Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva İspaniyanın Benidorm şəhərində keçirilən Dünya Kubokunda bürünc medal qazanmışdır.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, Pekin Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı üçüncü yerə iplə çıxışına görə layiq görülmüşdür. O, 18.075 xal toplayaraq yalnız Rusiya gimnastları Vera Sesina və Olqa Kapranovaya məğlub olmuşdur.
Digər final yarışlarında isə Aliyə halqa (17.65), gürzlər (17.525) və lentlə (17.175) 6-cı yerlərdə qərarlaşmışdır.
Aralıq dənizi ilə əhatə olunan İspaniyanın bu şəhərindən “Neftçi” İdman-Sağlamlıq Mərkəzini təmsil edən Qarayeva Sakit okeanın adalarında yerləşən Yaponiyaya yollanacaq. 10-12 oktyabr tarixlərində gündoğan ölkənin paytaxtında klublar arasında dünya çempionatı keçiriləcək. “Neftçi” klubunun tərkibinə həmçinin Zeynəb Cavadlı və yunior Samirə Mustafayeva da daxildir.
Bu arada, Atlantikada Britaniya adaları Qlazqo şəhərində akrobatika gimnastikası üzrə yuniorlar arasında Ümumdünya yarışlar başa çatmışdır. Həmin yarışlarda Azərbaycanı Elçin Məmmədov – Emil Yarəhmədovdan ibarət duet təmsil etmişdir.
Balans hərəkətlərini yerinə yetirdikdən sonra akrobatlarımız 15 cütlük arasında 9-cu yerdə (27.1 xal) qərarlaşırdı. Temp hərəkətlərinin icrası onlarda daha da yaxşı alındı (27.5 xal) və iki növ üzrə ümumi nəticəyə əsasən akrobatlar 6-cı yerə layiq görüldü, bu da onlara finalda iştirak etmək imkanı verdi.
Qarışıq hərəkətlərlə final çıxışının ümumi nəticələrinə əsasən, bizim cütlük 27.35 xal toplamış və Ermənistan və Portugaliya akrobatlarını geridə qoyaraq yenidən 6-cı yerə layiq görülmüşdür. Həmin yarışların qalibləri isə Rusiya akrobatları olmuş, ikinci yerə alman, üçüncü yerə Belaruslar layiq görülmüşlər.
Qlazqo bu həftə də dünya akrobatikasının mərkəzi olaraq qalacaq. Oktyabr ayının 10-u orada dünya çempionatı start götürəcək. Həmin çempionatda qadın cütlüyü Ayla Əhmədova – Dilarə Sultanova və Rüstəm Nəcəfquliyev, İlham Abbasov, Elnur Məmmədov və Fərid Məmmədovdan ibarət kişi qrupu iştirak edəcək.

АЛИЯ ГАРАЕВА – ТРЕТЬЯ, АКРОБАТЫ - ШЕСТЫЕ
Бронзовой медали была удостоена азербайджанская гимнастка Алия Гараева в ходе финального 7-го розыгрыша Кубка мира, прошедшего в испанском Бенидорме.
Как отмечает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, третье место участница Олимпийских игр в Пекине заняла в упражнении со скакалкой. Она получила от судей 18.075 балла и уступила лишь россиянкам - Вере Сесиной и Ольге Капрановой.
- При этом, - Алия как обычно звонко и непосредственно смеется в телефонную трубку, - я оставила позади себя всегда сильных соперниц - бронзового призер Олимпиады украинку Анну Бессонову и тезку Юсупову из Казахстана. Но вдвойне я рада, конечно, что опередила олимпийскую чемпионку Евгению Канаеву из России на первом же серьезном турнире после Игр-2008.
В остальных финальных состязаниях Алия заняла 6-е места с обручем (17.65), булавами (17.525) и лентой (17.175).
Из прибрежного городка Испании, омываемого Средиземным морем, представительница СОЦ «Нефтчи» Гараева отправится в расположенную на островах в Тихом океане Японию. В столице Страны восходящего солнца 10-12 октября пройдет чемпионат мира среди клубов. В составе «Нефтчи» также Зейнаб Джавадлы и юниорка Самира Мустафаева.
Тем временем, на британских островах в Атлантике, в шотландском Глазго завершились Всемирные соревнования юниоров по акробатической гимнастике, в которых участвовал азербайджанский дуэт Эльчин Мамедов - Эмиль Ярахмедов.
После исполнения балансового упражнения наши акробаты занимали 9-ю строчку (27.1 балл) среди 15 пар. Темповая комбинация получилась у них еще лучше (27.5) и по итогам двух видов акробаты вышли на 6-е место, дающее право соревноваться в финале.
По итогам финального выступления с комбинированным упражнением наша пара получила от судей 27.35 балла и вновь заняла 6-ю строчку, оставив позади представителей Армении и Португалии. Победителями же этих соревнований стали российские акробаты, вторые – немцы, третьи - беларусы.
Глазго и на этой неделе будет оставаться центром мировой акробатики. 10 октября там возьмет старт чемпионат мира, в котором примут участие наши женская пара Айла Ахмедова – Диляра Султанова и мужская группа в составе Рустама Наджафгулиева, Ильхама Аббасова, Эльнура Мамедова и Фарида Мамедова.