Milli Gimnastika Arenası 24 may tarixində ilk dəfə olaraq, aerobika gimnastikası üzrə Avropa Çempionatına ev sahibliyi edəcək.
Qitənin 22 ölkəsindən ən güclü aerobika ustaları 3 gün ərzində öz güclərini sınayacaqlar. 400-ə yaxın böyük və gənc gimnastlar fərdi qadın və kişi, qarışıq cütlük, üçlük, qrup, həmçinin aero dans, aero step (yalnız böyüklər) proqramında yarışacaqlar. Ölkəmizi isə çempionatda böyüklər arasında Elçin Məmmədov, Mədinə Mustafayeva, Ayxan Əhmədli, Balaxanım Əhmədova, Vladimir Dolmatov, Emil Quliyev, Xoşqədəm Quliyeva, Nərminə Hüseynova, İmran İmranov, Nigar İbrahimbəyli, Akif Kərimli, gənclərin yarışında isə Aysel Aslanzadə, Xədicə Quliyeva, Lalə Quliyeva, Fatimə Qurbanova, Emiliya Mahmudova və Eleonora Yusifova təmsil edəcəklər.
Artıq bütün komandaların toplaşdığı arenada iki gündür rəsmi məşq toplanışları keçirilir. Sabah start götürücək çempionatda isə ilk olaraq, meydançada gənc gimnastları görəcəyik. Sonrakı gün isə qitə çempionluğu uğrunda mübarizəyə böyük aerobika gimnastları qatılacaq. Yarışların son günü isə final mərhələlərində Avropa Çempionlarının adları açıqlanacaq.
Gimnastika yarışlarının daimi tamaşaçılarını isə bu çempionatda da çox maraqlı və qeyri adi bir açılış mərasimi gözləyir. Bu dəfə onlar “Gimnastika Planeti”nə qonaq olaraq, ecazkar şounun bir hissəsinə çevriləcəklər.
Odur ki, bu həftəsonu ailənizlə bərabər istirahətinizi Milli Gimnastika Arenasında keçirtməyə tələsin.

Аэробные гимнасты уже в Баку
24 мая Milli Gimnastika Arenası (MGA, Национальная арена гимнастики) впервые примет Чемпионат Европы по аэробной гимнастике.
Сильнейшие мастера аэробики из 22 стран испытают свои силы в течение 3 дней. Около 400 гимнастов, выступающих в возрастных группах юниоров и взрослых, поведут борьбу в индивидуальной программе мужчин и женщин, в составе смешанных пар, трио, групп, а также “аэро-данс”. Представители двух стран продемонстрируют выступления в составе “аэро-степ” (только для взрослых). Нашу страну на чемпионате среди взрослых представят Эльчин Мамедов, Медина Мустафаева, Айхан Ахмедли, Балаханым Ахмедова, Владимир Долматов, Эмиль Гулиев, Хошгядям Гулиева, Нармина Гусейнова, Имран Имранов, Нигяр Ибрагимбейли, Акиф Кяримли, а среди юниоров Айсель Асланзаде, Хадиджа Гулиева, Лала Гулиева, Фатима Гурбанова, Эмилия Махмудова и Элеонора Юсифова.
В арене, где уже собрались все команды, проходят официальные тренировки в течение двух дней. На Чемпионате, стартующий завтра, мы на соревновательной площадке сначала увидим юниоров. А на следующий день чемпионата в борьбу за континентальное первенство подключатся взрослые аэробные гимнасты. В последний день соревнований в заключительных финалах будут объявлены имена чемпионов Европы.
А преданных зрителей гимнастических соревнований на этом чемпионате ждет очень интересная и необычная церемония открытия. На этот раз они станут гостями “Планеты гимнастики” и частью изумительного шоу.