Azərbaycan gimnastları İsrailin Holon şəhərində keçirilən Qran-prinin mərhələsi və beynəlxalq turnirdə medalların bir addımlığında dayanıblar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, milli komandanın lideri Aliyə Qarayeva Qran-pri çərçivəsində üç finalda çıxış edib. O, iplə nümayiş etdirdiyi finalda yüksək 28.425 bal toplayaraq, 4-cü yeri tutub. Halqa, lentlə və çoxnövçülükdə çıxış etdiyi yarışda Qarayeva altıncı olub.
Yarışda dördüncü yeri çoxnövçülükdə Samirə Mustafayeva və tərkibi Ceyla Quliyeva, Anastasiya Prasolova, Ayelita Xələfova, Nigar Əbdüsəlimova, Stefani Trayanova və Yevgeniya Jidkovadan ibarət olan ölkənin qrup komandası da tutub.
Yalnız Anna Qurbanova iştirakçıların ilk onluğuna düşə bilməyib, görünür, Dünya kubokunun sonuncu mərhələsi ərəfəsində aldığı zədə öz təsirini göstərib.
İsraildə Rusiya gimnastları birinciliyi qazanıblar: belə ki, Olimpiya çempionu Yevgeniya Kanayeva növlərin birində maksimum – 29.7 bal toplayıb!
"Bu, Moskvada iki həftə sonra keçiriləcək dünya çempionatından qədər sonuncu test-yarış olub. Bundan sonra Qarayeva, Qurbanova və Mustafayeva Moskvada, qrup komandası isə Bakıda son məşqlərə qatılacaqlar", - milli yığmanın mütəxəssisləri bildiriblər.

Azerbaijani gymnasts have stopped a step away from medals at the Grand Prix series and international tournament held in Holon, Israel.
According to the press-service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the leader of the national team, Aliya Garayeva, performed at four finals within the framework of the Grand Prix. She won the 4th place in the final with a rope having received high points – 28.425. Garayeva became the sixth with a ribbon, a hoop and in the all-around.
The fourth place in the all-around was also entered on the credit side of Samira Mustafayeva and the country’s group team consisting of Jeyla Guliyeva, Anastasiya Prasolova, Ayelita Khalafova, Nigar Abdusalimova, Stefani Trayanova and Yevgeniya Jidkova who competed in the international tournament.
Only Anna Gurbanova failed to be included into the list of first ten places. Evidently, her injury, sustained the day before the start of the last World Cup series and which still needed some treatment, affected her performance.
The first places were taken in Israel by Russian gymnasts, and an Olympic Champion Yevgeniya Kanayeva actually reached the maximum – 29.7 points from 30.0 possible ones.
“It was the last test-tournament before the World Championships starting in Moscow in two weeks. These days and hours before the Championships will be spent by the gymnasts in the final training camps: individual gymnasts – Garayeva, Gurbanova and Mustafayeva will continue their trainings at the base in Novogorsk situated near Moscow, and the group – at the Olympic Sports Complex in Baku,” stated the coaches of the national team.