Omskda (Rusiya) başa çatmış bədii gimnastika üzrə beynəlxalq turnirdə Azərbaycan gimnastı Anna Qurbanova iki bürünc medal qazandı.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, Anna Qurbanova birinci bürünc medalı iplə hərəkətlərin finalındakı çıxışına görə qazanmışdır – 17.925 xal. Finalda halqa ilə kompozisiyanı yerinə yetirəndən sonra da gimnastımız üçüncü yeri tutmuşdur (17.7). Çoxnövçülükdə şəxsi hesabda isə Qurbanova beşinci yerlə kifayətlənməli olmuşdur (67.2). Birinci yeri Yevgeniya Kanayeva, ikinci Aleksandra Yermakova, üçüncü isə Yana Seledçik (hamısı Rusiya) qazanıblar.
- Dalbadal ikinci dəfə beynəlxalq yarışlarda uğur qazandığıma görə sevinirəm. Mən bu dəfə də Avropa çempionu Yevgeniya Kanayeva kimi güclü gimnastlarla layiqincə rəqabət apara bildim. Ümidvaram ki, “medallı” çıxışlarımı gələn il də davam etdirəcəyəm, - deyə Qurbanova bildirib.
Federasiyanın mətbuat xidməti onu da qeyd edir ki, bu il Rusiyada daha bir beynəlxalq turnir keçiriləcəkdir. Dekabrın 18-dən 23-dək Moskva ətrafındakı Dmitrov şəhərində keçiriləcək turnirdə ölkəmizi Kamilə Məmmədova (1995-ci il təvəllüdlü), Aişə Mustafayeva (1996), Cənnət Məmmədova və Mehparə Mansurova (hər ikisi 1999-cu il) təmsil edəcəklər.

An Azerbaijani gymnast Anna Gurbanova won two bronze medals in the international tournament ended in Omsk (Russia).
According to the press-service of Azerbaijan Gymnastics Federation, having received 17.925 points, first time she took the third place performing with a rope in the final. And our gymnast won the second bronze medal after the final performance of the composition with a hoop – 17.7 points.
As to the all-round competition, Gurbanova became the fifth in the individual event (67.2). The first four places were taken by Russian gymnasts: Yevgeniya Kanayeva, Aleksandra Yermakova, Yana Seledchik and Natalya Pichujkina.
“I’m glad that it is the second competition in a row which is finishing well for me. I could rival the strong competitors again, such as European champion Kanayeva, and I was rewarded for it twice as I stood on the pedestal. I hope to continue this medal line next year as well”, said Anna Gurbanova.
The press-service of the Federation also informs that one more international tournament in Russia will be the last competition in the year coming to the end. 4 gymnasts of the country will perform in Dmitrovo situated near Moscow on December 23rd : Kamila Mammadova (born in 1995), Aysha Mustafayeva (born in 1996), Jannat Mammadova and Mehpara Mansurova (both – born in 1999).