Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti bildirir ki, bu barədə Avropa Olimpiya Komitəsi (EOC) və Bakı Avropa Oyunlarının Əməliyyat Komitəsi (BEGOC) birgə qərar verib.
Akrobatika üzrə yarışlarda qarışıq cütlüklər və qadınlardan ibarət qruplar təmsil olunacaq. Aerobika üzrə yarışlarda da qarışıq duet və tərkibində 5 gimnastdan ibarət qruplar çıxış edəcək. 2015-ci il Avropa Oyunlarında iştirak etmək üçün aerobika üzrə seçmə mərhələ bu ilin noyabr ayında Fransada keçiriləcək Avropa çempionatında başlayacaq.
Bununla da gimnastika Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarında 6 növlə təmsil olunacaq: bədii gimnastika, kişi və qadın idman gimnastikası, batut üzərində tullanma, akrobatika və aerobika. Yarışlar 12-28 iyun 2015-ci il tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək.
Xatırladaq ki, Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti Jorj Gelzek Bakıda olarkən bildirib: “Biz öz olimpiya növlərimizi ilə yanaşı idman aerobikası və akrobatika gimnastikasını təqdim etmək, yekun Qala-konserti nümayiş etdirmək imkanını verməyi xahiş etmişdik. Və mən səbirsizliklə bütün müxtəlifliyi ilə bizim idmanımızın təqdim olunmasını gözləyirəm”.

Mixed pairs and women’s groups will be presented at the competitions in acrobatics. In the tournament in aerobics, mixed duets and groups of five gymnasts will perform as well. Moreover, the qualification for the Games-2015 in aerobics will start very soon - it will take place at the European Championships in France in November.
Thus, gymnastics at the Euro Games in Baku will be presented by 6 disciplines: rhythmic gymnastics, men's and women's artistic gymnastics, trampoline, acrobatics and aerobics. The competitions will be held at the National Gymnastics Arena from June 12 to June 28, 2015.
It should be mentioned that Georges Guelzec, the president of the European Union of Gymnastics, expressed his wish for inclusion of acrobatics and aerobics into the Olympic Games program during his recent visit to Baku. According to him, these two disciplines will give a special appeal to the gymnastic events in particular and to the Games as a whole.