Bu gün Milanda keçirilən Avropa çempionatında çoxnövçülük təsnifat yarışları keçirilmişdir. Azərbaycanlı gimnast püşkə əsasən Gürcüstan, İsrail və Belarus idmançıları ilə birgə üçüncü yarımqrupa düşmüşdür.
Şakir ən yaxşı nəticəsini təkanla tullanmada göstərmişdir – 15.375 xal. Ümumi nəticə - 76.95 xal və 151 gimnast arasında 43-cü yer.
“Qeyd etmək lazımdır ki, yalnız bu il yuniorlardan böyüklər arasına keçmiş gimnast Şıxəliyev adlı-sanlı rəqibləri qarşısında özünü itirmədi, kifayət qədər yaxşı çıxış etdi və ən əsası, 6 alətin heç birindən yıxılmadı”.
Bu sözlər gimnastika aləmində xüsusi çəkisi olan, öz dövrünün əfsanəvi gimnastı, sonralar 20 ilə yaxın bu növdə beynəlxalq federasiyanın rəhbəri olmuş Yuri Titova məxsusdur.
- Mən ona hələ keçən il Lozannadakı birincilkdə yuniorlar arasında nəzər salmışdım – deyə, Y.Titov davam edir.- Cüssəli oğlandır, yaxşı əzələləri var, görünür ki, ağıllıdır, gözləri parıldayır. Bu isə indi bütün Avropada sürətlə inkişaf edən müasir gimnastikada necə də vacib amildir. Mənim onun məşqçilərinə məsləhətim verilən istiqamətdə çalışmaqdır, idmançıya isə məşq prosesinə və rejiminə əməl etməyi məsləhət görürəm. Özü də, mən bildiyimə görə, o, Almaniyada Valeri Belenki və Anatoli Yarmovski kimi mütəxəssislərin rəhbərliyi altında məşq edir. Onlar yüksək səviyyəli gimnastlar yetişdirirlər. Əgər hər şey bu cür davam etsə, inanın mənim təcrübəmə, ondan güclü və gözəl gimnast alınacaq.
Əgər gimnast Şıxəliyev üçün çempionat sona çatıbsa, beynəlxalq dərəcəli hakim Rza Əliyev üçün yarış sabah da davam edəcək. Həmin gün təsnifat yarışlarının nəticələrinə əsasən 24 ən yaxşı idmançı 2009-cu il Avropa çempionu adı uğrunda mübarizəni davam etdirəcəklər. Əliyev bu gün tir üzərində hərəkətlərə qiymət verən hakimlər kollegiyasına daxil idi, və Texniki komitənin başçısı tərəfindın obyektiv hakimliyə görə xoş sözlərə layiq görülmüşdür. Aprelin 4-də isə o, püşkə əsasən təkanla tullanma üzrə hakimlərin heyətinə daxil olmuşdur.
Milanda Avropa çempionatının medalları uğrunda mübarizə həlledici mərhələyə keçir, iddiaçıların sayı istər çoxnövçülükdə, istərsə də ayrı-ayrı alətlər üzrə ustalar arasında çoxdur.

According to the lots, an Azerbaijani gymnast Shakir Shikhaliyev found himself in the third sub-group together with sportsmen from Georgia, Israel and Belarus. Shakir gave his best result performing on vault and received 15.375 points. Grand total is 76.95 points and 43rd place among 151 participating gymnasts.
“It should be mentioned that a gymnast Shikhaliyev, who have joined the senior group this year, did not quail before well-known rivals. He demonstrated quite good performance, and did not fall off any of 6 apparatus.”
These words were uttered by one of the reputable person in the gymnastics world, Yuri Titov – a legendary gymnast in the past, who, later, had been heading International Federation on this sports discipline for 20 years.
“I had an eye on him during his performance at the last year’s European Championships in Lausanne, when he was still a junior,” Y.Titov went on. “He is fit, his muscles are well worked out; I think he is also an intelligent as his eyes are burning. And you cannot imagine how it is important in today’s gymnastics which is swiftly developing throughout Europe. I advise to his coaches to continue their work on the desired heading, and I also advise to the young gymnast to follow the routine of the training process, especially, as I know he is at the training camp in Germany and he is training under the responsive guidance of such specialists as Valery Belenky and Anatoly Yarmovsky who prepare high class gymnasts. If they continue the work they started, he will be a strong and beautiful gymnast as a result.”
If the championship has come to an end for a gymnast Shikhaliyev, the tournament will still being continued for a judge of the international category Rza Aliyev tomorrow as well, when 24 best sportsmen according to the today’s qualification results will compete for the title of European absolute champion. If, today, Aliyev has been included into the panel of judges assessing performances on the horizontal bar and was paid a compliment for the unbiased judging by the technical committee’s head, he will join the referees’ composition on the vault according to the lots on April 4.
The contest for the championships’ Milanese medals enters into a crucial stage. There are many contenders for them in the all-around, as well as among specialists in separate apparatus.