İsrailin Tel-Əviv şəhərində bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı davam edir. Qeyd edək ki, iyunun 18-də fərdi və qrup hərəkətləri proqramında çoxnövçülük üzrə yarışlar keçirilib. İdmançıların gərgin mübarizəsi və güclü rəqabəti ilə fərqlənən qitə çempionatı komandamızın daha bir medalı ilə yadda qalıb. Belə ki, Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokinadan ibarət qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamız çoxnövçülük yarışlarında (65.400 xal) bürünc medal qazanıb.
Komandamız həmçinin ayrı-ayrı alətlər (5 halqa, 3 lent və 2 top) üzrə sabah keçiriləcək final mərhələlərinə vəsiqə əldə edib.
Fərdi proqramda keçirilən çoxnövçülük yarışlarında yığma komandamızın üzvləri Zöhrə Ağamirova 125.450 xalla 9-cu, Arzu Cəlilova isə 125.350 xalla 10-cu pillədə qərarlaşıb. Qrup hərəkətləri komandalarının və fərdi gimnastların çıxışlarının yekun nəticəsinə əsasən, Azərbaycan yığması komanda hesabında 307.100 xalla 4-cü olub.
Xatırladaq ki, iyunun 17-də keçirilən qitə çempionatının açılış mərasimində Avropa Gimnastika Federasiyasının Prezidenti Fərid Qayıbov çıxış edərək yarış iştirakçılarına uğurlar arzulayıb. Bədii gimnastika üzrə yığma komandamızın məşqçisi, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Atletlər Komissiyasının üzvü Siyana Vasileva məşqçilər adından and içib.

Очередная медаль с чемпионата Европы
В Тель-Авиве (Израиль) продолжается чемпионат Европы по художественной гимнастике. Следует отметить, что 18-го июня прошли соревнования в многоборье как в индивидуальной программе так и в групповых упражнениях. Континентальное первенство, отличающийся напряжённой борьбой и сильной конкуренцией среди спортсменок, запомнилося для нашей команды ещё одной медалью. Так, наша Национальная сборная команда в групповых упражнениях в составе - Гюлли Агаларзаде, Ляман Алимурадовой, Камиллы Алиевой, Зейнаб Гумметовой, Елизаветы Лузан и Дарьи Сорокиной, завоевала бронзовую медаль в многоборье (65,400 баллов).
Наши девочки также вышли в завтрашний финал по отдельным предметам (с 5-ю обручами, а также с 3-мя лентами и 2-мя мячами).
В соревнованиях многоборья, члены Национальной сборной команды Азербайджана в индивидуальной программе - Зохра Агамирова заняла 9-е место (125,450 баллов), а Арзу Джалилова заняла 10-е место (125,350 баллов). По итоговым результатам нашей команды в групповых упражнениях и гимнасток в индивидуальной программе, сборная команда Азербайджана заняла 4-е место с 307,100 баллами в командном зачете.
Выступая 17-го июня на Церемонии открытия континентального первенства, президент Европейской федерации гимнастики - Фарид Гаибов пожелал участникам успехов. От имени тренеров клятву произнесла тренер Национальной сборной команды Азербайджана по художественной гимнастике, представитель атлетов Международной федерации гимнастики (FIG) по художественной гимнастике - Сияна Василева.
Завтра определятся призеры в индивидуальной программе и в групповых упражнениях по отдельным предметам.