Bakı 2020-ci ildə aerobika gimnastikası üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək. Bu qərar Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) İcraiyyə Komitəsinin Sankt-Peterburqda keçirilmiş növbəti iclasında qəbul olunub. İcraiyyə Komitəsinin görüşündə, sözügedən qurumun üzvü, Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti Fərid Qayıbov da iştirak edib.
Qeyd edək ki, bu idman növünün ölkədə populyarlaşmasında mühüm rol oynayacaq çempionat cari ilin 14-16 may tarixlərində keçiriləcək. Çempionatdan öncə isə 8-10 may tarixlərində Dünya Yaş qrupu Yarışları da paytaxtımızda baş tutacaq.
Son illər ərzində ölkəmiz gimnastika növləri üzrə irimiqyaslı yarışlar keçirərək, Dünya Kubokları və Avropa Çempionatlarını uğurla təşkil edib. Sevindirici haldır ki, Azərbaycanda gənc gimnastika növü sayılan aerobika üzrə belə əhəmiyyətli yarışın təşkili də məhz Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına həvalə olunub.
Xatırladaq ki, beynəlxalq yarışlarla zəngin təqvim planında 2019-cu ilin 16-22 sentyabr tarixlərində Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı da yer alır. Paytaxtımızda baş tutacaq daha bir dünya birinciliyi isə 2021-ci ilin 11-14 noyabr tarixlərində batut gimnastikası üzrə olacaq.

Baku will host the Aerobic Gymnastics World Championships in 2020. The decision was made at the regular meeting of the FIG Executive Committee (EC) held in St. Petersburg. Farid Gayibov - the member of this authority and the President of the European Union of Gymnastics, also participated at the meeting of the FIG EC.
It should be mentioned that the Championships which will play a great role in popularization of this gymnastics discipline in our country, will be held on May 14-16 in 2020. Prior to this Championships, the World Age Group events will take place in our capital on May 8-10.
Over the past years, Azerbaijan hosting large-scale competitions in gymnastics disciplines, have successfully organized several World Cups and European Championships. It is pleasant fact that such a significant event in Aerobic Gymnastics which is comparatively new discipline in Azerbaijan, has been entrusted to Azerbaijan Gymnastics Federation.
It should be noted that in the calendar of our Federation for 2019 saturated with international events, there is also Rhythmic Gymnastics World Championships to be held at Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena) on September 16-22. Another World Championships in Baku will be in Trampoline Gymnastics on November 11-14, 2021.