Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bütün gimnastika klubları və bölmələrinin diqqətinə!
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) çox saylı müraciətləri nəzərə alaraq, bədii gimnastika üzrə növbəti birgə məşqçilik və hakimlik kurslarını elan edir.
AGF-nin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası (ADBTİA) tərəfindən keçiriləcək kurslar 2019-cu ilin 25-28 iyul tarixlərində baş tutacaqdır.
Kursların keçirilməsində əsas məqsəd ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən idman cəmiyyətlərinin gimnastika növləri üzrə bölmələrində məşq prosesinin lazımi qaydada təşkili, milli yarışlar zamanı çıxışların peşəkar hakimlər tərəfindən qiymətləndirilməsi, eləcə də yerli peşəkarların sayının artırılmasından ibarətdir.
Nəzəri və təcrübi hissələrdən ibarət olacaq birgə məşqçilik və hakimlik kurslarının sonunda iştirakçılar həm məşqçilik, həm də hakimlik üzrə imtahan verməlidirlər .
Hazırkı Olimpiya dövründə (2017-2020) ikinci dəfə təşkil edilən bu kursların imtahanlarından uğurla keçmiş iştirakçılara ADBTİA tərəfindən müvafiq sertifikat və AGF tərəfindən “məşqçi vəsiqəsi” və “hakim vəsiqəsi” təqdim ediləcəkdir.
Kurslarda hər bir cəmiyyətdən istənilən sayda məşqçi və hakim iştirak edə bilər.
Xatırladaq ki, əldə edilmiş lisenziya və dərəcələr hazırkı Olimpiya dövründə (31.12.2020-ci ilə qədər) etibarlı olacaqdır. Lisenziyası olmayan şəxslərin məşqçilik fəaliyyəti federasiya tərəfindən tanınmır, həmçinin AGF tərəfindən keçirilən və tanınan milli yarışlar zamanı gimnastları məşq/isinmə zalında və yarış meydançasında məşqçi kimi müşayiət edə bilmirlər. Eləcə də, lisenziyaya malik olmayan hakimlər bu yarışlarda hakim kimi fəaliyyət göstərmək hüququndan məhrum olurlar.
Bununla əlaqədar olaraq, AGF ölkə ərazisindəki idman cəmiyyətlərində bədii gimnastika üzrə bölmələrdə fəaliyyət göstərən məşqçi və hakimləri həmin kurslara dəvət edir.
Kursların proqramı, sifariş forması və ödənişlə bağlı ətraflı məlumatı +99412 493 3011 əlaqə nömrəsi vasitəsilə federasiyadan əldə edə bilərsiniz.

Внимание всем клубам и секциям по гимнастике, функционирующим в Азербайджане!
Учитывая многочисленные запросы, Федерация гимнастики Азербайджана (AGF) проводит очередные объединённые тренерские и судейские курсы по художественной гимнастике.
Курсы, организованные Федерацией гимнастики, будут проведены со стороны Азербайджанской государственной академии физической культуры и спорта (ADBTIA) 25-28 июля 2019 года.
Основной целью проведения курсов является организация тренировочного процесса на должном уровне в секциях по видам гимнастики, функционирующих в спортивных обществах и клубах, оценивание выступлений со стороны профессиональных судей во время национальных соревнований, а также способствование увеличению числа местных специалистов.
В конце совместных тренерских и судейских курсов, состоящих как из теоретических, так и практических занятий, участники сдадут экзамены.
Участникам, успешно сдавшим экзамены в конце этих курсов, организованных в нынешнем Олимпийском цикле (2017-2020) во второй раз, приобретут сертификаты со стороны АГАФКС, а также судейское и тренерское удостоверение со стороны федерации.
Нет ограничений в количестве тренеров и судей, участвующих от каждой организации. Напомним, что полученные лицензии и категории будут действительны в течение олимпийского цикла (до 31.12.2020). Тренерская деятельность лиц, не имеющих лицензий (удостоверение) не признаются со стороны федерации, а также они не имеют права сопровождать своих гимнастов в тренировочный зал и соревновательную площадку. Кроме того, судьи, не обладающие лицензией, лишены права оценивания выступления гимнастов на этих соревнованиях.
В связи с этим AGF приглашает всех на курсы специалистов, занимающихся тренерской и судейской деятельностью в спортивных обществах на территории страны.
Подробную информацию о программе, форме заявки и об оплате можете получить в федерации по номеру: +99412 493 3011