Aliyə Qarayeva bədii gimnastika üzrə beşqat Azərbaycan çempionu olub! Növbəti ölkə çempionatında milli komandanın lideri proqramın ayrı-ayrı növlərində və çoxnövçülükdə qalib gəlib.
Onun lentlə hərəkətlərdə kiçik səhvi belə, ilk üçlüyü və ümumi mənzərəni dəyişməyib.
Böyüklər arasında keçirilən turnirdə ikinci və üçüncü yeri, müvafiq olaraq, ilk dəfə Lalə Yusifova və Ayşə Mustafayeva tutublar. Onlar bundan əvvəl Avropada gənclər arasında keçirilən yarışlarda artıq mükafat sahibi olmuşdular.
1997-1999-cu il təvəllüdlü gimnastların turnirində bu yaxınlarda Avropa çempionatında gümüş medal qazanan Nülufər Niftalıyeva birinci olub.
Avro-2012-nin ehtiyatda qalan iştirakçısı Mənsurə Bağıyeva gümüş medal qazanıb. Qitə çempionatında bürünc medala sahib çıxan Gülsüm Şəfizadə isə üçüncü yerlə kifayətlənib. Təkcə lentlə hərəkətlərdə qalib gələn idmançı ehtiyatda qalan gimnastdan daha yaxşı təsir bağışlayıb. Məhz bu alətdə o, Avropada medal qazanmışdı.
Turnirin sonunda mükafatçı gimnastların hələ çox gənc olan idmançılarla, həmçinin idman gimnastların akrobatlarla birgə iştirakı ilə rəngarəng və işıq effektləri ilə müşayiət olunan Qala-konsert keçirilib. Turnir 2004-cü il Afina Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın ilk təmsilçisi, Avropa və dünya çempionatlarının dəfələrlə mükafatçısı, böyük idmanı tərk edən Anna Qurbanova ilə rəsmi vidalaşma mərasimi ilə yekunlaşıb. Yarışların hər bir iştirakçısı Annaya gül, AGF-in baş katibi Fərid Qayıbov isə xüsusi kubok hədiyyə edib.
"Böyük idman çox əladır, lakin ondan vaxtında getmək lazımdır və yeni nəslin səni yerindən tərpədəcəyini gözləmək lazım deyil. Olimpiada da daxil olmaqla, iri beynəlxalq yarışlarda mənə iştirak etməyə imkan yaratdıqlarına görə Azərbaycan Gimnastika Federasiya və onun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva təşəkkür edirəm. Bu il çıxışımı dayandıracağıma hazır idim. Bakıda Qala-konsertdə mənim sonuncu çıxışım oldu. Çıxışımı məni səmimi sevən, daim inanan və dəstəkləyənlərə hədiyyə etdim. Mənim üçün həmişə ən yaddaqalan yarış 2009-cu ildə Bakıda keçirilən Avropa çempionatı olacaq. Çempionatda ilk dəfə komanda yarışlarında deyil, topla fərdi yarışlarda mükafatçı oldum. Həmin bürünc medal mənim üçün çox dəyərlidir. Yaxın planlarıma gəlincə, məşqçi olmaq və hakimliyə başlamaq istərdim", - Qurbanova deyib.
Hələ də çıxış edən gimnastlara gəlincə, 8 idmançıya idman ustası şəhadətnaməsi təqdim edilib. Bu ada Jalə Qaratova, Mədinə Həsənova, Lalə Yusifova, Lalə Məhərrəmova, Ayşə Mustafayeva, Aynur Cabbarlı, Kamilə Məmmədova və Mənsurə Mehdiyeva layiq görülüblər.
Yarışın yekununda beşqat ölkə çempionu olan Aliyə Qarayeva bildirib: "Növbəti dəfə Azərbaycan çempionu olduğuma görə çox şadam. Çempionatın təşkil edilmə səviyyəsi, AGF-in keçirdiyi bütün yarışlarda olduğu kimi, yüksək səviyyədə idi. Qarşıda məni London Olimpiya Oyunları gözləyir. Orada mənim əsas rəqiblərim, rusiyalı idmançılardan başqa, Belarus, Bolqarıstan və Ukrayna gimnastları olacaq. Bilirəm ki, bütün Azərbaycan mənə azarkeşlik edəcək və ümid edirəm ki, layiqincə çıxış edəcəyəm".
Budəfəki turnirin hakimləri arasında beş əcnəbi hakim də olub. Bakıya Latviya, Serbiya, Sloveniya, Meksika və CAR-dan mütəxəssislər gəliblər. Serbiya təmsilçisi Draqana Terziç çempionat və Azərbaycan gimnastlarının çıxışı ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb və Aliyə Qarayevaya Olimpiadada uğurlar arzulayıb.
