Əsrarəngiz İse şəhərində (Mie prefekturası, Yaponiya) bir həftə davam edən bədii gimnastika üzər 29-cu dünya çempionatı başa çatmışdır. Beynəlxalq federasiyadan yüksək qiymət alan birincilik təşkilatçıları, sona yaxın o qədər həyəcanlı idilər ki, demək olar ki, bütün iştirakçılara oriqami və mirvari muncuq bağışladılar. Bu yerlərdə mirvari əsl mirvaridir. Keçən əsrin ortalarında Kokiçi Mikimoto burada mirvarinin əldə edilməsi və istehsalı üzrə imperiya qurmuşdur ki, bu gün o, prefekturanın qürurudur.
Doğan günəş ölkəsindən olan təşkilatçılar son dəstləri qrup komandaları arasında ayrı-ayrı finallarda qalib gələn idmançılar üçün nəzərdə tutmuşdular. Onların arasında bir gün əvvəl çoxnövçülük üzrə tarixi dördüncü yeri tutmuş Azərbaycan idmançıları da var idi. İlk dəfə hər iki növdə finala çıxan ölkənin qrup komandası layiqli şəkildə çıxış etmişdir: 3 lent / 2 iplə qızlar 6-cı, 5 halqa ilə 7-ci yeri tutmuşlar. Yığma komandanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın fikirləri:
“Hər 6 gimnast: Vəfa Hüseynova, Valeriya Yeqay, Dina Qorina, Anastasiya Prasolova, eləcə də debütantlar Ceyla Quliyeva və Stefani Trayanova ayrı-ayrılıqda və kollektiv şəkildə hər cür tərifə layiqdirlər. Biz həqiqətən proqramın bir növündə bürünc mükafatçı ola bildik, amma... Amma biz işləməyə davam etməliyik, və biz kiçik istirahətdən sonra davam edəcəyik. Biz bu nəticələr üzərində dayanmayacağıq, çünki bundan sonra hamı – hakimlər, tamaşaçılar, rəqiblər – bizə başqa gözlə baxacaq. Heyətdə dəyişikliklər mümkündürmü? Hələlik təkcə onu bilirəm ki, hər iki hərəkət üçün musiqini dəyişəcəm. Biz zamanla yanaşı addımlamalıyıq, ona görə də Almaniyada 2010-cu il Avropa çempionatında kollektiv yeni kompozisiyalarla çıxış edəcək”.
Fərdi gimnastların çıxışı barədə danışarkən, milli komandanın baş məşqçisi komanda hesabında “bürünc” nəticənin təkrar olunması və xüsusilə Aliyə Qarayevanın uğurunu qeyd etmişdir. “Azərbaycana dünya çempionatlarında ilk “gümüş”ü gətirən Aliyənin topu, hələ uzun müddət həmin finalın iştirakçısı olan gimnastların yuxusuna girəcək. Bu medal çox gərgin və, inanın mənə, çox əsəbi mübarizə nəticəsində əldə edilmişdir”.
Çempionatın ümumi yekunlarına gəlincə isə, yarışın sözsüz qalibi bədii gimnastikanın 19 yaşlı kraliçası Yevgeniya Kanayeva olmuşdur. O, mümkün 6 qızıl mükafatın hamısını qazanmış, və bununla da öz həmyerlisi Oksana Kostinanın 1992-ci ildə əldə etdiyi 5-qat çempion rekordunu təzələmişdir.
Bununla bağlı Rusiyanın məşhur “Exo planetı” jurnalında çap olunan fotosessiya üçün yazılmış abzası qeyd etmək olar: “Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, bədii gimnastikada yeni era – Yevgeniya Kanayeva erası başlamışdır. Hər cür əlamətlərə, işarələrə inananlar isə, onunla bədii gimnastikanın daha bir kraliçası Alina Kabayevanın soyadında bir hərf fərqinin olmasını göstərirlər”.
Hər necə olsa da, Kanayeva və komandası öz adlarını Moskvada keçiriləcək növbəti mundialda qorumağa çalışacaqlar. Yarışın təqdimatını Yaponiyada “Rusiya olimpiyaçılarını dəstək Fondu”nun icraçı direkoru Aleksandr Katuşev həyata keçirmiş və qeyd etmişdir ki, Moskva əldə edilən mövqeləri burxamaq fikrində deyil.

The 29th World Championships in rhythmic gymnastics lasting for a week, has come to the end in the picturesque surroundings Ise of the Japanese Mie prefecture. The organizers of the event, who received high appreciation from the International Gymnastics Federation, got so excited that presented origami and pearl-beads almost to every participant towards the end of the event. The pearl in that places is really natural. In the middle of the past century, Kokichi Mikimoto established an empire on extraction of natural pearl and production of cultivated pearls, which was the pride of the prefecture to this very day.
The last presents of the organizers from the land of the rising sun were intended for the winners in separate finals among the group teams, where Azerbaijani gymnasts, who had historically won the 4th place in the all-around a day ago, took part in. According to the head coach of the country’s national team, Mariana Vasileva, our group team, which reached both finals of the World Championships for the first time, performed with dignity: the gymnasts took the 6th place with 3 ribbons / 2 ropes, and the 7th place with 5 hoops.
“All the 6 gymnasts – Vafa Huseynova, Valeriya Yegay, Dina Gorina, Anastasiya Prasolova, as well as debutants, Jeyla Guliyeva and Stefani Trayanova, earn praise both jointly and individually. We could really become the bronze medalists in one of the performances but… But we have to work further and we are going to do it after a short rest. We will not stop on achieved results; it would have been unreasonable, as the judges, viewers and our rivals will see us in a different light. Is a change in composition possible? For the time being, I can say that I will change music for both exercises. We have to keep up to date. So, the collective will perform with new compositions in the European Championships in Germany in 2010,” Mariana Vasileva stated.
Speaking about the individual gymnasts’ results, the head coach of the national team noted the repetition of bronze success in a team competition, and especially emphasized Aliya Garayeva’s merit. “Her ball presented the first silver medal to Azerbaijan in the World Championships. This medal was won in a very complicated and nervous contest,” she said.
As to the championships’ general results, a 19-year-old queen of the rhythmic gymnastics Evgeniya Kanaeva from Russia became the overall winner. She won 6 gold medals breaking a record of her compatriot Oksana Kostina, who had become 5 time champion in the distant 1992.
In this connection, the title of the photo session, published in a well-known Russian magazine “Echo of the Planet”, is quite appropriate here. The author explicitly suggests: “Specialists assert that a new era – Evgeniya Kanaeva’s era has begun in rhythmic gymnastics. And adherents of all the possible signs saw some special sign in 1 letter-difference between Kanaeva and her predecessor on the gymnastics throne Alina Kabaeva.”
However, Kanaeva and her team mates will defend the title of the strongest gymnasts in the World Championships to be held in Moscow. Its presentation was made in Japan by the executive director of the “Russian Olympians’ Support Foundation” Aleksandr Katushev who made it clear that Moscow was not going to give the hard-won positions away.