Bakıda keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı həyəcanı davam edir.
Yarışın 4-cü günündə fərdi proqramda çoxnövçülük üzrə finallar keçirilib, qrup hərəkətləri komandaları təsnifat proqramında mübarizə apararaq öz aralarında çoxnövçülük üzrə qalibi müəyyənləşdiriblər. Yarışda həmçinin komanda hesabında qaliblər məlum olub.
Bu gün qrup komandamızın üzvləri gimnastikasevərlərə daha bir medal sevinci bəxş ediblər.
Xalça üzərində öz heyrətamiz çıxışlarını nümayiş etdirən Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova,Yelizaveta Luzan, Darya Sorokinadan ibarət komandamız əvvəlcə üç lent və iki topla kompozisiyalarını icra edərək komandalar arasında ən yüksək xal (32.500 xal) qazanıblar.
Beş halqa ilə hərəkətlərin icrasında isə idmançılarımız hakimlər tərəfindən 32,900 xal əldə ediblər. İki kompozisiyaya görə ümumilikdə 65.400 xal toplayan qrupumuz bürünc mükafata layiq görülüblər. Komandamızın üzvləri həmçinin hər iki proqramda finala vəsiqə qazanıb.
Fərdi gimnastımız Zöhrə Ağamirova 4 alətlə proqramını təqdim edib. İdmançımız lent (29.500 xal), halqa (29.650 xal), top (31.300 xal) və gürzlərlə (31.650 xal) ümumilikdə 122.400 xal toplayaraq çoxnövçülükdə yeddinci pillədə qərarlaşıb.
Qitə çempionatı çərçivəsində “Shooting Star” mükafatı təqdim olunub. Avropa çempionatında xalların hesablanmasını yerinə yetirən “SmartScoring” şirkəti tərəfindən xüsusi hazırlanan mükafata macarıstanlı gimnast Fanni Piqniçki layiq görülüb. Qeyd edək ki, “SmartScoring” şirkəti karyerasında müxtəlif xüsusiyyətlərə görə fərqlənən gimnastları ənənəyə uyğun olaraq təltif edir.
Bununla da Azərbaycan idmançılarının qitə çempionatında qazandıqları medalların sayı 3-ə çatıb.
Xatırladaq ki, yarışın ilk günü gənclərdən ibarət qrup komandamızın iki bürünc medalı ilə yadda qalmışdı.

Волнение Чемпионата Европы по художественной гимнастике в Баку продолжается.
В 4-й день соревнований прошли финалы в многоборье среди индивидуалок. Команды в групповых упражнениях, поборовшись в квалификациях, определили между собой победителей в многоборье. В ходе соревнований также были определены победители в командном зачете.
Сегодня члены нашей команды в групповых упражнениях подарили любителям гимнастики радость очередной медали.
Наша команда в составе Гюлли Агаларзаде, Ляман Алимурадовой, Камиллы Алиевой, Зейнаб Гумметовой, Елизаветы Лузан и Дарьи Сорокиной, продемонстрировавшие свои великолепные выступления на ковре, сначала исполнив свои композиции с 3-мя лентами и 2-мя мячами, набрала наивысший балл среди команд (32,500).
Спортсменки получили от судей 32,900 балла за выполнение упражнений с 5-ю обручами. Наша группа, исполнив свои упражнения в двух программах (суммарно - 65,400), была удостоена бронзовой медали. Они также пробились в финал в обеих видах программы.
Наша гимнастка - Зохра Агамирова высутпила с 4-мя предметами в индивидуальной программе. Наша спортсменка, выступив с лентой (29,500), обручем (29,650), мячом (31,300) и булавами (31,650), набрала в сумме 122,400 баллов и заняла 7-е место в многоборье.
Награда “Shooting Star” была вручена в рамках континентального чемпионата. Венгерская гимнастка - Фанни Пигницки удостоилась награды, специально подготовленной компанией “SmartScoring”, которая осуществляет подсчет баллов на первенстве Европы. Компания “SmartScoring” традиционно награждает гимнасток, отличившихся в своей карьере.
Итак, количество медалей, завоеванных азербайджанскими спортсменками на континентальном первенстве, достигло 3-х.
Напомним, что первый день соревнований запомнился двумя бронзовыми медалями нашей юниорской командой в групповых упражнениях.