Bu gün, Rusiyanın paytaxtı Moskva şəhərində bədii gimnastika üzrə gənclər arasında ilk Dünya Çempionatı yekunlaşıb.
Azərbaycan yığma komandasının üzvü, fərdi proqramda ölkəmizi təmsil edən Arzu Cəlilova çempionatın iki medalına sahiblənib. Gənc gimnastımız ilk olaraq, iplə kompozisiyasına görə 17.400 xalla bürünc medal qazanıb. Arzunun ikinci final çıxışı isə top ilə olub. Təmsilçimiz bu proqramda daha da uğurlu performans nümayiş etdirərək, 19.200 xalla gümüş medala layiq görülüb.
Digər fərdi gimnastımız Nərminə Səmədova da bu gün xalça üzərində iki final çıxışı icra edib. Nərminə gürzlərlə 16.700 xal toplayaraq 7-ci, lent ilə çıxışına görə isə 15.825 xalla 5-ci yerdə qərarlaşıb.
Qrup hərəkətləri komandalarına gəldikdə isə Azərbaycan təmsilçiləri Fəridə Səfiyarzadə, Selcan Hacızadə, Ləman Əlimuradova, Milana Əkbərova və Mədinə Əsədova 5 halqa ilə icra etdikləri kompozisiyalarına görə finalçılar arasında olublar. Gənclərdən ibarət komandamızın final çıxışı 19.950 xalla dəyərləndirilib və onlar çempionatı 7-ci olaraq bitiriblər.

Арзу Джалилова стала двукратным призёром Чемпионата мира
Сегодня завершился первый Чемпионат мира по художественной гимнастике среди юниорок в городе Москва (Россия). Спортсменка сборной Азербайджана по художественной гимнастике, представившая страну в индивидуальной программе - Арзу Джалилова - завоевала на чемпионате 2 медали. Попав в 2 финала, наша юная гимнастка вначале стала бронзовым призёром со скакалкой, набрав 17.400 баллов. Второе финальное выступление Арзу было с мячом. Продемонстрировав более успешное выступление в этой программе, и, набрав 19.200 баллов, гимнастка удостоилась "серебра".
Ещё одна наша гимнастка, Нармина Самедова, выступила в 2-х финалах. Нармина набрала 16.700 баллов с булавами и заняла 7-ое место, а выступление с лентой ей принесло 5-ое место (15.825 баллов).
Что касается групповых упражнений, сборная Азербайджана в составе с Фаридой Сафиярзаде, Сельджан Гаджизаде, Ляман Алимурадовой, Миланой Акберовой и Мединой Асадовой вошла в число финалисток с 5-ю обручами. Финальное выступление юной групповой команды было оценено в 19,950 баллов и они завершили чемпионат на 7-ом месте.