Aliyə Qarayeva 2008-ci ildə qazandığı titulu müdafiə etmiş və ikiqat mütləq Azərbaycan çempionu olmuşdur. 16-cı ölkə çempionatının çoxnövçülüyündə o, 108.705 xal yığaraq böyük fərqlə Anna Qurbanovanı (104.825) və Zeynəb Cavadlını (98.675) qabaqlamışdır. Qarayeva həmçinin ayrı-ayrı növlərdə, yəni ip, top və lentlə hərəkətlərdə birinci olmuşdur. Yalnız halqa ilə hərəkətlərdə Aliyə ikinci olmuş, çempion adını isə Qurbanova qazanmışdır. Finallarda üçüncü yerləri Zeynəb Cavadlı tutmuşdur.
Yuniorların yarışında isə ən yaxşı gimnastikanı 5 qızıl medal qazanmış Ayşə Mustafayeva (86.95) göstərmişdir. Azərbaycan çempionatının vitse-qalibi Yekaterina Prokopenko (85.4), bürünc mükafatçısı Lalə Yusifova (81.45) olmuşdur. Ayrı-ayrı finallarda Prokopenko (ip və top) və Yusifova (halqa və gürzlər) iki dəfə gümüş mükafatlara layiq görülmüşlər. Üçüncü yerləri iplə Yusifova, halqa və topla Mənsurə Bağıyeva və gürzlərlə Aynur Cabbarlı tutmuşlar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ölkə çempionatı çərçivəsində öz mükafatları uğrunda turnir keçirmişdir. Turnirdə Bakı cəmiyyətlərini, eləcə Gəncəni təmsil edən 1998-99-cu il təvəllüdlü 14 gimnast çıxış etmişdir. Gənc idmançıların müsabiqəsində üçnövçülüyün nəticələrinə əsasən Nilufər Niftəliyeva 60.2 xalla birinci yeri tutmuşdur. Gümüş mükafatçı Gülsüm Şəfizadə (59.5), bürünc mükafatçı Emiliya Bağıyeva (56.725) olmuşlar.
Ümumiyyətlə, qeyd etmək lazımdır ki, çempionat maraqlı və baxımlı olduğu qədər də beynəlmiləl olmuşdur. Azərbaycanlı gimnastlardan əlavə, Bakı Olimpiya kompleksinin arenasında müsabiqədənkənar şəkildə öş ustalıqlarını beş bolqar, iki gürcü və bir serb gimnastı göstərmişlər.
Çempionat Qala-konsertlə sona çatmışdır. Burada yarışın bütün qalibləri və mükafatçıları, qrup komandaları, kiçik yaşlı gimnastlar və xarici idmançılar iştirak etmişlər. Ən sonda isə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov çıxış etmişdir. O, bütün çempionları və mükafatçıları təbrik etmiş və Avropa çempionatı barədə xatırlatmışdır. “Avropa Gimnastika İttifaqının rəhbərliyi, 2 il əvvəl olduğu kimi yenidən çempionatın təşkil olunmasını bizə etibar etmişdir, və biz çalışmalıyıq ki, bunu daha yaxşı təşkil edək. Ölkə idmansevərlərini may ayının bir həftə sonunu Avropa gimnastika bayramında keçirməyə, idman kompleksinin tribunalarını doldurmağa və gimnastlarımızı dəstəkləməyə çağırıram”, deyə Federasiyanın baş katibi sözlərini bitirdi.

Aliya Garayeva defended her title won in 2008 and became an Azerbaijani overall champion in rhythmic gymnastics for the second time. Having received 108.705 points in the all-around of the country’s 16th championship, she took the considerable lead over Anna Gurbanova (104.825) and Zeynab Javadli (98.675). Garayeva also took the first places in exercises with separate apparatus, namely, with a rope, a ball and a ribbon. Aliya took the second place only for her performance with a hoop. And Gurbanova became a champion with this apparatus. All the third places of the finals were taken by Javadli.
In the juniors’ competitions, the best gymnastics performance was demonstrated by Aysha Mustafayeva (86.95), who won all the 5 gold medals. Ekaterina Prokopenko (85.4) became the silver medalist, and the bronze medal was won by Lala Yusifova (81.45). In separate finals, Prokopenko (a rope and a ball) and Yusifova (a hoop and clubs) became silver medalists two times. The third places were taken by Yusifova (a rope), Mansura Baghiyeva (a hoop and a ball) and Aynur Jabbarli (clubs).
Within the framework of the championship, Azerbaijan Gymnastics Federation held a tournament for its prizes, where 14 gymnasts born in 1998-99 took part in. These gymnasts represented sports societies of Baku and as well as Ganja. According to the triathlon’s results, the first place was taken by Nilufar Niftaliyeva who received 60.2 points in the competition of young gymnasts. Gulsum Shafizada (59.5) became the silver medalist and the bronze medal was won by Emilia Baghiyeva (56.725).
It should be mentioned that this championship turned out to be interesting and spectacular, as well as international. Along with Azerbaijani gymnasts, five gymnasts from Bulgaria, two from Georgia and one gymnast from Serbia demonstrated their skills in the out-of-competition program on the arena of the capital’s Olympic Complex.
The championship was concluded with a Gala-concert, where all the winners of the competition, group teams, as well as pre-junior and foreign sportswomen performed. The Secretary General of Azerbaijan Gymnastics Federation, Farid Gayibov, made a speech at the end of the event. He congratulated all the champions and prize-winners and mentioned of the forthcoming European Championships. “The leadership of the European Union of Gymnastics again entrusted holding of these championships to us, as it was 2 years ago. And we have to organize it better than it was in 2007. I also call the country’s all sports fans to spend one of the week-ends of May at the European gymnastics festival, fill the sports complex’s tribunes and support our gymnasts,” the Secretary General of the National Federation emphasized.