Oktyabrın 13-dən 16-dək Milli Gimnastika Arenasında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası tərəfindən Xüsusi Olimpiya üzrə məşqçilik (bədii gimnastika, gimnastika hamı üçün) və hakimlik (bədii gimnastika) kursları keçirilib.
Xüsusi Olimpiya üzrə yunanıstanlı mütəxəssis Sofiya Buranın rəhbərliyi altında tədris edilən kurslarda 9 məşqçi iştirak edib.
Nəzəri və təcrübi məşğələlərin keçirildiyi kursların təşkilində məqsəd Xüsusi Olimpiya Hərəkatı üzrə bilik və bacarıqların artırılması, bu sahədə ixtisaslı kadrların hazırlanması olub.
“Məşğələlərin təşkilində məqsəd yerli mütəxəssislərin Xüsusi Olimpiya üzrə beynəlxalq səviyyədə bilik və bacarıqlara sahib olmaları, bu sahənin incəliklərini dərindən mənimsəmələridir”, - deyə yunanıstanlı mütəxəssis bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycanda bədii gimnastika idman növü kifayət qədər inkişaf edib. Gimnastika hamı üçün növü də inkişaf mərhələsindədir. Sofiya Bura kursların keçirilməsi üçün Milli Gimnastika Arenasında yüksək səviyyəli şəraitin mövcud olduğunu da diqqətə çatdırıb. Kursların yekununda mütəxəssislər iştirakçı diplomu ilə təltif olunublar.

On October 13-16, coaching courses (Rhythmic Gymnastics, Gymnastics for All) & judging (Rhythmic Gymnastics) in Special Olympics were held by Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) at “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) with an organization of the Azerbaijan State Academy of Physical Education and Sport.
9 coaches participated in the courses led by the Greek expert in Special Olympics - Sofia Bura.
The purpose of organization of the courses including the theoretical & practical exercises, was to increase the knowledge and skills in Special Olympic Movement and to train qualified specialists in this field.
“The purpose of holding these courses is to educate national specialists in Special Olympics on International level as well as to master the peculiarities in this field”, - the Greek expert said. She emphasized that Rhythmic Gymnastics is sufficiently developed in Azerbaijan. But Gymnastics for All is also under the development. Sofiya Bura also mentioned that there are high-level conditions at “Milli Gimnastika Arenasi” for holding the courses. At the end of the courses, specialists were awarded with a participation diploma.