Bu gün Moskvada bədii gimnastika üzrə 30-cu çempioantının beşinci günündə çoxnövçülük üzrə çıxışlar keçirilib. Liderlər qrupunda Azərbaycanın bürünc mükafatçısı Aliyə Qarayeva çıxış edib. Lakin o, bu dünya birinciliyində özünün 5-ci bürünc medalını qazanmağa müvəffəq olmayıb.
Halqa ilə oyunda azacıq çaşan (27.3 bal) Aliyə, növbəti topla oyunda uğurla çıxış edərək, hakimlərdən 27.75 bal alıb. Bu, azərbaycanlı gimnasta çoxnövçülükdə üçüncü yerə çıxmağa imkan verib və özünün əsas rəqibi - belarus Melitina Stanyutanı geridə qoya bilib. Bütün çempionat ərzində olduğu kimi, rusiyalı duet Darya Kondakova və Yevgeniya Kanayeva dueti böyük fərqlə irəliyə çıxıb. Sonuncunun buaxşamkı çıxışı çox güclü idi və öz rəqiblərini böyük fərqlə qabaqlaya bilib. Onun çıxışını, hətta hakimlər də alqışlayıblar.
Aliyə Qarayeva lentlə üçüncü oyununda yenidən yüksək ustalıq göstərdi və bunun üçün hakimlərdən 27.8 bal qazandı. Üçüncü yer uğrunda mübarizədə Stanyutanın üstünlüyü nəzərəçarpacaq idi.
Sonuncu yekun mərhələdə xalça üzərinə belarus gimnast çıxdı və topla oyun nümayiş etdirdi. Aliyə Qarayeva özünün iplə oyununa başlayarkən, artıq rəqibinin əldə etdiyi ümumu nəticəni bilirdi - 110.35 bal. Çoxnövçülükdə bürünc medal uğrunda mübarizə üçün ona iplə yaxşı oyun nümayiş etdirmək lazım idi. Çərşənbə axşamı finalda bu onda alınmadı, o, çoxnövçülükdə də gerilədi - iplə oyunda əldə etdiyi 27.45 bal ümumi qələbə üçün kifayət etmirdi. Aliyə Qarayevanın qazandığı ümumi bal 110.3 təşkil edir. O, ümumi hesabda cəmi 0.05 balla Melitina Stanyutaya uduzdu.
Çoxnövçülük üzrə birinci yeri Yevgeniya Kanayeva, ikinci yeri onun rəfiqəsi Darya Kondakova, üçüncü yeri isə Melitina Stanyuta tutdu.
Çoxnövçülük üzrə çempionatın ikinci azərbaycanlı iştirakçısı Anna Qurbanova sentyabrın 24-də öz ad gününü qeyd etdi. Bu ərəfədə o, komanda birinciliyində bürünc medal qazanmaqla özünə yaxşı hədiyyə etdi. O, bütün dörd tapşırığı yaxşı yerinə yetirdi, sonda öz qrupunda 103.575 ballıq nəticə ilə ikinci yeri tutdu və bu zaman fransız Delfi Ledudan azacıq geri qaldı. Onun çoxnövçülükdə əldə etdiyi ümumi nəticəsi 14-cü yer olub.

АЛИЯ ГАРАЕВА - ЧЕТВЁРТАЯ В МНОГОБОРЬЕ
Сегодня в пятый день чемпионата мира по художественной гимнастике в Москве прошли выступления в многоборье.
В группе лидеров выступала бронзовая призерка этого первенства Алия Гараева. Однако, к сожалению, она не смогла дотянуться до своей пятой "бронзы". Чуть смазав выступление с обручем (27.3), Алия смогла собраться и исправиться в следующем упражнении с мячом, получив от судей 27.75 баллов. Это позволило азербайджанской гимнастке по итогам половины дистанции многоборья выйти на третье место, оставив позади свою главную соперницу Мелитину Станюту из Беларуси.
Вперед, как и ожидалось, с большим отрывом, как и на протяжении всего чемпионата, вышел дуэт россиянок - Дарьи Кондаковой и Евгении Канаевой. Последняя в этот вечер была неудержима, выигрывая у своих соперниц с солидным запасом.
Ее выступлениям аплодировали даже некоторые судьи. В своем третьем упражнении с лентой Алия Гараева вновь показала высокий уровень мастерства, за что получила от судей 27.8 балла и отрыв от Станюты в борьбе за третье место стал заметнее. В последнем завершающем раунде первой на ковер вышла беларуская гимнастка, показывавшая упражнение с мячом. Алия Гараева, начиная свое упражнение со скакалкой, уже знала общий результат соперницы - 110.35 балла. Для "бронзы" в многоборье ей необходимо было безошибочно выполнить свою программу со скакалкой.
В финале во вторник у нее это не получилось, оступилась она и в многоборье - полученных 27.45 балла со скакалкой не хватило до общей победы. Общая сумма Гараевой составила 110.3 балла. Она уступила Станюте лишь 0.05 балла. Абсолютной чемпионкой мира вновь, как и год назад в Мие, стала Евгения Канаева, на втором месте ее подруга по команде Дарья Кондакова. Вторая азербайджанская участница многоборья Анна Гурбанова сегодня отмечала день рождения. Накануне она сделала себе хороший подарок, завоевав "бронзу" в командном зачете.
По результатам квалификационных выступлений Гурбанова попала во вторую группу участниц. Она хорошо выполнила все четыре упражнения, заняв в итоге в своей подгруппе второе место с результатом 103.575 балла. Ее общий итог в многоборье 14-е место.
Завтра на чемпионате мира вступают в борьбу групповые команды. Азербайджанский коллектив в составе Джейлы Гулиевой, Анастасии Прасоловой, Аелиты Халафовой, Нигяр Абдусалимовой, Стефани Траяновой и Евгении Жидковой начнет двоеборье упражнением с 5 обручами.