Milli Gimnastika Arenasında keçirilən Akrobatika gimnastikası üzrə 27-ci Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatına yekun vuruldu.
Ölkənin ən güclü akrobatlarının iştirak etdiyi yarışda ümumilikdə 41 idmançı balans, temp və qarışıq hərəkətlər proqramında bacarığını nümayiş etdirdi.
Yarışda “Ocaq Sport” Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, “Neftçi” İdman Klubu, Sumqayıt Olimpiya İdman Kompleksi və Nizami rayonu 13 nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbinin təmsil edən gimnastlar qadın cütlükləri (balacalar - 2007-2016; yeniyetmələr - 2004-2010; böyüklər - 2007-ci il və daha böyük), kişi cütlükləri (yeniyetmələr - 2004-2010; böyüklər - 2007-ci il və daha böyük), qarışıq cütlüklər (yeniyetmələr - 2004-2010; böyüklər - 2007-ci il və daha böyük) və qadın qrupları (balacalar-2007-2016; yeniyetmələr-2004-2010; gənclər-2003-2009) birincilik uğrunda mübarizə apardılar.
Maraqlı və gərgin mübarizə şəraitində keçən yarışlarda idmançılar yeni qaydalara əsasən balans, temp və qarışıq hərəkətlər üzrə proqramlarını nümayiş etdirdilər.
Qeyd edək ki, yerli çempionat və birinciliyin təşkili həm də ölkəmizdə keçiriləcək qarşıdakı beynəlxalq yarışlara – akrobatika gimnastikası üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışları və dünya çempionatı öncəsi idmançılarımız üçün sınaq xarakteri daşıyırdı. Belə ki, mötəbər yarışlarda Azərbaycanı təmsil edəcək akrobatlarımız milli çempionat və birincilikdə öz yeni proqramlarını yoxlamaq imkanı əldə etdilər.
Qeyd edək ki, yarışlar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin xüsusi icazəsi ilə ölkəmizdə tətbiq edilən mövcud karantin qaydalarına və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun olaraq və tamaşaçı iştirakı olmadan keçirildi.

The 27th Azerbaijan and Baku Championships among Age Categories in Acrobatic Gymnastics held at “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) have been summed up.
In total, 41 gymnasts demonstrated their skills in Balance, Dynamic and Combined exercises in the competitions attended by the country’s strongest Acrobatic gymnasts.
Women’s Pairs (youngsters – born in 2007-2016; pre-juniors – born in 2004-2010; seniors - born in 2007 and older), Men’s Pairs (pre-juniors – born in 2004-2010; seniors - born in 2007 and older), Mixed Pairs (pre-juniors – born in 2004-2010; seniors - born in 2007 and older) and Women’s Groups (youngsters – born in 2007-2016; pre-juniors – born in 2004-2010; juniors – born in 2003-2009) representing “Ocaq” Sports Club, Baku Gymnastics School, “Neftchi” Sports Club, Sumgayit Olympic Sports Complex and Specialized Olympic Reserve Children and Youth Sports School No.13 of Nizami district competed for the medals.
According to the new rules, athletes demonstrated their programs in an interesting and intense competition in Balance, Dynamic and Combined exercises.
It should be mentioned that the organization of the National Championships was also a test for our gymnasts before the upcoming competitions 12th FIG Acrobatic Gymnastics World Age Group Competitions to be held in our country.
Our gymnasts, which will represent representing Azerbaijan at major competitions, had the opportunity to test their new programs at the National Championships.
The events were held without participation of spectators with the special Authorization of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in accordance with the current quarantine rules and sanitary epidemiological requirements applied in our country.