Milli Gimnastika Arenasında keçirilən Akrobatika gimnastikası üzrə 27-ci Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatına yekun vuruldu.
Ölkənin ən güclü akrobatlarının iştirak etdiyi yarışda ümumilikdə 41 idmançı balans, temp və qarışıq hərəkətlər proqramında bacarığını nümayiş etdirdi.
Yarışda “Ocaq Sport” Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, “Neftçi” İdman Klubu, Sumqayıt Olimpiya İdman Kompleksi və Nizami rayonu 13 nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbinin təmsil edən gimnastlar qadın cütlükləri (balacalar - 2007-2016; yeniyetmələr - 2004-2010; böyüklər - 2007-ci il və daha böyük), kişi cütlükləri (yeniyetmələr - 2004-2010; böyüklər - 2007-ci il və daha böyük), qarışıq cütlüklər (yeniyetmələr - 2004-2010; böyüklər - 2007-ci il və daha böyük) və qadın qrupları (balacalar-2007-2016; yeniyetmələr-2004-2010; gənclər-2003-2009) birincilik uğrunda mübarizə apardılar.
Maraqlı və gərgin mübarizə şəraitində keçən yarışlarda idmançılar yeni qaydalara əsasən balans, temp və qarışıq hərəkətlər üzrə proqramlarını nümayiş etdirdilər.
Qeyd edək ki, yerli çempionat və birinciliyin təşkili həm də ölkəmizdə keçiriləcək qarşıdakı beynəlxalq yarışlara – akrobatika gimnastikası üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışları və dünya çempionatı öncəsi idmançılarımız üçün sınaq xarakteri daşıyırdı. Belə ki, mötəbər yarışlarda Azərbaycanı təmsil edəcək akrobatlarımız milli çempionat və birincilikdə öz yeni proqramlarını yoxlamaq imkanı əldə etdilər.
Qeyd edək ki, yarışlar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin xüsusi icazəsi ilə ölkəmizdə tətbiq edilən mövcud karantin qaydalarına və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun olaraq və tamaşaçı iştirakı olmadan keçirildi.

Завершилось 27-е Первенство Азербайджана и Чемпионат Баку по акробатической гимнастике
Подведены итоги 27-го Первенства Азербайджана и Чемпионата Баку по акробатической гимнастике, прошедших в “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики).
Всего в соревнованиях, в которых учавствовали 41 гимнастов страны, продемонстрировали свое мастерство в балансовых, темповых и комбинированных упражнениях.
Гимнасты в возрастных категориях, представляющих клуб “Ocaq” спорт, Бакинскую школу гимнастики, клуб “Нефтчи”, Олимпийский спортивный комплекс Сумгаита и Специализированную детско-юношескую спортивную школу Олимпийских резервов №13 Низаминского района, поборолись за первенство в составе женских пар (малыши – 2007-2016гг.; пре-юниоры – 2004-2010гг.; взрослые - 2007 г. рождения и старше), мужских пар (пре-юниоры – 2004-2010гг.; взрослые - 2007 г. рождения и старше), смешанных пар (пре-юниоры – 2004-2010гг.; взрослые - 2007 г. рождения и старше) и женских групп (малыши – 2007-2016гг.; пре-юниоры – 2004-2010гг.; юниоры – 2003-2009гг.).
В соревнованиях, прошедших в интересной и напряженной борьбе, спортсмены продемонстрировали свои программы в балансовых, темповых и комбинированных упражнениях согласно новым правилам.
Следует отметить, что организация национального чемпионата и первенства также стала тестом для наших атлетов перед предстоящими в нашей стране международными соревнованиями, такими как 12-е Всемирные соревнования по акробатической гимнастике среди возрастных групп. Таким образом, наши акробаты, которые будут представлять Азербайджан в престижных соревнованиях, получили возможность опробовать свои новые программы в национальном чемпионате и первенстве.
Соревнования были проведены согласно специальному разрешению Кабинета министров Азербайджанской Республики, без участия зрителей, и, в соответствии с действующими карантинными правилами и санитарно-эпидемиологическими требованиями, применяемыми в нашей стране.