"Azərbaycan səfərimi səbirsizliklə gözləyirdim, - Terziç deyib. - Müxtəlif yaş qrupundakı gimnastlarınızın nə qədər güclü olduğunu bilirəm. Gənc idmançılarınız çox perspektivlidir və çox şey vəd edirlər. Bunu Nijni Novqoroddakı Avropa çempionatı, budəfəki Azərbaycan çempionatı təsdiq etdi. AGF isə dünyada qabaqcıl federasiyalardan biridir. Millinizin lideri heç şübhəsiz ki, Aliyə Qarayevadır. Mən ona qarşıdakı Olimpiadada əla çıxış arzu edirəm. Fikrimcə, o, Olimpiya medallarına əsas namizədlərdən biridir".

Алия Гараева стала 5-кратной чемпионкой Азербайджана по художественной гимнастике! В ходе очередного чемпионата страны лидер национальной команды первенствовала как в отдельных видах программы, так и в многоборье. И даже небольшая помарка в ее обращении с лентой никак не поменяли медальный расклад и общую картину.
Серебряную и бронзовые медали турнира сениорок впервые примерили уже имеющие награды европейских юниорских первенств Лала Юсифова и Айша Мустафаева.
В турнире же гимнасток 1997-99 годов рождения безоговорочную победу одержала бронзовый призер с обручем недавнего чемпионата Европы Нилюфяр Нифталыева. «Серебро» получила резервная участница Евро-2012 Мансура Багиева, а третье место – у еще одной бронзовой медалистки чемпионата континета Гюльсюм Шафизаде. Рокировка произошла лишь в случае с лентой, где медалистка смотрелась лучше резервистки и, кстати, именно за этот предмет получившая европейскую награду.
Невероятно красочный Гала-концерт с участием, как гимнасток-призерок с совсем еще юными грациями, так и гимнастов с акробатами, зажигательными номерами и световыми эффектами, подытоживший турнир, завершился трогательной церемонией –официальным прощанием с первой представительницей Азербайджана на Олимпийских играх-2004 в Афинах, неоднократным призером чемпионатов Европы и мира Анной Гурбановой, покидающей большой спорт. Каждая из участниц соревнований подарила Ане по цветку, а генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Фарид Гаибов вручил ей специальный Кубок.
- Большой спорт – это замечательно, но из него надо уходить вовремя и не ждать пока тебя подвинет молодое поколение. Благодарю Федерацию гимнастики Азербайджана и ее президента Мехрибан ханым Алиеву за то, что предоставили мне возможность выступить на крупных международных соревнованиях, в том числе и на Олимпиаде. В принципе, я была готова к тому, что в этом году перестану выступать. В Баку на Гала состоялось мое последнее выступление, которое я подарила всем тем, кто искреннее любит меня, всегда верил в меня и поддерживал. Самым запоминающимся соревнованием для меня навсегда останется чемпионат Европы-2009 в Баку, на котором я впервые стала призером не в командных, а в индивидуальных состязаниях с мячом. Та «бронза» мне очень дорога. Что касается моих ближайших планов, то хотелось бы стать тренером и попробовать начать судить, отметила Гурбанова.
Что же касается гимнасток действующих, то восьмерым спортсменкам были вручены удостоверения мастеров спорта. Этого звания удостоились Жаля Гаратова, Медина Гасанова, Лала Юсифова, Лала Магеррамова, Айша Мустафаева, Айнур Джаббарлы, Кямиля Мамедова и Мансура Мехтиева.
По окончании национального первенства уже 5-кратная чемпионка страны Алия Гараева сказала: «Очень рада, что в очередной раз стала чемпионкой Азербайджана. Уровень организации чемпионата, как и всех соревнований, проводимых нашей Федерацией, был на высоком уровне. Впереди меня ждет Олимпиада в Лондоне, где моими главными соперницами, кроме россиянок, будут гимнастки из Беларуси, Болгарии и Украины. Знаю, что весь Азербайджан будет болеть за меня и надеюсь выступить достойно».
Среди судей, обслуживавших прошедший турнир, были и пять иностранных арбитров. В Баку приехали специалисты из Латвии, Сербии, Словении, Мексики и ЮАР. Представительница Сербии Драгана Терзич поделилась своими впечатлениями от чемпионата, от выступления азербайджанских гимнасток и пожелала удачи Алии Гараевой на Олимпиаде. «С большим нетерпением ожидала поездки в Азербайджан, говорит она. Я знаю, насколько сильны ваши гимнастки - как сениорки, так и юниорки. Ваши юные спортсменки очень перспективные и многообещающие. Это доказали результаты чемпионата Европы в Нижнем Новгороде, показал это и чемпионат Азербайджана. А Федерация гимнастики Азербайджана - одна из ведущих в мире. Лидером вашей сборной, бесспорно, является Алия Гараева. Я желаю ей великолепного выступления на предстоящей Олимпиаде. Думаю, она - одна из главных претенденток на олимпийскую медаль».