Yunanıstanın Kalamata şəhərində bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun növbəti mərhələsi başa çatıb. Yarışda Aliyə Qarayeva, Zeynəb Cavadlı və Azərbaycanın qrup komandası iştirak edib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti məlumat verir ki, yığmanın lideri Aliyə Qarayeva yarışın bütün finallarında iştirak edib və ən yaxşı nəticəni halqa ilə hərəkətlərdə göstərərək, 27.6 balla dördüncü yeri tutub. O, bürünc medal qazanan rusiyalı Darya Kondakovadan 0.1 balla geri qalıb.
Aliyə çoxnövçülükdə çıxışın nəticələrinə görə də dördüncü yeri tutaraq, iki Rusiyalı gimnast - Darya Dmitriyeva və Kondakova, eləcə də Belarus idmançısı Lyubov Çarkaşinadan geri qalıb. Digər növlərdə Qarayeva gürzlər və lentlə səkkizinci, topla hərəkətlərdə isə doqquzuncu olub. Qaliblər isə Kondakova (top və lent) və Çarkaşina (halqa), eləcə də Bolqarıstan gimnastı Silviya Miteva (gürzlər) olub.
Digər Azərbaycan gimnastı Zeynəb Cavadlı çoxnövçülükdə 36 iştirakçı arasında 14-cü yeri tutub. Azərbaycanın qrup komandasına gəldikdə, ikinövçülüyün yekunlarına görə Ceyla Quliyeva, Səbinə Abbasova, Anastasiya Prasolova, Ayelita Xələfova, Stefani Trayanova və Yevgeniya Jidkovadan ibarət komanda 5 topla hərəkətlərdə finala çıxıb və dördüncü yeri tutub. Qələbəni İsrail komandası qazanıb, ikinci yerə bolqarıstanlılar, üçüncü yerə fransız idmançılar çıxıblar.
Qarşıda Dünya Kubokunun Nijni Novqorodda keçiriləcək növbəti mərhələsi (21-24 aprel) və bu həftənin sonunda Minskdə təşkil ediləcək yeniyetmələr arasında beynəlxalq turnir var. Yarışda 2 gimnastımız - Gülsüm Şəfizadə (1998-ci il təvəllüdlü) və Ləman Hacızadə (1999) çıxış edəcəklər.

Another World Cup series in rhythmic gymnastics has come to an end in Greece Kalamata where Aliya Garayeva, Zeynab Javadli and the country’s group team took part in.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the national team’s leader Aliya Garayeva performed in all the finals of the Cup and showed the best result in an exercise with a hoop having taken the 4th place with 27.6 points. She was just 0.1 points behind from a Russian Darya Kondakova who won the “bronze”. And one more 4th place was taken by Aliya in the all-around having lost to two Russians Darya Dmitriyeva and Kondakova, as well as to a Belarusian Lyubov Charkashina.
Garayeva became the 8th with clubs and a ribbon, and the 9th with a ball. And the winners in the finals were announced Kondakova (a ball and a ribbon) and Charkashina (a hoop) as well as a Bulgarian Silvia Miteva (clubs). Another Azerbaijani gymnast Zeynab Javadli showed the 14th result in the all-around among the 36 competitors.
As to the Azerbaijan’s group team, according to the total results of 2 exercises, the collective consisting of Jeyla Guliyeva, Sabina Abbasova, Anastsiya Prasolova, Ayelita Khalafova, Stefani Trayanova and Yevgeniya Zhidkova reached the final with 5 balls where won the 4th place. The victory was celebrated by the team of Israel, teams from Bulgaria and France became the 2nd and the 3rd accordingly.
The next World Cup series (April 21-24) in Nizhny Novgorod and an international tournament among juniors in Minsk will be held at the end of this week where our two gymnasts - Gulsum Shafizada (born in 1998) and Laman Hajizada (born in 1999) - will perform at.