Aliyə Qarayeva bədii gimnastika üzrə beşqat Azərbaycan çempionu olub! Növbəti ölkə çempionatında milli komandanın lideri proqramın ayrı-ayrı növlərində və çoxnövçülükdə qalib gəlib.
Onun lentlə hərəkətlərdə kiçik səhvi belə, ilk üçlüyü və ümumi mənzərəni dəyişməyib.
Böyüklər arasında keçirilən turnirdə ikinci və üçüncü yeri, müvafiq olaraq, ilk dəfə Lalə Yusifova və Ayşə Mustafayeva tutublar. Onlar bundan əvvəl Avropada gənclər arasında keçirilən yarışlarda artıq mükafat sahibi olmuşdular.
1997-1999-cu il təvəllüdlü gimnastların turnirində bu yaxınlarda Avropa çempionatında gümüş medal qazanan Nülufər Niftalıyeva birinci olub.
Avro-2012-nin ehtiyatda qalan iştirakçısı Mənsurə Bağıyeva gümüş medal qazanıb. Qitə çempionatında bürünc medala sahib çıxan Gülsüm Şəfizadə isə üçüncü yerlə kifayətlənib. Təkcə lentlə hərəkətlərdə qalib gələn idmançı ehtiyatda qalan gimnastdan daha yaxşı təsir bağışlayıb. Məhz bu alətdə o, Avropada medal qazanmışdı.
Turnirin sonunda mükafatçı gimnastların hələ çox gənc olan idmançılarla, həmçinin idman gimnastların akrobatlarla birgə iştirakı ilə rəngarəng və işıq effektləri ilə müşayiət olunan Qala-konsert keçirilib. Turnir 2004-cü il Afina Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın ilk təmsilçisi, Avropa və dünya çempionatlarının dəfələrlə mükafatçısı, böyük idmanı tərk edən Anna Qurbanova ilə rəsmi vidalaşma mərasimi ilə yekunlaşıb. Yarışların hər bir iştirakçısı Annaya gül, AGF-in baş katibi Fərid Qayıbov isə xüsusi kubok hədiyyə edib.
"Böyük idman çox əladır, lakin ondan vaxtında getmək lazımdır və yeni nəslin səni yerindən tərpədəcəyini gözləmək lazım deyil. Olimpiada da daxil olmaqla, iri beynəlxalq yarışlarda mənə iştirak etməyə imkan yaratdıqlarına görə Azərbaycan Gimnastika Federasiya və onun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva təşəkkür edirəm. Bu il çıxışımı dayandıracağıma hazır idim. Bakıda Qala-konsertdə mənim sonuncu çıxışım oldu. Çıxışımı məni səmimi sevən, daim inanan və dəstəkləyənlərə hədiyyə etdim. Mənim üçün həmişə ən yaddaqalan yarış 2009-cu ildə Bakıda keçirilən Avropa çempionatı olacaq. Çempionatda ilk dəfə komanda yarışlarında deyil, topla fərdi yarışlarda mükafatçı oldum. Həmin bürünc medal mənim üçün çox dəyərlidir. Yaxın planlarıma gəlincə, məşqçi olmaq və hakimliyə başlamaq istərdim", - Qurbanova deyib.
Hələ də çıxış edən gimnastlara gəlincə, 8 idmançıya idman ustası şəhadətnaməsi təqdim edilib. Bu ada Jalə Qaratova, Mədinə Həsənova, Lalə Yusifova, Lalə Məhərrəmova, Ayşə Mustafayeva, Aynur Cabbarlı, Kamilə Məmmədova və Mənsurə Mehdiyeva layiq görülüblər.
Yarışın yekununda beşqat ölkə çempionu olan Aliyə Qarayeva bildirib: "Növbəti dəfə Azərbaycan çempionu olduğuma görə çox şadam. Çempionatın təşkil edilmə səviyyəsi, AGF-in keçirdiyi bütün yarışlarda olduğu kimi, yüksək səviyyədə idi. Qarşıda məni London Olimpiya Oyunları gözləyir. Orada mənim əsas rəqiblərim, rusiyalı idmançılardan başqa, Belarus, Bolqarıstan və Ukrayna gimnastları olacaq. Bilirəm ki, bütün Azərbaycan mənə azarkeşlik edəcək və ümid edirəm ki, layiqincə çıxış edəcəyəm".
Budəfəki turnirin hakimləri arasında beş əcnəbi hakim də olub. Bakıya Latviya, Serbiya, Sloveniya, Meksika və CAR-dan mütəxəssislər gəliblər. Serbiya təmsilçisi Draqana Terziç çempionat və Azərbaycan gimnastlarının çıxışı ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb və Aliyə Qarayevaya Olimpiadada uğurlar arzulayıb.
