Bu gün, Moskvanın “Olimpiyski” idman kompleksində ip və halqa ilə final yarışları keçirilmişdir. Azərbaycanı təmsil edən Aliyə Qarayeva həri iki növlə çıxış etmişdir. Halqa ilə hərəkətlərdə, o, 27.650 xal toplayaraq üçüncü yerə layiq görülmüşdür. Azərbaycan gimnastı Ukrayna və Belarusdan olan rəqiblərini geridə qoymağa müvəffəq olmuşdur.
Onun çıxışından sonra Ümumrusiya Gimnastika Federasiyasının rəhbəri İrina Viner ucadan dedi: “Budur, indi mən əsl Aliyə Qarayevanı görürəm”. İdmançı özü isə çıxışından razı olduğunu, ola bilsin, bu, onun birincilikdə hələ ki, ən yaxşı çıxışı olduğunu bildirdi. “Mən səhvlərə yol verdiyimi başa düşürəm. Ola bilsin həmin səhvləri tamaşaçılar hiss etməsin. Bəzən yarışlarda, məşqlərdə çıxış etdiyin kimi çıxış edə bilmirsən. Lakin, ümumiyyətlə, Mokskvadakı Dünya Çempionatında halqa ilə hərəkətlərdə bürünc mükafat əldə etdiyimə görə məmnunam”.
Bundan əvvəl isə, iplə hərəkətlərdə Azərbaycanı təmsil edən yeganə gimnast üçüncü yeri tuta bilərdi. Hakimlər onun çıxışını 27.250 xalla qiymətləndirdi. Nəticədə, Ukrayna təmsilçisi Alina Maksimenko (27.300) onu cəmi 0.05 xalla geridə qoydu. Lakin sonra üçlüyə iplə çox gözəl çıxış nümayiş etdirən və 27.650 xal toplayan Belarus gimnastı Melitina Stanyuta daxil oldu.
Nəticədə fəxri kürsünün ilk iki pilləsinə Rusiya gimnastı Yevgeniya Kanayeva və Darya Kondakova, üçüncü pilləyə isə Melitina Stanyuta yüksəldi.

После ее выступления с обручем глава Всероссийской федерации гимнастики Ирина Винер воскликнула: "Вот теперь я вижу настоящую Алию Гараеву". Сама спортсменка сказала, что довольна своим выступлением, возможно, пока оно было самым лучшим на первенстве. "Я понимаю, что были помарки и ошибки, которые, может, и не видны зрителям. На тренировках выступаешь не всегда так, как на соревнованиях. Но в целом я довольна, что смогла стать бронзовым призером чемпионата мира в Москве в упражнениях с обручем".
Ранее Алия Гараева, единственная представлявшая Азербайджан в упражнениях со скакалкой, едва не заняла третье место. Судьи оценили ее выступление в 27.250 балла. В итоге она уступила представительнице Украины Алине Максименко (27.300) лишь пятьдесят тысячных балла. Но затем в тройку призеров ворвалась белорусская гимнастка Мелетина Станюта, отлично выступившая со скакалкой и получившая за это 27.650 балла.
В итоге две верхние ступеньки пьедестала почета остались за россиянками Евгенией Канаевой и Дарьей Кондаковой, а на третье место поднялась Мелитина Станюта.