Bu gün, Moskvanın “Olimpiyski” idman kompleksində ip və halqa ilə final yarışları keçirilmişdir. Azərbaycanı təmsil edən Aliyə Qarayeva həri iki növlə çıxış etmişdir. Halqa ilə hərəkətlərdə, o, 27.650 xal toplayaraq üçüncü yerə layiq görülmüşdür. Azərbaycan gimnastı Ukrayna və Belarusdan olan rəqiblərini geridə qoymağa müvəffəq olmuşdur.
Onun çıxışından sonra Ümumrusiya Gimnastika Federasiyasının rəhbəri İrina Viner ucadan dedi: “Budur, indi mən əsl Aliyə Qarayevanı görürəm”. İdmançı özü isə çıxışından razı olduğunu, ola bilsin, bu, onun birincilikdə hələ ki, ən yaxşı çıxışı olduğunu bildirdi. “Mən səhvlərə yol verdiyimi başa düşürəm. Ola bilsin həmin səhvləri tamaşaçılar hiss etməsin. Bəzən yarışlarda, məşqlərdə çıxış etdiyin kimi çıxış edə bilmirsən. Lakin, ümumiyyətlə, Mokskvadakı Dünya Çempionatında halqa ilə hərəkətlərdə bürünc mükafat əldə etdiyimə görə məmnunam”.
Bundan əvvəl isə, iplə hərəkətlərdə Azərbaycanı təmsil edən yeganə gimnast üçüncü yeri tuta bilərdi. Hakimlər onun çıxışını 27.250 xalla qiymətləndirdi. Nəticədə, Ukrayna təmsilçisi Alina Maksimenko (27.300) onu cəmi 0.05 xalla geridə qoydu. Lakin sonra üçlüyə iplə çox gözəl çıxış nümayiş etdirən və 27.650 xal toplayan Belarus gimnastı Melitina Stanyuta daxil oldu.
Nəticədə fəxri kürsünün ilk iki pilləsinə Rusiya gimnastı Yevgeniya Kanayeva və Darya Kondakova, üçüncü pilləyə isə Melitina Stanyuta yüksəldi.

Today, finals with a rope and a hoop have taken place at the “Olympiysky” Sports Complex in Moscow. An Azerbaijani representative Aliya Garayeva performed with both apparatus. She won the third place in exercises with a hoop having received 27.650 points. The Azerbaijani gymnast managed to surpass her rivals from Ukraine and Belarus.
Following her performance with a hoop, Irina Viner, the head of All-Russian Gymnastics Federation, exclaimed: “Now I can see real Aliya Garayeva.” The sportswoman herself said she was content with her performance and perhaps it was her best performance at the championship for the time being. “I realize that there have been mistakes which the audience maybe doesn’t notice. The performance at trainings sometimes differs from the performance at competitions. But, on the whole, I am content with the fact that I managed to become a bronze medalist with a hoop at the World Championships in Moscow.”
Earlier, the only gymnast representing Azerbaijan in exercises with a rope, Aliya Garayeva, could have won the third place. She received 27.250 points for her performance. As a result, she lost only 0.05 points to a Ukrainian representative Alina Maksimenko (27.300). But, then, a Belarusian gymnast Stanyuta Melitina rushed into a group of three first gymnasts having splendidly performed with a rope and received 27.650 points.
As a result, the Russians Yevgeniya Kanayeva and Darya Kondakova mounted the first two steps of podium, and Melitina Stanyuta mounted the third one.