Çexiyanın Brno şəhərində bədii gimnastika üzrə Qran-prinin üçüncü mərhələsi çoxnövçülüyün ayrı-ayrı növlərinin finalı ilə başa çatmışdır.
Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva çoxnövçülükdə qazandığı gümüş medala (72.075 xal) ayrı-ayrı növlərdə daha bir bürünc medal əlavə etmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata əsasən, o, ən yaxşı çıxışı halqa ilə nümayiş etdirmişdir: 18.15 xal toplayaraq üçüncü yerə layiq görülmüşdür. Digər finallarda Qarayeva ip və lentlə beşinci, gürzlərlə isə altıncı olmuşdur.
- Turnirin ikinci günü də mən özümə inamı itirmədim və daha bir mükafatı qazana bildim. Buna görə də, hesab edirəm ki, Qran-pri finalında iki Rusiya gimnastı Olqa Kapranova və Marina Şpextdən sonra halqa ilə layiq görüldüyüm üçüncü yer pis nəticə deyil, - deyə Azərbaycan gimnastı bildirdi.
Ölkənin digər idmançısı Anna Qurbanova da Qran-pri mükafatçısı ola bilərdi. Lakin lentlə hərəkətlərdə onun Kapranovanı qabaqlayaraq bürünc medal qazanması üçün yalnız yarım xalı çatmadı – 4-cü yer (17.325 xal). Digər finallarda, o, aşağıdakı nəticələri göstərmişdir: gürzlərlə beşinci, halqa ilə və çoxnövçülükdə - altıncı və iplə isə - səkkizinci olmuşdur.
Rumıniyada yuniorlar arasında beynəlxalq turnirdə çıxış etmiş gimnast Nigar Əbdüsəlimova ən yaxşı nəticəni halqa ilə hərəkətlərdə göstərmişdir. O, 21.3 xal toplamış və 9-cu yerə layiq görülmüşdür. Topla isə, o, 10-cu olmuşdur – 21.875 xal. Mükafat qazanmış üçlük isə Rusiya, Rumıniya və Ukrayna gimnastlarından ibarət idi.
Qarayeva və Qurbanova üçün növbəti yarışlar 12-13 aprel tarixlərində Sloveniyada keçiriləcək Dünya kuboku olacaq. Həmin müddətdə həmçinin Yunanıstanın Kalamata şəhərində beynəlxalq turnir keçiriləcək və orada Azərbaycanı Zeynəb Cavadlı təmsil edəcək.

В чешском Брно финалами в отдельных видах многоборья завершился третий этап Гран-при по художественной гимнастике.
Азербайджанская гимнастка Алия Гараева к серебряной медали в многоборье (72.075 балла) добавила еще одну «бронзу» в отдельных видах.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, лучше всего ей удалось финальное укрощение обруча, с которым она набрала 18.15 балла и заняла третье место. В других финалах Гараева дважды стала пятой со скакалкой и лентой, а также шестой с булавами.
- Я не потеряла уверенности и во второй день соревнований смогла завоевать еще одну награду. Поэтому расцениваю третье место в обруче после двух россиянок Ольги Капрановой и Марины Шпехт не плохим исходом в финале Гран-при, сказала азербайджанская гимнастка.
Другая спортсменка страны Анна Гурбанова также могла стать призером Гран-при. Однако ей не хватило всего полбалла, чтобы опередить Капранову и завоевать бронзовую медаль в упражнении с лентой – 4 место (17.325). В остальных финалах она показала следующие места: пятое с булавами, шестое – с обручем и в многоборье и восьмое – со скакалкой.
Выступавшая на международном турнире среди юниорок в Румынии гимнастка Нигяр Абдусалимова лучший результат показала в упражнении с обручем. Она набрала 21.3 балла и заняла 9 место. С мячом она стала 10-й - 21.875 балла. Тройку призеров составили гимнастки России, Румынии и Украины.
Очередным соревнованием для Гараевой и Гурбановой значится этап Кубка мира в Словении, который пройдет 12-13 апреля. В эти же сроки в греческой Каламате состоится международный турнир, где Азербайджан представит Зейнаб Джавадлы.