Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva Berlində keçirilən Qran-prinin final mərhələsinin bürünc mükafatçısı olub.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti məlumat verir ki, 2010-cu il mundialının bürünc mükafatçısı topla hərəkətlərdə 3-cü yeri tutub. O, hakimlərdən 27.9 bal alaraq, yalnız iki Rusiya idmançısı Yevgeniya Kanayeva və Darya Dmitriyevaya uduzub.
Qarayeva ip (27.5), lent (27.4) və halqa (27.5) ilə hərəkətlərdə 4-cü olub. O, çoxnövçülükdə 110.066 ballıq ümumi nəticə ilə 5-ci yeri tutub.
Onun komanda yoldaşı Anna Qurbanova iki finalda iştirak edib. O, lent və halqa ilə hərəkətlərdə müvafiq olaraq 26.25 və 26.275 bal toplayaraq 6-cı yeri tutub. Qurbanova şəxsi birincilikdə 106.458 bal toplayaraq 9-cu olub.
Proqramın bütün növlərində dünya çempionu Yevgeniya Kanayeva qələbə qazanıb.
Gimnastlarımız Almaniyadan İtaliyanın Aretso şəhərciyinə yola düşəcəklər. Orada noyabrın 6-da bu Cənubi Avropa ölkəsinin klub çempionatının ikinci turu keçiriləcək. Qurbanova A1 seriyasında "Komense", Qarayeva isə A2 seriyasında "Ritmika" klubunun şərəfini qoruyacaq.

АЛИЯ ГАРАЕВА – 3 ПРИЗЕР ФИНАЛЬНОГО ГРАН-ПРИ В БЕРЛИНЕ
Азербайджанская гимнастка Алия Гараева стала бронзовым призером финального этапа серии Гран-при, прошедшего в Берлине.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, бронзовая медалистка мундиаля-2010 заняла 3-е место в упражнении с мячом. Она получила от судей 27.9 балла и уступила лишь двум россиянкам Евгении Канаевой и Дарье Дмитриевой.
Также Гараева стала 4-й со скакалкой (27.5), лентой (27.4) и обручем (27.5). В многоборье Алия с общим результатом 110.066 заняла 5-е место.
Ее подруга по команде Анна Гурбанова участвовала в двух финалах. И с лентой, и с обручем она заняла 6-е позиции, набрав соответственно 26.25 и 26.275 балла. В личном первенстве Гурбанова, набрав 106.458 балла, стала 9-й.
Во всех видах программы победу праздновала абсолютная чемпионка мира Евгения Канаева.
Из Германии наши гимнастки отправятся в Италию, в городок Ареццо, где 6 ноября состоится 2 тур клубного чемпионата этой южно-европейской страны. Гурбанова выступит за клуб «Коменсе» в серии А1, а Гараева будет защищать цвета команды «Ритмика» из серии А2.