Omskda (Rusiya) başa çatmış bədii gimnastika üzrə beynəlxalq turnirdə Azərbaycan gimnastı Anna Qurbanova iki bürünc medal qazandı.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, Anna Qurbanova birinci bürünc medalı iplə hərəkətlərin finalındakı çıxışına görə qazanmışdır – 17.925 xal. Finalda halqa ilə kompozisiyanı yerinə yetirəndən sonra da gimnastımız üçüncü yeri tutmuşdur (17.7). Çoxnövçülükdə şəxsi hesabda isə Qurbanova beşinci yerlə kifayətlənməli olmuşdur (67.2). Birinci yeri Yevgeniya Kanayeva, ikinci Aleksandra Yermakova, üçüncü isə Yana Seledçik (hamısı Rusiya) qazanıblar.
- Dalbadal ikinci dəfə beynəlxalq yarışlarda uğur qazandığıma görə sevinirəm. Mən bu dəfə də Avropa çempionu Yevgeniya Kanayeva kimi güclü gimnastlarla layiqincə rəqabət apara bildim. Ümidvaram ki, “medallı” çıxışlarımı gələn il də davam etdirəcəyəm, - deyə Qurbanova bildirib.
Federasiyanın mətbuat xidməti onu da qeyd edir ki, bu il Rusiyada daha bir beynəlxalq turnir keçiriləcəkdir. Dekabrın 18-dən 23-dək Moskva ətrafındakı Dmitrov şəhərində keçiriləcək turnirdə ölkəmizi Kamilə Məmmədova (1995-ci il təvəllüdlü), Aişə Mustafayeva (1996), Cənnət Məmmədova və Mehparə Mansurova (hər ikisi 1999-cu il) təmsil edəcəklər.

АННА ГУРБАНОВА ЗАВОЕВАЛА ДВЕ «БРОНЗЫ» В ОМСКЕ
Две бронзовые медали завоевала азербайджанская гимнастка Анна Гурбанова на международном турнире, завершившемся в Омске (Россия).
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, первый раз третье место она заняла, выступая в финале со скакалкой, набрав 17.925 балла. А второй бронзовой награды наша гимнастка была удостоена после финального исполнения композиции с обручем – 17.7 балла.
Что касается многоборья, то в личном зачете Гурбанова стала пятой (67.2). Первые четыре места заняли российские гимнастки: Евгения Канаева, Александра Ермакова, Яна Селедчик и Наталья Пичужкина.
- Я рада, что второе соревнование подряд завершается для меня успешно. Я снова смогла составить конкуренцию сильным соперницам, к примеру, чемпионке Европы Канаевой, за что дважды была вознаграждена стоять на пьедестале. Надеюсь, что продолжу эту медальную линию и на будущий год, сказала Анна Гурбанова.
Пресс-служба Федерации также сообщает, что последним соревнованием в уходящем году станет еще один международный турнир в России. В подмосковном Дмитрове 18-23 декабря выступят 4 гимнастки страны: Кямиля Мамедова (1995 года рождения), Аиша Мустафаева (1996 года рождения), Джаннет Мамедова и Мехпара Мансурова (обе – 1999 года рождения).