Aliyə Qarayeva 2008-ci ildə qazandığı titulu müdafiə etmiş və ikiqat mütləq Azərbaycan çempionu olmuşdur. 16-cı ölkə çempionatının çoxnövçülüyündə o, 108.705 xal yığaraq böyük fərqlə Anna Qurbanovanı (104.825) və Zeynəb Cavadlını (98.675) qabaqlamışdır. Qarayeva həmçinin ayrı-ayrı növlərdə, yəni ip, top və lentlə hərəkətlərdə birinci olmuşdur. Yalnız halqa ilə hərəkətlərdə Aliyə ikinci olmuş, çempion adını isə Qurbanova qazanmışdır. Finallarda üçüncü yerləri Zeynəb Cavadlı tutmuşdur.
Yuniorların yarışında isə ən yaxşı gimnastikanı 5 qızıl medal qazanmış Ayşə Mustafayeva (86.95) göstərmişdir. Azərbaycan çempionatının vitse-qalibi Yekaterina Prokopenko (85.4), bürünc mükafatçısı Lalə Yusifova (81.45) olmuşdur. Ayrı-ayrı finallarda Prokopenko (ip və top) və Yusifova (halqa və gürzlər) iki dəfə gümüş mükafatlara layiq görülmüşlər. Üçüncü yerləri iplə Yusifova, halqa və topla Mənsurə Bağıyeva və gürzlərlə Aynur Cabbarlı tutmuşlar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ölkə çempionatı çərçivəsində öz mükafatları uğrunda turnir keçirmişdir. Turnirdə Bakı cəmiyyətlərini, eləcə Gəncəni təmsil edən 1998-99-cu il təvəllüdlü 14 gimnast çıxış etmişdir. Gənc idmançıların müsabiqəsində üçnövçülüyün nəticələrinə əsasən Nilufər Niftəliyeva 60.2 xalla birinci yeri tutmuşdur. Gümüş mükafatçı Gülsüm Şəfizadə (59.5), bürünc mükafatçı Emiliya Bağıyeva (56.725) olmuşlar.
Ümumiyyətlə, qeyd etmək lazımdır ki, çempionat maraqlı və baxımlı olduğu qədər də beynəlmiləl olmuşdur. Azərbaycanlı gimnastlardan əlavə, Bakı Olimpiya kompleksinin arenasında müsabiqədənkənar şəkildə öş ustalıqlarını beş bolqar, iki gürcü və bir serb gimnastı göstərmişlər.
Çempionat Qala-konsertlə sona çatmışdır. Burada yarışın bütün qalibləri və mükafatçıları, qrup komandaları, kiçik yaşlı gimnastlar və xarici idmançılar iştirak etmişlər. Ən sonda isə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov çıxış etmişdir. O, bütün çempionları və mükafatçıları təbrik etmiş və Avropa çempionatı barədə xatırlatmışdır. “Avropa Gimnastika İttifaqının rəhbərliyi, 2 il əvvəl olduğu kimi yenidən çempionatın təşkil olunmasını bizə etibar etmişdir, və biz çalışmalıyıq ki, bunu daha yaxşı təşkil edək. Ölkə idmansevərlərini may ayının bir həftə sonunu Avropa gimnastika bayramında keçirməyə, idman kompleksinin tribunalarını doldurmağa və gimnastlarımızı dəstəkləməyə çağırıram”, deyə Federasiyanın baş katibi sözlərini bitirdi.

Алия Гараева защитила свой титул-2008 и стала двукратной абсолютной чемпионкой Азербайджана по художественной гимнастике. В многоборье 16-го чемпионата страны, она, набрав 108.705 балла, намного опередила Анну Гурбанову (104.825) и Зейнаб Джавадлы (98.675). Гараева первенствовала также в упражнениях и в отдельных видах, а именно - со скакалкой, мячом и лентой. Лишь обруч принес Алие второе место, где чемпионкой стала Гурбанова. Все третьи места в финалах у Джавадлы.
В соревновании же юниорок лучшую гимнастику показала Айша Мустафаева (86.95), которая завоевала все 5 золотые медали. Вице-победительницей чемпионата Азербайджана стала Екатерина Прокопенко (85.4), а бронзовым призером Лала Юсифова (81.45). В отдельных финалах Прокопенко (скакалка и мяч) и Юсифова (обруч и булавы) дважды становились серебряными призерами. Третьи места у той же Юсифовой со скакалкой, Мансуры Багиевой (обруч и мяч) и Айнур Джаббарлы за булавы.
В рамках чемпионата страны Федерация гимнастики Азербайджана провела турнир на свои призы, в котором приняли участие 14 гимнасток 1998-99 годов рождения, представляющие как бакинские общества, так и Гянджу. В этом состязании юных граций первое место по итогам троеборья заняла Нилуфяр Нифталиева, которая показала результат 60.2 балла. Серебряным призером стала Гюльсюм Шафизаде (59.5), бронзовым - Эмилия Багиева (56.725).
Вообще, надо отметить, что чемпионат на этот раз получился как интересным и зрелищным, так и интернациональным. Помимо азербайджанских гимнасток, на арене столичного Олимпийского комплекса свое мастерство во внеконкурсной программе показали пять гимнасток из Болгарии, две из Грузии и одна – из Сербии.
Чемпионат завершился Гала-концертом, в котором участвовали все победители и призеры соревнований, групповые команды, совсем еще маленькие гимнастки и иностранные спортсменки. А под самый занавес выступил генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Фарид Гаибов. Он поздравил всех чемпионок и призеров и напомнил про чемпионат Европы, до которого осталось рукой подать. «Руководство Европейского союза гимнастики, как и 2 года назад, снова доверило нам его проведение и мы должны еще лучше организовать этот чемпионат. Призываю также всех любителей спорта страны провести один из майских уик-эндов на празднике европейской гимнастики, заполнить трибуны спорткомплекса и поддержать наших гимнасток», подчеркнул генсек Национальной федерации.