Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında Akrobatika gimnastikası üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarının təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) İcra Komitəsinin üzvü Youssef Al-Tabbaa iştirak ediblər.
Yarış iştirakçılarını salamlayan gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva ilk dəfə olaraq ənənəvi idman növlərindən olan akrobatika üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarının Azərbaycanda təşkilinin sevindirici hal olduğunu bildirib.
O, yarışların ölkəmizdə 5 Mart – Bədən Tərbiyəsi və İdman Günü münasibətilə keçirilən “İdman həftəsi”nə təsadüf etməsini xoş hal kimi dəyərləndirib.
FIG-nin İcra Komitəsinin üzvü öz növbəsində idmançıları salamlayaraq onlara uğurlar arzulayıb. O, yarışların yüksək səviyyəli təşkilində zəhməti olan Yerli Təşkilat Komitəsinə və bütün könüllülərə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, akrobatika gimnastikası üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışları martın 3-6-da Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək.
Ölkəmizdə ilk dəfə olaraq təşkil olunan yarışda 24 ölkədən 438 idmançı iştirak edir.
Yarışda idmançılar 12-18 və 13-19 yaş qrupları üzrə kişi cütlükləri, qadın cütlükləri, qarışıq cütlüklər, kişi qrupları, qadın qrupları balans, temp və qarışıq hərəkətlər proqramında qüvvələrini sınayırlar.
Yarışda Azərbaycanı 12-18 yaş kateqoriyasında Rəsul Seyidli, Rəvan Zeynallıdan ibarət kişi cütlüyü, Nəzrin Qasımova, Xanım Məmmədzadədən ibarət qadın cütlüyü, Milana Əliyeva, Nizam Xamidulindən ibarət qarışıq cütlük, Anahita Bashiri, Zəhra Rəşidova, Nəzrin Zeyniyevadan ibarət qadın qrupu və 13-19 yaş kateqoriyasında Leyla Bəşirova, Nəzrin Fərmanova, Mənsumə Məmmədzadədən ibarət qadın qrupu təmsil edir.

The Opening Ceremony of the 12th FIG Acrobatic Gymnastics World Age Group Competitions was held at “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) in Baku.
The ceremony was attended by Deputy Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan Mariana Vasileva, member of the Executive Committee of the International Gymnastics Federation (FIG) Mohammed Youssef Al-Tabbaa.
Welcoming the participants, Deputy Minister of Youth and Sports Mariana Vasileva noted that, the 12th FIG Acrobatic Gymnastics World Age Group Competitions is one of the traditional sports organized for the first time in Azerbaijan. She also mentioned that it was gratifying.
She was pleased that the competitions coincided with the "Week of Sports" taken place in our country on March 5.
A member of the FIG Executive Committee greeted the gymnasts and wished them success. He expressed his gratitude to the Local Organizing Committee and to all volunteers for their hard work in organization the competitions at high level.
It should be mentioned that the 12th Acrobatic Gymnastics World Age Group Competition will be held on March 3-6 at Milli Gimnastika Arenası. 438 gymnasts from 24 countries take part in this competition organized in our country for the first time.
Gymnasts compete within Men’s Pairs, Women’s Pairs, Mixed Pairs, Men's Groups, Women's Groups in Balance, Dynamic and Combined exercises in the 12-18 and 13-19 age groups.
Azerbaijan is represented by Men’s Pair - Rasul Seyidli, Ravan Zeynalli, Women’s Pair - Nazrin Gasimova, Khanim Mammadzada, Mixed Pair - Milana Aliyeva, Nizam Khamidulin, Women’s Group - Anahita Bashiri, Zahra Rashidova and Nazrin Zeyniyeva in the 12-18 age group, while Leyla Bashirova, Nazrin Farmanova and Mansuma Mammadzada will compete within Women’s Pair among the gymnasts aged 13-19.