Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva bir həftə öncə İspaniyanın Qran-pri müsabiqəsində olduğu kimi, Belarus paytaxtında keçirilən Dünya Kuboku yarışlarında da bürünc medala layiq görülüb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, yarışın son günündə həm fərdi, həm də qrup halında ayrıca finallar təşkil olunub.
Azərbaycan idmançıları arasında ən yaxşı nəticəni Aliyə Qarayeva nümayiş etdirib. Lentlə göstərdiyi finalda idmançımız yalnız rusiyalı gimnastlar Yevgeniya Kanayeva (29,15) və Darya Kondakovadan (28,65) geri qalaraq, hakimlərdən aldığı 27,85 balla üçüncü yerə layiq görülüb. Topla və halqa ilə nümayiş etdirdiyi finallarda isə Aliyə, müvafiq olaraq, 4-cü və 5-ci yerləri qazanıb.
"Məşqçimin qeyd etdiyi kimi, artıq ikinci həftədir, lentlə uğurlu oyun nümayiş etdirirəm, bu, sabitliyin göstəricisidir", - Qarayeva belə hesab edir. İyunun 4-5-də keçiriləcək Azərbaycan çempionatı üçün mən hazır formadayam və ikinci dəfə ölkə çempionu titulunu müdafiə etməyə qətiyyətlə inanıram. Doğrudur, mən çempionata qədər Yaroslavla yarımgünlük səfər edəcəyəm; belə ki, orada mənim də çıxış etmək üçün dəvət aldığım şou nümayiş olunacaq".
Müxtəlif növ şoularda, xüsusilə də, Moskvada keçirilmiş "Alina-2010" beynəlxalq bədii gimnastika festivalında iştirak Azərbaycan komandasında qətiyyət və əzm yaradıb. Azərbaycan gimnastları Moskvada olduğu kimi, Minskdə də keçirilmiş Dünya Kubokunda uğurlu oyun nümayiş etdiriblər. İp və lentlə, eləcə də halqalarla göstərdikləri finallarda qızlar, müvafiq olaraq, 4-cü və 5-ci yerləri qazanıblar. Burada qələbəni Belarus gimnastları qeyd ediblər.
Digər Azərbaycan gimnastları kimi, Anna Qurbanova da ip və topla nümayiş etdirdiyi finalda yüksək nəticə əldə edib – 6-cı yer. Lentlə 7-ci, halqa ilə 8-ci yeri qazanıb. Samirə Mustafayeva və Dina Qorina Minskdə müsabiqən kənar proqramında çıxış ediblər.

An Azerbaijani gymnast Aliya Garayeva has won the bronze medal in the last World Cup competitions held in the capital of Belarus, as it was in the Grand Prix in Spain a week ago.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, separate finals, both among the individuals and groups, took place on the tournament’s last day.
The best result among our sportswomen was achieved by Aliya Garayeva. She received 27.85 points and took the 3rd place in the final with a ribbon having lost only to Russians Yevgeniya Kanayeva (29.15) and Darya Kondakova (28.65). Aliya became the 4th in the final with a ball, and took the 5th place with a hoop.
“According to my coach, my successful performances with a ribbon two weeks in a row, is an index to stability,” Garayeva says. “On the threshold of Azerbaijan Championships (June 4-5), I have reached a good form and I am ready to defend the title of the country’s overall champion for the second time. Before performing in Baku, I will go to Yaroslavl as I am invited to take part in a Gala.”
Participation in shows of various kinds, namely, in the “Alina-2010” international rhythmic gymnastics festival in Moscow, gave confidence to the Azerbaijani group team as well. Having demonstrated a successful performance on the Moscow floor, the collective also successfully performed at the World Cup in Minsk. The gymnasts became the 4th in the final with ropes and ribbons, and took the 5th places with hoops and in the qualification. Here, the victory was celebrated by Belarusian gymnasts.
As to our other sportswomen, Anna Gurbanova gave her best result in the finals with a rope and a ball – the 6th places. She became the 7th with a ribbon, and the 8th with a hoop. Samira Mustafayeva and Dina Gorina performed in Minsk in an out-of-competition program.