Bu gün Milanda keçirilən Avropa çempionatında çoxnövçülük təsnifat yarışları keçirilmişdir. Azərbaycanlı gimnast püşkə əsasən Gürcüstan, İsrail və Belarus idmançıları ilə birgə üçüncü yarımqrupa düşmüşdür.
Şakir ən yaxşı nəticəsini təkanla tullanmada göstərmişdir – 15.375 xal. Ümumi nəticə - 76.95 xal və 151 gimnast arasında 43-cü yer.
“Qeyd etmək lazımdır ki, yalnız bu il yuniorlardan böyüklər arasına keçmiş gimnast Şıxəliyev adlı-sanlı rəqibləri qarşısında özünü itirmədi, kifayət qədər yaxşı çıxış etdi və ən əsası, 6 alətin heç birindən yıxılmadı”.
Bu sözlər gimnastika aləmində xüsusi çəkisi olan, öz dövrünün əfsanəvi gimnastı, sonralar 20 ilə yaxın bu növdə beynəlxalq federasiyanın rəhbəri olmuş Yuri Titova məxsusdur.
- Mən ona hələ keçən il Lozannadakı birincilkdə yuniorlar arasında nəzər salmışdım – deyə, Y.Titov davam edir.- Cüssəli oğlandır, yaxşı əzələləri var, görünür ki, ağıllıdır, gözləri parıldayır. Bu isə indi bütün Avropada sürətlə inkişaf edən müasir gimnastikada necə də vacib amildir. Mənim onun məşqçilərinə məsləhətim verilən istiqamətdə çalışmaqdır, idmançıya isə məşq prosesinə və rejiminə əməl etməyi məsləhət görürəm. Özü də, mən bildiyimə görə, o, Almaniyada Valeri Belenki və Anatoli Yarmovski kimi mütəxəssislərin rəhbərliyi altında məşq edir. Onlar yüksək səviyyəli gimnastlar yetişdirirlər. Əgər hər şey bu cür davam etsə, inanın mənim təcrübəmə, ondan güclü və gözəl gimnast alınacaq.
Əgər gimnast Şıxəliyev üçün çempionat sona çatıbsa, beynəlxalq dərəcəli hakim Rza Əliyev üçün yarış sabah da davam edəcək. Həmin gün təsnifat yarışlarının nəticələrinə əsasən 24 ən yaxşı idmançı 2009-cu il Avropa çempionu adı uğrunda mübarizəni davam etdirəcəklər. Əliyev bu gün tir üzərində hərəkətlərə qiymət verən hakimlər kollegiyasına daxil idi, və Texniki komitənin başçısı tərəfindın obyektiv hakimliyə görə xoş sözlərə layiq görülmüşdür. Aprelin 4-də isə o, püşkə əsasən təkanla tullanma üzrə hakimlərin heyətinə daxil olmuşdur.
Milanda Avropa çempionatının medalları uğrunda mübarizə həlledici mərhələyə keçir, iddiaçıların sayı istər çoxnövçülükdə, istərsə də ayrı-ayrı alətlər üzrə ustalar arasında çoxdur.

Азербайджанский гимнаст Шакир Шихалиев согласно жребию попал в третью подгруппу вместе со спортсменами Грузии, Израиля и Беларуси.
Свой лучший результат Шакир показал, выступая на опорном прыжке - за него он получил 15.375 балла. Общий итог - 76.95 балла и 43 место среди участвовавших 151 гимнаста.
«Надо отметить, что гимнаст Шихалиев, только в этом году перешедший из разряда юниоров во взрослую группу, не робел среди именитых соперников, выступил довольно не плохо и, главное, ни разу не упал ни с одного из 6 снарядов».
Это слова одного из самых авторитетных в гимнастическом мире людей Юрия Титова - легендарный в свое время гимнаст, позднее около 20 лет возглавлял Международную федерацию по этому виду спорта.
- Я пригляделся к нему еще на прошлогоднем европервенстве в Лозанне, когда она был юниором, - продолжил Ю. Титов. - Фактурный мальчик, с хорошо накаченной мускулатурой, видно, что и смышленый, глаза горят. А это, знаете ли, ой как важно в нынешней гимнастике, которая стремительно развивается по всей Европе. Мой совет его тренерам - работать также по заданному курсу, а юноше - соблюдать режим тренировочного процесса, тем более, как я знаю, он на сборах в Германии под чутким оком таких специалистов, как Валерий Беленький и Анатолий Ярмовский, которые готовят гимнастов высокого класса. Если все так будет, то, уж поверьте моему опыту, из него получится сильный и красивый гимнаст.
Если для гимнаста Шихалиева чемпионат завершился, то для азербайджанского судьи международной категории Рза Алиева турнир продолжится и завтра, когда 24 лучших спортсмена по итогам сегодняшней квалификации, будут оспаривать звание абсолютного чемпиона Европы-2009. Если сегодня Алиев уже входил в коллегию судей, оценивавших выступления на перекладине и получил комплименты за объективный арбитраж от главы Техкома, то 4 апреля, он, согласно жребию, войдет в состав рефери на опорном прыжке.
Борьба за миланские медали еврочемпионата вступает в решающую фазу, претендентов на них много, как в многоборье, так и среди специалистов по отдельным снарядам.