Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan hakimləri Natalya Bulanova və Leyla Qəmbərova növbəti Olimpiya mərhələsi üzrə yeni beynəlxalq kateqoriyalı dərəcə alıblar.
Beləliklə, N. Bulanova beynəlxalq kateqoriyalı ali dərəcəyə malikdir – 1-ci breve!
Azərbaycanlı hakimin milli gimnastika tarixində ilk dəfə olaraq bu dərəcəni əldə etməsi faktı Milli Olimpiya Komitəsinin N. Bulanovanı ölkədə ən ədalətli hakim seçməsinin doğru olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Belə qərar Buxarestdə keçirilən hakimlər üçün qitələrarası kursların yekunları üzrə verilib. Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) bədii gimnastika üzrə Texniki komitəsinin təşkil etdiyi seminar ərzində o, yeni qaydalar üzrə praktiki kurs keçib və sınaq imtahanını uğurla verib.
Kursun 119 iştirakçısından yalnız 27-si birinci kateqoriya alıb. Onların arasında Azərbaycan təmsilçisi də olub. Bu kateqoriyaya yiyələnənlər, əsasən, avropalı hakimlərdir. Yalnız 4 nəfər Asiyanı təmsil edib.
Yaxın vaxtlarda birinci kateqoriyalı hakim əldə etdiyi bilikləri öz həmkarları ilə bölüşəcək.
"Dekabrın 6-8-də mən yerli hakimlər üçün seminar keçirəcəyəm. Bu seminarın gedişində bədii gimnastikadakı bütün yeniliklər barədə ətraflı danışacağam. Bu kursu dinləyənlər gələn il martın ortalarında Bakıda keçiriləcək hakimlərin beynəlxalq seminarında iştirak edəcəklər", N. Bulanova bildirib.
Qeyd edək ki, Rumıniyadakı seminarın ikinci iştirakçısı Leyla Qəmbərova kursu 3-cü kateqoriya ilə başa vurub. Lakin o, 2-ci dərəcəni almaq üçün təkrar imtahan verə biləcək.

АЗЕРБАЙДЖАНСКАЯ СУДЬЯ ПО ХУДОЖЕСТВЕННОЙ ГИМНАСТИКЕ ПОЛУЧИЛА ВЫСШУЮ СТЕПЕНЬ МЕЖДУНАРОДНОЙ КАТЕГОРИИ!
Азербайджанские судьи по художественной гимнастике Наталья Буланова и Лейла Гамбарова получили новые степени международной категории на следующий олимпийский цикл.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, Н. Буланова отныне имеет высшую степень международной категории – 1-е бреве!
Тот факт, что впервые в истории национальной гимнастики азербайджанскому арбитру присвоен сей ранг, еще раз подтверждает верный выбор Национального олимпийского комитета, назвавший Н. Буланову самым справедливым судьей в стране.
Такое решение было принято по итогам межконтинентальных курсов для судей, прошедших в Бухаресте. В течение семинара, организованного Техническим комитетом по художественной гимнастике Международной федерации (FIG), она прошла практический курс по новым правилам и успешно сдала тестовый экзамен.
Из 119 участников курсов лишь 27 получили первую категорию, среди которых есть и представительница Азербайджана. В основном, это европейские судьи и только четверо представляют Азию.
Приобретенными навыками судья первой категории поделится с коллегами в самое ближайшее время.
«6-8 декабря я проведу семинар для местных судей, в ходе которого подробно расскажу обо всех новшествах в художественной гимнастике. Прослушавшие этот курс, примут участие в международном семинаре для судей, который, ориентировочно, пройдет в середине марта будущего года в Баку», подытожила Н. Буланова.
Отметим, что вторая азербайджанская участница румынского семинара Л. Гамбарова завершила курсы с 3-й категорией. Однако в течение нового цикла она сможет пересдать экзамены на получение 2-й степени.