Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında Akrobatika gimnastikası üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarının təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) İcra Komitəsinin üzvü Youssef Al-Tabbaa iştirak ediblər.
Yarış iştirakçılarını salamlayan gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva ilk dəfə olaraq ənənəvi idman növlərindən olan akrobatika üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarının Azərbaycanda təşkilinin sevindirici hal olduğunu bildirib.
O, yarışların ölkəmizdə 5 Mart – Bədən Tərbiyəsi və İdman Günü münasibətilə keçirilən “İdman həftəsi”nə təsadüf etməsini xoş hal kimi dəyərləndirib.
FIG-nin İcra Komitəsinin üzvü öz növbəsində idmançıları salamlayaraq onlara uğurlar arzulayıb. O, yarışların yüksək səviyyəli təşkilində zəhməti olan Yerli Təşkilat Komitəsinə və bütün könüllülərə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, akrobatika gimnastikası üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışları martın 3-6-da Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək.
Ölkəmizdə ilk dəfə olaraq təşkil olunan yarışda 24 ölkədən 438 idmançı iştirak edir.
Yarışda idmançılar 12-18 və 13-19 yaş qrupları üzrə kişi cütlükləri, qadın cütlükləri, qarışıq cütlüklər, kişi qrupları, qadın qrupları balans, temp və qarışıq hərəkətlər proqramında qüvvələrini sınayırlar.
Yarışda Azərbaycanı 12-18 yaş kateqoriyasında Rəsul Seyidli, Rəvan Zeynallıdan ibarət kişi cütlüyü, Nəzrin Qasımova, Xanım Məmmədzadədən ibarət qadın cütlüyü, Milana Əliyeva, Nizam Xamidulindən ibarət qarışıq cütlük, Anahita Bashiri, Zəhra Rəşidova, Nəzrin Zeyniyevadan ibarət qadın qrupu və 13-19 yaş kateqoriyasında Leyla Bəşirova, Nəzrin Fərmanova, Mənsumə Məmmədzadədən ibarət qadın qrupu təmsil edir.

Состоялась церемония открытия 12-х Всемирных соревнований по акробатической гимнастике среди возрастных групп в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) в Баку.
На церемонии приняли участие Заместитель министра молодежи и спорта Азербайджанской Республики - Мариана Василева и Член исполнительного комитета Международной федерации гимнастики (FIG) - Мухаммед Юссеф Аль-Таббаа.
Приветствуя участников, Заместитель министра молодежи и спорта Азербайджанской Республики Мариана Василева отметила, что организация 12-х Всемирных соревнований по акробатической гимнастике среди возрастных групп в Азербайджане впервые. Она также упоменула, этот вид считается одним из традиционных видов спорта и является радостным событием.
Она отметила, что совпадения соревнований с “Неделей спорта”, которая отмечается в нашей стране 5-го марта (День физической культуры и спорта), является отрадным.
Член Исполнительного комитета FIG, в свою очередь поприветствовал спортсменов и пожелал им успехов. Он поблагодарил Местный оргкомитет, всех волонтеров, а также всех лиц вовлеченных при организации соревнований.
Следует отметим, что 12-е Всемирные соревнования по акробатической гимнастике среди возрастных групп пройдут с 3 по 6 марта в Milli Gimnastika Arenası. В соревнованиях, организованных впервые в нашей стране, участвуют 438 гимнастов из 24-х стран.
Спортсмены в возрастных группах 12-18-и и 13-19-и лет поведут борьбу в составе мужских пар, женских пар, смешанных пар, мужских групп, женских групп в балансовых, темповых и комбинированных упражнениях.
Азербайджан в соревнованиях возрастных групп 12-18-и лет представят мужская пара - Расул Сейидли и Раван Зейналлы, женская пара - Назрин Гасымова и Ханым Мамедзаде, смешанная пара - Милана Алиева и Низам Хамидулин, женская группа - Анахита Баширия, Зохра Рашидова, Назрин Зейниева, а также женская группа в составе - Лейлы Башировой, Назрин Фармановой и Мансумой Мамедзаде выступят в возрастной группе 13-19-и лет.