Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, 10 yaşlı bakılı idmançı "Qızıl yarpaqlar" beynəlxalq turnirində çıxış edərək alətsiz tapşırıqda üçüncü yeri tutub.
Digər gənc gimnastımız Gülsüm Şəfizadə komandasındakı daha yaşlı rəfiqələri Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanova ilə yanaşı, Tokioda başa çatan dünya klub çempionatında "Neftçi" kollektivinin triosunu təşkil edib.
O, mükafatçılar sırasına düşə bilməyib, lakin komandanın yekunda yüksək 5-ci yeri tutmasında onun da xidməti var. Şəfizadənin özü isə "Tokyo Gymnasium Metropolitain"ə gələn yerli tamaşaçıların alqışları altında turnirin finalında 6-cı yeri tutub.
Ölkə yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasilevanın fikrincə, "nəzərə alsaq ki, 13 yaşlı Gülsüm 1996-97-ci il təvəllüdlü gimnastların kateqoriyasında yarışıb, bu, pis nəticə deyil. Lakin əminəm ki, o, daha yaxşı çıxış edə bilər və biz buna çalışacağıq", - baş məşqçi deyib.
Komandanın lideri Qarayevaya gəlincə, o, çıxışlarını 5-ci yerdə başa vurub. O, üçüncü yeri tutan ukraynalı Alina Maksimenkodan 0.775 bal geri qalıb. Bütün turnirlərin qalibi isə Rusiyanın "Qazprom" komandasının gimnastları olub.
Bu həftəsonu da gimnastika yarışlarının daha sıx olacağı gözlənilir. Belə ki, Aliyə Qarayeva İtaliyanın klub çempionatı A1 seriyasının ikinci turunda iştirak edəcək. Gənc gimnastlar isə müxtəlif yaşlar üzrə Belçika, Bolqarıstan və Latviyada beynəlxalq turnirlərdə iştirak edəcəklər.

Юная азербайджанская гимнастка Зохра Агамирова завоевала бронзовую медаль на международном турнире, прошедшем в Москве.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, 10-летняя бакинская спортсменка, выступая на международных состязаниях «Золотые листья» заняла 3-е место в упражнении без предмета.
Другая юниорка страны Гюльсюм Шафизаде наряду с более взрослыми подругами по команде Алией Гараевой и Анной Гурбановой составила трио коллектива «Нефтчи» для клубного чемпионата мира, завершившегося в Токио.
Медальных мест она не сыскала, однако в том, что команда в итоге заняла высокое 5-е место, есть и ее немалая заслуга. Сама же Шафизаде под громкие овации японской публики, заполнившей Tokyo Gymnasium Metropolitain, вышла в финале на 6-ю строчку турнира юниорок. По мнению главного тренера сборной страны Марианы Василевой, «это не плохой результат, учитывая, что 13-летняя Гюльсюм соревновалась в категории гимнасток 1996-97 годов рождения. Но, уверена, что она может выступать еще лучше, и мы к этому будем стремиться», сказала наставник.
Что до лидера команды, то Гараева также завершила свои выступления на 5-м месте, уступив 0.775 балла, занявшей третье место украинке Алине Максименко. Победительницами во всех трех турнирах стали российские гимнастки команды «Газпром».
Ближайший уик-энд также обещает быть насыщенным на гимнастические соревнования. Так, Алия Гараева примет участие во втором туре клубного чемпионата Италии серии А1, а юниорки разных возрастов выступят на международных турнирах в Бельгии, Болгарии и Латвии.