Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən ilk dəfədir ki, təşkil edilmiş bu estafetdə gimnastika növləri üzrə yığma komandaların üzvləri, onların valideynləri, eləcə də bəzi məşqçilər iştirak edib.
Yarışlara 9 komanda olmaqla 200-ə yaxın iştirakçı qatılıb. Bu komandaların adları Azərbaycan üçün mühüm məfhumların adını daşıyıb: “Şahdağ”, “Odlar Yurdu”, “Koroğlu”, “Xəzər”, “Gülüstan”, “Qarabağ”, “Qobustan”, “Göygöl” və “Babək”.
İştirakçılar üçün hazırlanmış 5 oyunun hər biri 3 mərhələdən ibarət olub. Çox maraqlı və əyləncəli estafetin sonunda “Qarabağ” komandası qalib gəlib. 2-ci və 3-cü yerləri isə müvafiq olaraq, “Gülüstan” və “Babək” komandaları tutub. Mükafatçılara kuboklar təqdim olunub.
Estafet yarışlarında qaliblər elan olunsa da bu simvolik xarakter daşıyıb, əslində hər bir iştirakçı, hər bir komanda qalibdir. Çünki, onlar bu gün Arenada birlikdə yarışıb: valideynlər öz övladlarına, eyni zamanda övladları isə valideynlərinə dəstək olublar.
Bu tədbirin keçirilməsində məqsəd də həm idmançılar, həm də onların valideynləri, eləcə də məşqçilər və tamaşaçılar arasında kollektiv ruhu inkişaf etdirərək, onların fiziki hazırlığını yüksəltmək, həmçinin gimnastikanın təkcə idmançılar üçün deyil, hamı üçün olmasını əyani şəkildə göstərməkdən ibarət olub.
“Bu çox maraqlı yarışdır, çünki estafetdə təkcə idmançılar yox, həm də onların valideynləri və məşqçilər iştirak edir. Estafet iştirakçıları arasında yaş həddi qoyulmayıb, valideynlər arasında hətta gimnast Nərminə Səmədovanın nənəsi də iştirak edib. Gimnastika hamının məşğul ola biləcəyi bir növdür”, bədii gimnastika üzrə Azərbaycan milli komandasının Baş məşqçisi və estafetin təşəbbüskarı Mariana Vasileva bildirib.
M.Vasilevanın sözlərinə görə, estafetin keçirilməsində məqsəd kollektivin, gimnastlar, onların valideynlərinin və məşqçilərin birliyidir:
“Bəzən kənardan elə görünür ki, idmançının işi asandır, çünki tamaşaçılar yalnız yekun çıxışları görür. Lakin əlbəttə, valideynlər, uşaqların məşq prosesinə nə qədər güc sərf etdiyini bilir. Estafetdəki yarışların səviyyəsi hər kəs üçün əlçatandır. Komandanı estafetə hazırlayarkən hiss edirdim ki, hər bir iştirakçı qələbə qazanmaq istəyir. Hər kəs Milli Gimnastika Arenasında hökm sürən gimnastika ruhunu hiss edir”.
Estafet yarışları bitdikdən sonra yarışın iştirakçısı, bədii gimnastika üzrə milli komandanın üzvü Nərminə Səmədova və onun nənəsi Əzizə Səmədova bildiriblər ki, bu yarışlar bütün iştirakçılara çoxlu əlvan və müsbət emosiya bağışlayıb. “Estafet əlamətdar bir hadisədir, yarışma çox xoşuma gəldi, özümü yenidən gənc hiss etdim. Ümid edirəm ki, estafet yarışlarının keçirilməsi yaxşı bir ənənəyə çevriləcək. Yalnız yaxşı təəssüratlar var, düşünürəm ki, gələcəkdə belə estafet yarışları keçirilsə, mən həmişə iştirakçılar arasında olacağam”, Əzizə Səmədova qeyd edib.
Qeyd edək ki, bu estafet həm də həmrəylik ruhunu təbliğ etmək məqsədi daşıyıb və qarşıdan gələn 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününə həsr olunub.

There were held the 1st AGF relay races at Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena) on December 7.
The members of the National Teams in gymnastics disciplines, their parents as well as some coaches participated in this event organized by Azerbaijan Gymnastics Federation for the first time.
About 200 participants within 9 teams joined the competitions. The names of these teams symbolized important notions for Azerbaijan: “Shahdag”, “Odlar Yurdu”, “Koroghlu”, “Khazar”, “Gulustan”, “Karabakh”, “Gobustan”, “Goygol” and “Babak”.
Each of 5 games, which was prepared for the competitors, consisted of 3 stages. At the end of the very interesting and amusing relay, the winner became “Karabakh”. The teams of “Gulustan” and “Babak” ranked 2nd and 3rd accordingly. The cups were presented to the prize-winners.
Although there were announced the winners of the relay race, it was symbolic. In fact, every participant and every team won, as they have been competing together at the Arena today: parents supported their children and their children supported their parents at the same time.
The purpose of holding of this event was improvement physical training of the competitors by developing a collective spirit between the athletes and their parents, the coaches and the spectators, as well as showing that gymnastics is for everyone, but not just for athletes.
“This is very interesting competition, because not only athletes but also their parents and coaches participate in relay. There was no age limit among the participants of the relay race, and even the grandmother of the gymnast, Narmina Samadova, attended the event. Gymnastics is a sport discipline that everyone can do”, said Head Coach of the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team and initiator of the relay, Mariana Vasileva.
According to M.Vasileva, the purpose of the relay is the unity of the whole collective - gymnasts, their parents and coaches:
“Sometimes, it seems like athletes` job is easy, because the spectators see only final performances. But, of course, parents know how many efforts their children give for the training process. The competition level of relay is achievable for everyone. While preparing the team for relay, I felt that every participant wished to win. Everyone feels the spirit of gymnastics dominating at Milli Gimnastika Arenasi”.
At the end of the race, Narmina Samadova, a member of the Rhythmic Gymnastics National Team and her grandmother, Aziza Samadova, said that these competitions gave to all the participants a very cheerful and positive emotions. “Relay is a significant event. I liked it very much, I felt myself young again. I hope holding relay races will turn out to be a tradition. There are only good impressions and I think, if the relay races will take place again, I will always attend”, Aziza Samadova said.
It should be mentioned that this relay also aims to promote a spirit of solidarity and is dedicated to the forthcoming December 31 - World Azerbaijanis` Solidarity Day.