Birmingemdə yeniyetmələr arasında tamblinq üzrə dünya birinciliyi Azərbaycan gimnastı üçün uğurla başa çatıb.
Bakı Gimnastika Məktəbinin 15 yaşlı yetirməsi Mixail Malkin dünya mükafatına 33 namizəd arasında ən güclü səkkizliyə daxil olub.
Təsnifatda o, 64 xal (32.1 xal salt tapşırığına və 31.9 xal isə vint tapşırığının yerinə yetirilməsinə görə) qazanıb.
Finalda Malkin Portuqaliyadan olan gimnastı qabaqlayaraq 7-ci yeri tutub. Bu dəfə o, hakimlər kollegiyasından 31.7 xal alaraq üç Rusiya və bir Danimarka, Portuqaliya və Böyük Britaniya təmsilçilərindən geri qalıb.
"Malkinin dünya birinciliyi finalına artıq ikinci dəfə çıxması öz-özlüyündə müsbət amildir. Bu, idmançının yaş kateqoriyasının dəyişməsinə baxmayaraq, favoritlər sırasında qalmaqda davam etməsi deməkdir. Ona görə də onun familiyasının axşamkı finalın start vərəqində görünməsi mənim üçün təəccüblü olmadı", - hazırda müqavilə ilə Cənubi Afrika Respublikasında (CAR) çalışan və Birmingemdə qadınların çıxışlarına hakimlik edən beynəlxalq dərəcəli Azərbaycan hakimi Adil Hüseynzadə Malkinin çıxışını belə şərh edib.
Dünya forumunda ilk dəfə çıxış edən ikinci Azərbaycan idmançısı Aydın Əliyev isə 53.9 xalla 30-cu yeri tutub.

АЗЕРБАЙДЖАНСКИЙ ПРЫГУН СТАЛ 7-М НА ПЕРВЕНСТВЕ МИРА В БИРМИНГЕМЕ
Удачно завершилось проходившее в Бирмингеме первенство мира по тамблингу среди юниоров для азербайджанского гимнаста.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, 15-летний воспитанник Бакинской школы гимнастики Михаил Малкин пробился в восьмерку сильнейших среди 33 соискателей мировых наград. В квалификации он набрал 64 балла (32.1 – за сальтовое упражнение и 31.9 – за винтовое).
Финальный прыжок на английской акробатической дорожке принес Малкину 7-е место, опередив гимнаста из Португалии. На сей раз он получил от судейской коллегии 31.7 балла, уступив трем представителям России, а также одному датчанину, португальцу и британцу.
"То, что Малкин уже второй раз выходит в финал первенства мира сам по себе положительный фактор. Это говорит о том, что спортсмен, несмотря на смену возрастной категории, продолжает оставаться, скажем так, в числе фаворитов. Поэтому для меня не стало удивлением появление его фамилии в стартлисте на вечерний финал". Такой комментарий дал выступлению Малкина азербайджанский арбитр международной категории, отсудивший в Бирмингеме женские выступления по тамблингу, ныне работающий по контракту в ЮАР, Адиль Гусейнзаде.
Что касается нашего второго прыгуна, то дебютировавший на мировом форуме Айдын Алиев с 53.9 баллами занял 30 место.
В конце будущей недели (2-3 декабря) оба спортсмена примут участие в первенстве Азербайджана и чемпионате Баку, которое станет заключительным турниром по тамблингу в уходящем году.