Ayla Əhmədova “Marsel Serdan” İdman Sarayından çıxan kimi, uzun müddət olmadığı Fransanın Levallua şəhərinin gözəlliyinə heyran qaldı.
Onu təəcübləndirən Eyfel Qülləsi və ya Triumfal arkaların gözəlliyi deyil, (lakin, o hələ vətəninə qayıtmazdan əvvəl bəzi məşhur yerləri görəcəyinə ümid edir) ötən həftə akrobatika gimnastikası üzrə yaş qrupları arasında keçirilən yarışlarda, həmçinin məşqlər zamanı nümayiş etdirilən akrobatik hərəkətlərin gözəlliyi oldu.
“Düzünü desəm, mən çıxış etdiyim dövrlə müqayisə etsəm, indi gördüklərim daha yaxşıdır”- deyə - 2008 və 2009-cu illərdə Dünya Çempionatlarında, həmçinin 2009-cu ildə Dünya Oyunlarında Dilarə Əliyeva ilə cütlükdə çıxış etmiş Azərbaycan gimnastı bildirib.
“İndi artistizm daha yaxşı olub. Yaş qrupları arasındakı yarışları izləyərkən çox təəccübləndim. Mənim çıxış etmədiyim 4 il ərzində hər şey yaxşılığa doğru dəyişilib” – deyə, o bildirib.
Əhmədova və Sultanova 2009-cu ildə Avropa Çempionatında yüksək nəticə göstərərək, temp hərəkətlərində yüksək xal toplamış, həmçinin balans hərəkətlərində ikinci yerdə qərarlaşmaqla, çoxnövçülükdə bürünc medal qazanmışdırlar. (“Mən o anları bugünki kimi xatırlayıram” – deyə, Əhmədova bildirib). O, böyük idmanla 2010-cu ildə vidalaşıb.
Onun artistizmi hiss etmək qabiliyyəti “Sirk De Soley”dəki yeni işinin sayəsində daha da artıb. O, bu sirkdə üçlüyün tərkibində “Varekai” adlı şouda çıxış edir. Akrobatika dünyasında Əhmədova daha bir yeni vəzifəni icra edərək, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının akrobatika üzrə Texniki Komitəsində idmançıların maraqlarını qoruyur.
“Bir neçə gün öncə bizim görüşümüz olmuşdur” – deyə o bildirib. “Hər şey haqda danışmaq üçün yetərli vaxt olmadı, lakin idmançıları görüb, onlarla söhbətləşmək çox xoş idi”.
Əhmədovanın vətənində, gimnastika idman növü surətlə inkişaf etdirilir və akrobatika üzrə yığma komandaya digər ölkələrdən də idmançılar cəlb olunur.
Levalluada Azərbaycanı Lalə Hüseynova, Aynur Hüseynova və Nərmin Ramazanovadan ibarət qadın qrupu təmsil edir. İdmançılarımız ilk onluğa düşərək, Azərbaycanda keçiriləcək İlk Avropa Oyunlarında iştirak etmək üçün lisenziya qazanacaqlarına ümid edirlər. Bu Oyunlarda yalnız qarışıq cütlüklər və qrup komandaları iştirak edə bilər, buna baxmayaraq Əhmədova ölkəsində akrobatika gimnastikasına böyük ümid bəsləyir.
“Mənim ölkəmdə bədii gimnastika məşhurlaşır, akrobatika gimnastikasının da təbliği üçün çalışırıq”, - deyə o, bildirib. “Biz bunun üçün hər şey edirik”.
Qeyd edək ki, akrobatika üzrə Dünya Çempionatının təsnifat mərhələləri üzrə yarışlar cümə axşamı günü Fransanın Levallua şəhərində start götürüb.

Айла Ахмедова давно не была во французском городке Леваллуа, и была поражена красотой парижского пригорода, едва покинув Дворец спорта Марсель Сердан.
Ее поразила отнюдь не красота Эйфелевой башни или Триумфальной арки (но это только пока, в любом случае она надеется добраться до некоторых известных достопримечательностей, прежде чем вернуться на родину), а изящество акробатики, которое она смогла наблюдать во время тренировки, а также на Соревнованиях по Спортивной Акробатике среди Возрастных Групп на прошлой неделе.
«Честно говоря, то, что я вижу сейчас, гораздо лучше, чем то что было, когда я выступала,» – заявила азербайджанская спортсменка, которая на пару с Дилярой Султановой принимала участие на чемпионатах мира 2008-го и 2010-го годов, а также на Всемирных играх 2009-го года.
«Теперь, артистизм стал более красивым. Я была удивлена, понаблюдав за соревнованиями по спортивной акробатике среди возрастных групп. За те четыре года, что я не выступала произошло большое улучшение."
Ахмедова и Султанова показали лучшие результаты на чемпионате Европы-2009, где получили наивысший балл за темповое упражнение и стали вторыми в балансовом упражнении, что помогло им выиграть бронзовую медаль в многоборье. ("Я помню это так, как будто это было сегодня", с нежностью вспоминает Ахмедова.) Она ушла из большого спорта в 2010 году.
Ее ощущение артистизма обострилось благодаря ее новой работе с Цирком дю Солей, где она выступает в составе трио в шоу под названием "Varekai". В мире акробатики она исполняет еще одну новую функцию, представляя интересы спортсменов в Техническом комитете по акробатике Международной Федерации Гимнастики.
"У нас была встреча несколько дней назад", - рассказала Айла. "Поговорить обо всем не было достаточно времени, но было приятно увидеть спортсменов и просто побеседовать с ними."
На родине Ахмедовой, где недавно в команды были вовлечены спортсмены из других стран, гимнастика динамично развивается.
Азербайджан в Левалуа представляет трио в составе Лалы Гусейновой, Айнур Гусейновой и Нармин Рамазановой. Спортсменки надеются, что попадут в топ-10, что даст им право выступать за свою страну на Европейских Играх, которые состоятся в столице Азербайджана. В Играх смогут принять участие только смешанные пары и трио, но тем не менее, Ахмедова возлагает большие надежды на данный вид гимнастики в ее стране.
"Художественная гимнастика славится в моей стране, но над популяризацией акробатики мы пока работаем," - сказала она. "Мы делаем все возможное для этого."
Чемпионат Мира по Спортивной Акробатике с квалификацией по всем категориям стартовал в четверг, во французском городке Леваллуа.