Beləliklə, tamblinq üzrə Azərbaycan çempionu Bakı Gimnastika məktəbinin yetirməsi ilk dəfə olaraq Aydın Əliyev olub. O, əvvəllər bu yarışda ikinci yeri tutan öz klub yoldaşı Mixail Malkinin kölgəsində olub. Əliyev bu dəfə hər iki final tapşırığını səhvsiz icra edərək qızıl medala sahib olub.
53 idmançının çıxış etdiyi akrobatika üzrə yarışlarda əvvəlki kimi qadınlardan ibarət Aynur Hüseynova və Nərmin Ramazanova, yeniyetmələrdən ibarət duet Lalə Hüseynova və Xoşqədəm Quliyeva və kişilərdən ibarət cütlük Elçin Əlibəyov və Emin Gülməmmədli uğur qazanıblar.
İdman gimnastikası üzrə yarışlarda isə qələbəni Şakir Şıxəliyev qazanıb. Düzdür, qalib olmaq üçün o xeyli çalışdı. Çünki ikinci tapşırığı (dəstəli at üzərində hərəkətlər) yerinə yetirdikdən sonra o, Uğur Xəlilbəyliyə yarım bal uduzurdu. Lakin xüsusilə onun halqalar və paralel qollarla olan tapşırıqları səhvsiz yerinə yetirməsi və təcrübəsi birinci pilləni onu qaytardı. Uğurun səhvlərindən, həmçinin Ruslan Namazov da istifadə edərək onu 1.5 bal qabaqladı.
Gimnastika üzrə turnirdə yalnız aparıcı idmançılar deyil, həm də Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının dəvəti ilə Bakıya gələn beynəlxalq dərəcəli dörd hakim də iştirak edirdi. Onlardan biri həm də Beynəlxalq Federasiyanın Texniki Komitəsinin üzvü, latviyalı Arturs Mitskeviçs idi: "Bu mənim Azərbaycana ilk səfərimdir. Mən hətta SSRİ vaxtında Bakıda hakimlik etməmişəm və bura gəldiyimə görə şadam. Şəhər məndə böyük təəssürat yaratdı və eyni sözlər idman obyektlərinə və ümumi tikinti miqyasına da aiddir. Görünür ki, imkanlar genişdir. Həm bunu, həm də beynəlxalq gimnastika resurslarını nəzərə alaraq çox mühüm nəticələrə nail olmaq olar. Gələcəkdə yaxşı idmançı ola biləcək gənc gimnastlarınız mənim çox xoşuma gəldilər. Əsas komandanızda gedən proses də çox hiss olunur. Bu məndə böyük təəssüratlar yaratdı və mən əminəm ki, milli yaxın vaxtlarda beynəlxalq arenada özünü göstərəcək. Kişi idman gimnastikasında idmançılar həqiqi gücü iyirmi yaşdan sonra toplayırlar və onların yalnız bəziləri vaxtından əvvəl böyük idmançı olur.

В соревнованиях акробатов, в которых к слову, выступили 53 спортсмена, балом по-прежнему правили девушки взрослой женской пары Айнур Гусейнова и Нармин Рамазанова, юниорского дуэта Лала Гусейнова-Хошгядям Гулиева, а также представители сениорской мужской пары Эльчин Алибеков и Эмин Гюльмамедли.
В турнире спортивных гимнастов победу праздновал Шакир Шихалиев. Правда, для этого ему пришлось изрядно потрудиться, так как после исполнения второго упражнения (конь-махи) он проигрывал Угуру Халилбейли полбалла. Однако опыт и чистое исполнение, особенно на кольцах и брусьях, вернули ему первую строчку. Ошибками Угура воспользовался и Руслан Намазов, опередивший его на 1.5 балла.
Объединенный турнир гимнастике собрал не только наших ведущих спортсменов, но и четверку иностранных судей международной категории, которые прибыли в Баку по приглашению Федерации гимнастики Азербайджана. Одним из них был латвиец Артурс Мицкевичс, являющийся также членом Технического комитета Международной федерации.
- Это мой первый визит в Азербайджан. Судить в Баку даже во времена СССР не приходилось и я рад, что приехал к вам. Город произвел на меня огромное впечатление, то же самое касается и спортивных объектов и вообще масштабности строительства. Видно, что возможностей много. И учитывая это обстоятельство, а также ресурсы мировой гимнастики, можно добиться очень серьезных результатов.
Мне очень понравились ваши юные гимнасты, которые со временем могут вырасти в хороших, серьезных спортсменов. И прогресс, происходящий во взрослой команде, довольно ощутим. Меня это настолько впечатлило, что уверен - сборная вскоре покажет себя на международной арене.
В мужской гимнастике спортсмены набирают силу по-настоящему после двадцати лет и только единицы становятся великими спортсменами раньше, подытожил судья международной категории из Латвии.