"Azərbaycan səfərimi səbirsizliklə gözləyirdim, - Terziç deyib. - Müxtəlif yaş qrupundakı gimnastlarınızın nə qədər güclü olduğunu bilirəm. Gənc idmançılarınız çox perspektivlidir və çox şey vəd edirlər. Bunu Nijni Novqoroddakı Avropa çempionatı, budəfəki Azərbaycan çempionatı təsdiq etdi. AGF isə dünyada qabaqcıl federasiyalardan biridir. Millinizin lideri heç şübhəsiz ki, Aliyə Qarayevadır. Mən ona qarşıdakı Olimpiadada əla çıxış arzu edirəm. Fikrimcə, o, Olimpiya medallarına əsas namizədlərdən biridir".

Aliya Garayeva has become the 5 time Azerbaijan champion in rhythmic gymnastics! In the course of the country’s next championship, the national team’s leader won the first places both with separate apparatus and in the all-around. And even a slight mistake in her performance with a ribbon in no way had an impact on medals’ layout and general picture.
Silver and bronze medals of the senior tournament were tried on by Lala Yusifova and Aysha Mustafayeva for the first time who already had awards from the European Championships among juniors.
The recent European Championships’ bronze medalist with a hoop Nilufar Niftaliyeva won an unconditional victory in the event of gymnasts born in 1997-99. The “silver” was won by a reserve participant of the Euro-2012 Mansura Bagiyeva, and the third place was taken by another bronze medalist of the continent’s Championships Gulsum Shafizada. Change of places occurred only in the case of a ribbon where the medalist, who won the European award namely with this apparatus, looked better than the “reserve”.
The tournament was followed by an incredibly colorful Gala with a participation of prize-winners with young gymnasts, as well as artistic gymnasts with acrobats, who demonstrated inflammatory numbers with illuminating effects. And the Gala came to an end with a touching ceremony – official farewell with the first representative of Azerbaijan at the Olympic Games-2004 in Athens, the European and World Championships’ repeated prize-winner Anna Gurbanova leaving the big-time sports. Every participant of the competitions gave Anna a flower, and the Secretary General of Azerbaijan Gymnastics Federation Farid Gayibov presented her a special Cup.
“Big-time sports are wonderful but it is necessary to leave it at the proper time and wait until the young generation moves you back. I express my gratitude to Azerbaijan Gymnastics Federation and its President Mrs Mehriban Aliyeva for offering me an opportunity to perform at the large-scale competitions including the Olympiad. In principle, I was ready and knew that I would cease to perform this year. I demonstrated my last performance at Gala in Baku which I presented to all the people who sincerely loved me, always believed in me and supported me. The most memorable event for me will always be the European Championships-2009 in Baku where I became a prize-winner not in the team but in the individual competitions with a ball for the first time. That “bronze” is very valuable to me. As to my immediate plans, I would like to be a coach and try to start judging,” Gurbanova noted.
And as to active gymnasts, 8 sportswomen were given certificates for masters of sports. Zhala Garatova, Madina Hasanova, Lala Yusifova, Lala Maharramova, Aysha Mustafayeva, Aynur Jabbarli, Kamilla Mammadova and Mansura Mehdiyeva were honored with this title.
Upon completion of the national championship, the countries already 5-time champion Aliya Garayeva said: “I am very happy to become Azerbaijan champion again. The organization level of the championship, like all the competitions held by our Federation, was high. There is Olympiad in London ahead where my main rivals will be gymnasts from Belarus, Bulgaria and Ukraine besides Russians. I know that whole Azerbaijan will support me and I hope I will demonstrate a worthy performance.”
The gymnasts’ performances were also judged by five foreign specialists. The judges from Latvia, Serbia, Slovenia, Mexico and Republic of South Africa came to Baku. Dragana Terzic, the representative of Serbia, shared her impressions of the championship, Azerbaijani gymnasts and wished Aliya Garayeva successes at the Olympic Games. “I was looking forward to my travel to Azerbaijan,” she says. “I know, how strong you gymnasts are – both seniors and juniors. Your young sportswomen are very prospective and promising. The results of the European Championships in Nizhny Novgorod as well as present Azerbaijan championship proved it. And Azerbaijan Gymnastics Federation – is one of the leading ones in the world. Your national team’s leader is undoubtedly Aliya Garayeva. I wish her a splendid performance at the forthcoming Olympiad. I think she is one of the main contenders for the Olympic medal.”