16-19 oktyabr tarixlərində Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında keçirilən TeamGym üzrə 15-ci Avropa Çempionatının açılış mərasimi böyük coşqu və təntənə ilə keçirildi. Bu möhtəşəm tədbir, həm yerli tamaşaçıları, həm də Avropanın müxtəlif ölkələrindən gəlmiş idmançıları və nümayəndələri bir araya gətirdi. Açılış mərasimi idman və mədəniyyətin bir araya gəldiyi möhtəşəm bir bayram kimi yadda qaldı.
Tədbirin əvvəlində musiqinin incəlikləri ilə bəzədilmiş çıxışlar, rəngarəng şoular və xüsusi rəqs nömrələri təqdim olundu. Arenada böyük maraqla izlənilən performanslar tamaşaçılara həm xoş anlar yaşatdı, həm də ölkəmizin gimnastikaya verdiyi əhəmiyyəti bir daha nümayiş etdirdi. Hər kəs Azərbaycanın idman arenasında bir lider ölkə olduğunu və yüksək səviyyəli təşkilatçılıq qabiliyyətini hiss etdi.
Açılış mərasimində çıxış edən gənclər və idman naziri, Avropa Gimnastikasının prezidenti Fərid Qayıbov ölkəmizin gimnastika sahəsindəki uğurlarından danışaraq bu nailiyyətlərin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın gimnastikaya göstərdiyi xüsusi qayğı və diqqət nəticəsində olduğunu bildirdi. Həmçinin ölkəmizin bu cür nüfuzlu yarışlara ev sahibliyi etməsinin əhəmiyyətini vurğuladı. TeamGym Avropa Çempionatının iştirakçılar üçün xüsusi önəm daşıdığını, burada nümayiş etdirilən güc, çeviklik və komanda işinin hər bir idmançının fərdi bacarıqlarını ən yüksək səviyyədə ortaya qoyduğunu qeyd etdi. Sonda idmançılara uğurlar arzuladı.
Yarışı açıq elan etmədən əvvəl bütün gimnastlar adından Dünya çempionu Tofiq Əliyev, hakimlər adından isə Böyük Britaniyanın I dərəcəli hakimi Liza Roz and içərək yarışın qaydalarına tam riayət edəcəklərinə və ədalətli davranacaqlarına söz veriblər.
Açılış mərasimindən sonra komandalar arenaya çıxaraq çempionata start verdilər. Yarışda 14 ölkənin 46 komandası qüvvəsini sınayır. Milli Gimnastika Arenasında Çexiya, Danimarka, Avstriya, Estoniya, Finlandiya, Böyük Britaniya, İslandiya, İtaliya, Lüksemburq, Niderland, Portuqaliya, Norveç, İsveç və təbii ki, yarışın ev sahibi Azərbaycan idmançıları çıxış edəcəklər. 28 hakim öz növünün əsl ustası olanların çıxışlarını qiymətləndirəcək.

From October 16th to 19th, the 15th European TeamGym Championships kicked off with great enthusiasm and fanfare at the National Gymnastics Arena in Baku. This grand event brought together local spectators, athletes, and representatives from various European countries. The opening ceremony was a memorable celebration, blending sports and culture in a dazzling display.
The event began with captivating performances, featuring musical highlights, colorful shows, and special dance routines. These performances, which drew incredible attention from the audience, not only provided joyful moments but also underscored the importance Azerbaijan places on gymnastics. Everyone in attendance felt the country’s leadership in the sports arena and its impressive organizational capabilities.
In his speech, Minister of Youth and Sports and President of European Gymnastics, Farid Gayibov, spoke about Azerbaijan’s achievements in gymnastics, emphasizing that these accomplishments are due to the special care and attention of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the First Vice President, President of the Azerbaijan Gymnastics Federation, Mehriban Aliyeva. He also highlighted the significance of hosting such prestigious competitions in the country. Gayibov noted that the European TeamGym Championships holds special importance for participants, as it showcases the strength, agility, and teamwork that bring out the best in each athlete. He concluded by wishing the athletes success.
Before officially opening the competition, World Champion Tofiq Aliyev, speaking on behalf of all gymnasts, and Lisa Rose, a Grade I judge from the UK, on behalf of the judges, took an oath to fully adhere to the competition rules and ensure fairness.
Following the opening ceremony, the teams entered the arena, officially starting the championships. A total of 46 teams from 14 countries are competing in the event. Athletes from the Czech Republic, Denmark, Austria, Estonia, Finland, Great Britain, Iceland, Italy, Luxembourg, the Netherlands, Portugal, Norway, Sweden, and, of course, host country Azerbaijan, will showcase their skills. The performances will be judged by 28 referees, all experts in their field.