Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva Los-Ancelesdə keçirilən LA Lights Tournament of Champions çoxnövçülük turnirində 6-cı yerə layiq görülmüşdür.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, iplə sonuncu çıxışdan sonra yekun nəticələr 62.125 xal təşkil etmişdir. Yeri gəlmişkən, Qarayeva elə həmin alətlə 16.375 xal toplayaraq, 6-cı yerə layiq görülmüşdür. Onun ən yaxşı çıxışı isə lentin ram edilməsi kompozisiyası oldu – 4-cü yer (15.7 xal).
Yarışın qaliblərinə gəlincə isə, Anna Bessonova dünya çempionu tacınının daşıyıcısı olduğunu təsdiqlədi. Onun ardınca digər çempion, lakin bu dəfə Avropa çempionu rusiyalı Yevgeniya Kanayeva və belarusiyalı Lyubov Çarkaşina gəlirlər.
Bu arada, qrup hərəkətləri üzrə Azərbaycan komandası Bakıda bolqar mütəxəssisi Mariana Vasilevanın başçılıq etdiyi təlim-məşq toplanışlarını başa çatdırmışdır. Avropa çempionatının gümüş və bürünc mükafatçısı Filipa Siderova onun yetirməsidir. 2007-ci ildə Bakıda keçirilən Avropa çempionatında Bolqarıstanın yeniyetmələrdən ibarət qrup komandasının gümüş medala layiq görülməsində, həmcinin, onun əməyi vardır.
Məşqçinin fikrincə, iyun ayında İtaliyada keçiriləcək Avropa çempionatının ərəfəsində toplanışların keçirilməsi əhəmiyyətli və eyni zamanda zəruridir.
- Buna görə də, növbəti məşqlərin fevral-mart aylarında Sofiyada “Levski” klubunda keçirilməsini təklif etmişəm, - deyə M. Vasileva Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinə bildirmişdir. Məşqlərin mükəmməl keçirilməsi üçün orada şərait yaradılmışdır və nəyə görə biz bundan istifadə etməməliyik?
Fikrimcə, qrupun əsas heyəti ilə (Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina və Anastasiya Prasolova) Dina Qorina və Leyla Şamilova da məşq edəcəklər.
Onu deyə bilərəm ki, bu yaxşı komandadır, hərəkətlər yenidən nəzərdən keçirilir, onlara yeni elementlər əlavə olunur, bir sözlə, işləyəcəyik və daha da inkişaf edəcəyik.
Xatırladaq ki, Avropa birinciliyində böyüklər və qrupla yanaşı yeniyetmələr də çıxış edəcəklər. Bununla əlaqədar olaraq, yığmanın məşqçiləri Bakıdakı baxış və iki həftəlik təlim-məşq toplanışlarına 9 gimnast dəvət etmişlər. Bunlar Səidə Abdullayeva, Cəmilə Hüseynova və Esmira Orucova (hamı – 1993-cü il təvəllüdlülərdir), Nigar Əbdüsəlimova, Səbinə Abbasova, Ayelita Xələfova, Yevgeniya Jidkova və Nərgiz Əliyeva (hamı – 1994-cü il təvəllüdlülərdir) və Kamilə Məmmədovadır (1995-ci il təvəllüdlü).

An Azerbaijani gymnast Aliya Garayeva has taken the 6th place in the “LA Lights Tournament of Champions” all-around competition held in Los Angeles.
According to the press-service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the total result constituted 62.125 points after the last performance with a rope. By the way, Garayeva also won the 6th place with this apparatus, having received 16.375 points. And best of all she performed with a ribbon – the 4th place (15.7 points).
As to the winners of the competition, a Ukrainian Anna Bessonova has confirmed wearing of the world champion’s crown. She was followed by another champion, but this time the European champion Yevgeniya Kanayeva from Russia and Lyubov Charkashina from Belarus.
Meanwhile, an Azerbaijani team in group exercises has completed its training in the training camp in Baku, headed by a Bulgarian specialist Mariana Vasileva. She coached a silver and bronze medalist of the European championships Filipa Siderova. She also led the Bulgarian junior group team to silver medals during Euro-2007 held in Baku.
According to the coach, training camp is very important and necessary on the threshold of the European championships to be held in Italy in June.
“Therefore, I proposed to hold next coaching at “Levski” club in Sofia in February-March,” M.Vasileva reported to the press-service of Azerbaijan Gymnastics Federation. “There have been created all conditions for training and we should take advantage of it.”
“I think Dina Gorina and Leyla Shamilova will join to the main team composition (Vafa Huseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yegay, Alina Trepina and Anastasiya Prasolova).”
“I can say that it’s a good team, exercises are under reconsideration, new elements are being added to them, in one word, we’ll work and develop.”
It should be mentioned that along with the seniors and group teams, the juniors will also perform in the European championships. In this connection, the coaches of a national team called 9 gymnasts to the examination and two-week training camp in Baku. These gymnasts are: Saida Abdullayeva, Jamila Huseynova and Esmira Orujova (all born in 1993), Nigar Abdusalimova, Sabina Abbasova, Ayelita Khalafova, Yevgeniya Jidkova and Nargiz Aliyeva (all born in 1994) and Kamila Mammadova (born in 1995).