Avropa Gimnastikasının mətbuat xidmətindən verilən məlumata əsasən təşkilatın İcra Komitəsi təxirə salınmış Avropa çempionatlarının təşkili üçün yeni tarixlər təklif edib. Belə bir qərar Yerli Təşkilat Komitələri ilə müzakirələr və COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq Avropadakı vəziyyət nəzərdən keçirildikdən sonra qəbul edilib.
Beləliklə, kişi idman gimnastikası üzrə Avropa çempionatı 9-13 dekabr, qadın idman gimnastikası üzrə qitə birinciliyi isə 17-20 dekabr tarixlərində paytaxtımızda baş tutacaq. Yarışların formatı planlaşdırıldığı kimi qalacaq və Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakteri daşıyacaqdır.
Çempionatların yeni tarixləri ilə bağlı Avropa Gimnastikasının Prezidenti Fərid Qayıbov qeyd edib ki, bu qərarlar milli federasiyalardan verilən məlumatlar və Avropadakı hazırkı vəziyyətlə əlaqədar qəbul edilib. “Hazırda biz yarışların bu ilin payız aylarında təşkil edilə biləcəyini düşünürük. Lakin, Avropa Gimnastikası qarşıdakı aylarda da vəziyyətin təhlilini davam etdirəcək. Əgər vəziyyət sonrakı mərhələdə artıq kifayət qədər təhlükəsiz hesab olunmazsa, biz müvafiq addımı atacağıq. Gimnastlar, məşqçilər, tamaşaçıların sağlamlığı bizim əsas qayğımız olaraq qalır.”
Xatırladaq ki, kişi idman gimnastikası üzrə qitə birinciliyi 27-31 may tarixlərində Bakıda, qadın idman gimnastikası üzrə Avropa çempionatı isə 30 aprel-3 may tarixlərində Fransa paytaxtı Parisdə baş tutmalı idi. Lakin, COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq bu yarışlar təxirə salınmışdı.

According to the press service of the European Gymnastics, the Executive Committee of the organization has proposed new dates for hosting of the postponed European Championships. This decision was made after discussions with Local Organizing Committees and a review of the situation in Europe in connection with the COVID-19 pandemic.
Thus, Men`s Artistic Gymnastics European Championships will take place in our capital on December 9-13 while Women`s Artistic Gymnastics Continental Championships will be on December 17-20, 2020. The competition format remains the same as originally planned, including the Olympic qualification quota.
President of European Gymnastics Farid Gayibov, speaking about the new dates of the Championships, stated that these decisions had been taken based on the information received from National Federations and consideration of the current situation in Europe. At the moment, we think that it is possible to organize these events in fall. However, European Gymnastics will continue to evaluate the situation during the next months. Should the situation not be considered safe enough anymore at a later date, we will react accordingly. The health of the gymnasts, coaches, spectators remains our main concern.”
It should be mentioned that the Continental Championships in Men's Artistic Gymnastics had been originally scheduled in Baku for May 27-31, 2020, and the European Championships in Women's Artistic Gymnastics had been planned to be held in Paris, France, on April 30 - May 3, 2020. However, these competitions were postponed due to the COVID-19 pandemic.