunda həm kişilər, həm də qadınlar arasında ən çox icra xalı olan gimnastlar – Kenzo Şirai və Oksana Çusovitina (Özbəkistan) təşkilatçılar tərəfindən hazırlnamış AGF Trophy kuboku təltif olundular.
Bakıda ilk dəfə keçirilən idman gimnastikası üzrə Dünya “Challenge” Kuboku həm gimnastların çıxışı, həm də təşkilatçılıq baxımından uğurlu oldu. İştirakçıların yeni yarış mövsümünün ilk beynəxalq turnirində proqramlarının yüksək səviyyədə yaradılmış şəraitdə sınaqdan keçirdikləri üçün məmnun olmaları üzlərindən görünürdü. Arenadakı ab-havadan təəssürat altında olan tamaşaçılar da böyük sevinclə idmançılara dəstək olur, yerinə yetirdikləri hər bir çətin elementləri səmimiyyətlə alqışlayırdılar.
Yarışlar boyunca yalnız tamaşıçıların qatıldığı fləşmoblara, Dünya Kuboku yekunlaşdıqda təşkilat komitəsinin bütün üzvləri qoşuldu.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası qalib və mükafatçıları, bütün gimnastika ictimaiyyətini üç gün davam edən əsl gimnastika bayramı münasibətilə təbrik edir və tamaşaçılara fəal iştiraklarına görə öz minnətdarlığını bildirir.

The FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics AGF Trophy has come to an end here in Baku today.
Azerbaijan’s gymnast Oleg Stepko showed the results expected from him by spectators in the final on Parallel Bars. Having received 15,550 points on this apparatus, he won the gold medal. He was followed by athlete from Turkey Ferhat Arican (15.350) and Japanese Kaya Kazuma (15.250), who took the “silver” and “bronze” of the Cup respectively.
With 14.650 points on Vault, Oleg was awarded with silver medal. The winner on this apparatus became Japanese Kenzo Shirai (14.975), while Ahmet Onder from Turkey (14.400) took the third place.
Rings was an apparatus to complete Oleg’s set of medals. Receiving 14.700 points for his routine executed on Rings, he won the bronze medal. Another gymnast from Turkey Ibrahim Colak (15.450) became the winner of the event on this apparatus, Japanese Kaya Kazuma (14.800) was turned out to be the holder of the “silver”.
Azerbaijani representative in Women’s Artistic Gymnastics Marina Nekrasova’s (13.200) successful performance on Floor exercises brought her the “bronze”.
In conclusion of the Award Ceremony, the gymnasts, having the highest execution scores both among men and women – Kenzo Shirai and Oksana Chusovitina (Uzbekistan) were awarded with AGF Trophy Cup prepared by the organizers.
First ever FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics held in Baku turned out to be successful in terms of both athletes’ performances and from the point of view of the events’ organization level. It was obvious that competitors were content to test their new routines at the highly organized conditions created for competitions running. Being impressed by the atmosphere at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena), the spectators applauded each difficult element executed by gymnasts.
All members of the Local Organizing Committee became a part of the flash-mob joined only by spectators in the course of the events.
Azerbaijan Gymnastics Federation congratulates the winners and medalists, whole Artistic Gymnastics community with a three-day gymnastics festival and express gratitude to the spectators for their active participation.