Azərbaycanın gənc gimnastları Qazaxıstanın paytaxtında keçirilən beynəlxalq turnirdə uğurla çıxış ediblər.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatına görə, 12 yaşlı Bakı idmançısı Jalə Piriyeva çoxnövçülükdə ikinci nəticə göstərərək gümüş medala sahib çıxıb.
Onun həmyaşıdı Züleyxa İsmayılovanın fəxri kürsüyə yüksəlməsi üçün bir neçə balı çatmayıb və nəticədə o, 4-cü yerdə qərarlaşıb.
Daha bir iştirakçımız Yekaterina Prokopenko (1997-ci il təvəllüdlü) yekun hesabda 7-ci yerlə kifayətlənib.
Bu ilin gimnastika mövsümü faktiki olaraq ekvator xəttini keçib və indi Londonda keçiriləcək 30-cu Olimpiya Oyunlarına az müddət qalıb. Olimpiadaya hazırlıq məqsədilə Avropa çempionatının yeni bürünc mükafatçısı Aliyə Qarayeva Rusiya komandasının gimnastları ilə birlikdə Xorvatiyaya iki həftəlik (8-24 iyun) təlim-məşq toplanışına yollanacaq.
Yayın ilk ayına isə iyunun 27-də Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə 19-cu Azərbaycan çempionatı yekun vuracaq.

ЮНАЯ ГИМНАСТКА АЗЕРБАЙДЖАНА СТАЛА ПРИЗЕРОМ ТУРНИРА В КАЗАХСТАНЕ
Юные гимнастки Азербайджана успешно выступили на международном турнире, прошедшем в столице Казахстана.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, 12-летняя бакинская спортсменка Жаля Пириева показала в многоборье второй результат и завоевала серебряную награду.
Ее сверстнице Зулейхе Исмаиловой не хватило несколько десятых, чтобы дотянуться до пьедестала и в итоге – 4-е место.
Еще одна наша участница Екатерина Прокопенко (1997 года рождения) стала 7-й в абсолютном зачете.
Гимнастический сезон этого года фактически перевалил за экватор и теперь до Лондона, где пройдут 30-е Олимпийские игры осталось рукой подать. С целью подготовки к Олимпиаде новоиспеченный бронзовый призер чемпионата Европы Алия Гараева отправится (8-24 июня) на двухнедельные учебно-тренировочные сборы в Хорватию вместе с командой российских гимнасток.
А подытожит первый летний месяц 19-й чемпионат Азербайджана по художественной гимнастике, который пройдет в Баку 27 июня.