İsrailin Tel-Əviv şəhərində bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı davam edir. Qeyd edək ki, iyunun 18-də fərdi və qrup hərəkətləri proqramında çoxnövçülük üzrə yarışlar keçirilib. İdmançıların gərgin mübarizəsi və güclü rəqabəti ilə fərqlənən qitə çempionatı komandamızın daha bir medalı ilə yadda qalıb. Belə ki, Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokinadan ibarət qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamız çoxnövçülük yarışlarında (65.400 xal) bürünc medal qazanıb.
Komandamız həmçinin ayrı-ayrı alətlər (5 halqa, 3 lent və 2 top) üzrə sabah keçiriləcək final mərhələlərinə vəsiqə əldə edib.
Fərdi proqramda keçirilən çoxnövçülük yarışlarında yığma komandamızın üzvləri Zöhrə Ağamirova 125.450 xalla 9-cu, Arzu Cəlilova isə 125.350 xalla 10-cu pillədə qərarlaşıb. Qrup hərəkətləri komandalarının və fərdi gimnastların çıxışlarının yekun nəticəsinə əsasən, Azərbaycan yığması komanda hesabında 307.100 xalla 4-cü olub.
Xatırladaq ki, iyunun 17-də keçirilən qitə çempionatının açılış mərasimində Avropa Gimnastika Federasiyasının Prezidenti Fərid Qayıbov çıxış edərək yarış iştirakçılarına uğurlar arzulayıb. Bədii gimnastika üzrə yığma komandamızın məşqçisi, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Atletlər Komissiyasının üzvü Siyana Vasileva məşqçilər adından and içib.

Another medal from the European Championships
The Rhythmic Gymnastics European Championships continues in Tel Aviv (Israel). It should be mentioned that there were held the All-Around competitions in the Individual program and Group exercises on June 18. The Continental Championships, distinguished by the tense contest and strong competition of athletes, was remembered by another medal of our team. Thus, our National Team in Group exercises consisting of Gullu Aghalarzade, Laman Alimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummatova, Yelyzaveta Luzan and Darya Sorokina won the Bronze medal in the All-Around (65,400 points).
Our Team also qualified for tomorrow’s Finals with separate Apparatus (5 Hoops, 3 Ribbons & 2 Balls).
In the All-Around competitions, held in the Individual program, member of our National Team - Zohra Aghamirova took the 9th place with 125,450 points, while Arzu Jalilova ranked 10th with 125,350 points. According to the Final results of teams in Group exercises and individual gymnasts, the National Team of Azerbaijan became 4th in a Team competition with 307,100 points.
It should be mentioned that at the Opening Ceremony of the Continental Championships on June 17, President of the European Gymnastics - Farid Gayibov wished success to the participants. A coach of the Azerbaijani National Team in Rhythmic Gymnastics, member of the Athletes’ Commission in Rhythmic Gymnastics of the International Gymnastics Federation (FIG) - Siyana Vasileva pronounced the oath on behalf of the coaches.
Tomorrow, the prize-winners in the Individual program and Group exercises will be defined with separate Apparatus.