Oktyabrın 13-dən 16-dək Milli Gimnastika Arenasında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası tərəfindən Xüsusi Olimpiya üzrə məşqçilik (bədii gimnastika, gimnastika hamı üçün) və hakimlik (bədii gimnastika) kursları keçirilib.
Xüsusi Olimpiya üzrə yunanıstanlı mütəxəssis Sofiya Buranın rəhbərliyi altında tədris edilən kurslarda 9 məşqçi iştirak edib.
Nəzəri və təcrübi məşğələlərin keçirildiyi kursların təşkilində məqsəd Xüsusi Olimpiya Hərəkatı üzrə bilik və bacarıqların artırılması, bu sahədə ixtisaslı kadrların hazırlanması olub.
“Məşğələlərin təşkilində məqsəd yerli mütəxəssislərin Xüsusi Olimpiya üzrə beynəlxalq səviyyədə bilik və bacarıqlara sahib olmaları, bu sahənin incəliklərini dərindən mənimsəmələridir”, - deyə yunanıstanlı mütəxəssis bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycanda bədii gimnastika idman növü kifayət qədər inkişaf edib. Gimnastika hamı üçün növü də inkişaf mərhələsindədir. Sofiya Bura kursların keçirilməsi üçün Milli Gimnastika Arenasında yüksək səviyyəli şəraitin mövcud olduğunu da diqqətə çatdırıb. Kursların yekununda mütəxəssislər iştirakçı diplomu ilə təltif olunublar.

При организации Федерации гимнастики Азербайджана (AGF), прошли тренерские и судейские курсы по Специальной Олимпиаде
17 Октября 2022
При организации AGF, с 13-го по 16-ое октября в “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики) прошли тренерские (художественная гимнастика и “Гимнастика для всех”) и судейские (художественная гимнастика) курсы по Специальной Олимпиаде со стороны Азербайджанской государственной академии физической культуры и спорта.
В курсах, прошедших под руководством греческого специалиста по Специальной Олимпиаде - Софии Буры, приняли участие 9 тренеров,.
Целью организации курсов, в которых проводились теоретические и практические занятия, являлось повышение знаний и навыков по Специальному олимпийскому движению, а также подготовка квалифицированных кадров в этой области.
“Цель организации занятий – дать национальным специалистам знания и навыки международного уровня по Специальной Олимпиаде, а также глубоко освоить тонкости этой области”, – отметил греческий эксперт. Она упомянула, что в Азербайджане достаточно развита художественная гимнастика. А “Гимнастика для всех” находиться в развитии. София Бура также отметила, что в “Milli Gimnastika Arenasi” созданы все условия для проведения занятий на высоком уровне. По окончании курсов, специалисты были награждены дипломом участника.