Milli Gimnastika Arenasında aerobika gimnastikası üzrə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Akademiyasının 2-ci dərəcəyə aid məşqçilik kursları start götürüb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) tərəfindən ölkəmizdə bu növ üzrə ikinci dəfədir ki, təşkil edilən məşqçilik kurslarının 5 noyabr tarixində baş tutan açılış mərasimində ekspertlər, iştirakçılar və federasiya nümayəndələri iştirak edib.
Kursların rəhbəri FIG Akademiyasının eksperti, beynəlxalq dərəcəli hakim və Avropa Gimnastika İttifaqının aerobika gimnastikası üzrə texniki komitəsinin üzvü Olqa Kiseloviçova kursun açılışı zamanı iştirakçılara ümumi məlumat verib.
AGF-nin Baş katibi Nurlana Məmmədzadə isə ekspert və iştirakçıları salamlayaraq, bu kursların əhəmiyyətindən danışıb.
Aerobika gimnastikasının Azərbaycanda 2013-cü ildən etibarən inkişaf etdirildiyini qeyd edən N. Məmmədzadə bildirib ki, ölkəmiz artıq bu növ üzrə beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edir. “Baxmayaraq ki, biz aerobika gimnastikasını son dövrlərdə inkişaf etdirməyə başlamışıq, ölkəmiz artıq 2019-cu ildə bu növ üzrə ilk dəfə olaraq Avropa Çempionatını təşkil edib. 2020-ci ildə isə Azərbaycan aerobika gimnastikası üzrə Dünya Yaş Qrupu yarışları və Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək” deyə, o, bildirib.
Daha sonra Olqa Kiseloviçova kurs iştirakçılarına anti-dopinqlə bağlı məlumat vermiş və imtahanlar haqqında təlimatlandırmışdır.
Kurs Braziliyadan olan ekspert Katia Lemos və aerobika gimanstikası üzrə Azərbaycan yığmasının Baş məşqçisi, ekspert Marian Kolev tərəfindən keçirilir. 12 noyabra qədər davam edəcək kurslarda Azərbaycan, Argentina, İran, Meksika, Moldova və Ukraynadan olan ümumilikdə 19 nəfər iştirak edir.
Nəzəri və təcrübi hissələrdən ibarət kurslar 2 dildə - ingilis və rus dillərində keçirilir.
Qeyd edək ki, ötən il Bakıda aerobika gimnastikası üzrə 1-ci dərəcəyə aid məşqçilik kursları təşkil edilmişdi.

There has been commenced the International Gymnastics Federation`s (FIG) Academy Level 2 for Aerobic Gymnastics coaches at Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena).
The experts, participants and the representatives of Federation took part in the opening session of the FIG Academy level 2 for Aerobics coaches hosted by Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) on November 5 for the second time.
Course leader, expert of the FIG Academy, international judge and Technical Committee member of the European Union of Gymnastics, Olga Kyselovicova gave general information to the participants during the opening session.
By greeting all the attendees, AGF Secretary General, Nurlana Mammadzada, spoke about the importance of the courses.
Having noted that Aerobic gymnastics started to be developed in Azerbaijan since 2013, N. Mammadzada said: “Our country already hosts the international events in this gymnastics discipline. Although we have recently begun to develop Aerobics, our country organized the European Championships in 2019 for the first time. And, in 2020, Azerbaijan will host the FIG World Junior Age Group Competitions and World Championships in Aerobic gymnastics.”
Afterwards, Olga Kyselovicova gave further information about anti-doping to the course participants and instructed them about the exams.
The courses are also conducted by Katia Lemos – the expert from Brazil and Marian kolev – the Head Coach of the Azerbaijani National team. 19 people in total, reprsenting Azerbaijan, Argentina, Iran, Mexico, Moldova and Ukraine are taking part in the courses to be lasted until November 12.
The courses, consisting of theorotical and pratical parts, are held in English with translation into Russian.
It should be mentioned that last year, there was held the FIG Academy Level 1 for Aerobic Gymnastics` coaches.