Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti bildirir ki, bu barədə Avropa Olimpiya Komitəsi (EOC) və Bakı Avropa Oyunlarının Əməliyyat Komitəsi (BEGOC) birgə qərar verib.
Akrobatika üzrə yarışlarda qarışıq cütlüklər və qadınlardan ibarət qruplar təmsil olunacaq. Aerobika üzrə yarışlarda da qarışıq duet və tərkibində 5 gimnastdan ibarət qruplar çıxış edəcək. 2015-ci il Avropa Oyunlarında iştirak etmək üçün aerobika üzrə seçmə mərhələ bu ilin noyabr ayında Fransada keçiriləcək Avropa çempionatında başlayacaq.
Bununla da gimnastika Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarında 6 növlə təmsil olunacaq: bədii gimnastika, kişi və qadın idman gimnastikası, batut üzərində tullanma, akrobatika və aerobika. Yarışlar 12-28 iyun 2015-ci il tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək.
Xatırladaq ki, Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti Jorj Gelzek Bakıda olarkən bildirib: “Biz öz olimpiya növlərimizi ilə yanaşı idman aerobikası və akrobatika gimnastikasını təqdim etmək, yekun Qala-konserti nümayiş etdirmək imkanını verməyi xahiş etmişdik. Və mən səbirsizliklə bütün müxtəlifliyi ilə bizim idmanımızın təqdim olunmasını gözləyirəm”.

АКРОБАТИКА И АЭРОБИКА – В ПРОГРАММЕ ЕВРОПЕЙСКИХ ИГР В БАКУ!
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, такое решение было совместно принято Европейским олимпийским комитетом (EOC) и Бакинским операционным комитетом европейских игр (BEGOC).
В соревнованиях по акробатике будут представлены смешанные пары и женские группы. В турнире по аэробике также выступят комбинированные дуэты и группы в составе 5 гимнастов. Причем, квалификация на Игры-2015 по аэробике начнется уже совсем скоро – отбор будет вестись на ноябрьском чемпионате Европы во Франции.
Таким образом, гимнастика на Евроиграх в Баку будет представлена 6 видами: художественная гимнастика, мужская и женская спортивная гимнастика, прыжки на батуте, акробатика и аэробика. Состязания пройдут в период с 12 по 28 июня 2015 года в Национальной гимнастической арене.
Напомним, что во время недавнего визита в Баку президент Европейского союза гимнастики Жорж Гелзек выразил желание на включение в программу Игр акробатики и аэробики. По его мнению, эти два вида придадут особую изюминку турнирам по гимнастике в частности и всем Играм в целом.