Ötən il Azərbaycan Gimnastika Federasiyası üçün uğurlu keçdi. 2014-cü il Azərbaycanda yenicə açılmış batut və qadın idman gimnastikası üzrə hakimlik kurslarının təşkili ilə başladı. Bu kursun nəticələrinə əsasən, həmin gimnastika növü üzrə hakimlər seçildi. Bir müddət sonra isə bizim üçün digər yeni gimnastika növü – aerobika üzrə təmsilçilərimiz Avstriyada keçirilən hakimlik kurslarında imtahanlardan müvəfəqiyyətlə keçərək, hakim adını qazandılar. Daha sonra isə, Bakıda bədii gimnastika üzrə məşqçilər üçün Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (BGF) Akademiyası təşkil olundu.
Ölkə başçısı, cənab İlham Əliyev və xanımı, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə dünyada bərabəri olmayan Milli Gimnastika Arenasının açılışı, ilin yaddaqalan hadisəsi oldu. Bu mükəmməl arenada yaradılmış şərait nəinki idmançılarımızın məşqləri üçün, həm də gimnastikanın 6 növü üzrə yerli və beynəlxalq yarışların təşkili üçün əlverişlidir. Təsadüfi deyil ki, dünyanın müxtəlif qitələrindən bura təlim-məşq toplanışlarına gəlirlər. Bədii gimnastika üzrə test-turniri xarakterli Azərbaycan Çempionatının təşkilindən sonra, iyun ayında burada gimnastikanın bu növü üzrə Avropa Çempionatı keçirildi və bu tədbir mütəxəssislər və Avropa Gimnastika İttifaqının rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirildi.
Bu il gimnastlarımız öz medallarıyla bizi sevindirməyə davam etdilər. Onlar bu günə qədər uğur əldə edilməyən gimnastikanın bəzi növləri və proqramlarında medal qazandılar. Belə ki, bədii gimnastika üzrə yunior gimnastlarımız ilk dəfə olaraq komanda hesabında Avropa Çempionatında medal (bürünc) qazandılar. Böyük gimnastlarımız da onlardan geridə qalmadı. Qrup hərəkətləri komandamız da ilk dəfə olaraq, Avropa Çempionatında 3 top – 2 lent ilə çıxışlarına görə gümüş medal qazanaraq, fəxri kürsüyə yüksəldilər.
Qadın idman gimnastikasında Azərbaycan üçün ilk medalı Avropa Birinciliyində dayaqla tullanma hərəkətlərinə görə ikinci yerdə qərarlaşan Anna Pavlova gətirdi. O, həmçinin Dünya Kubokundan da ilk medalı qazandı. Sloveniyanın paytaxtında keçirilən yarışlarda müxtəlif hündürlüklü qollarda hərəkətlərinə görə o, qalib oldu.
Kişi idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokundan ilk medalı isə Oleq Stepko gətirdi. Xorvatiyanın Osiek şəhərində təşkil olunan yarışda paralel qollardakı hərəkətinə görə o, 3-cü yerdə qərarlaşdı.
Bolqarıstanın Borovets şəhərində aerobika üzrə komandamız fərqlənərək, ilk dəfə olaraq Dünya Kubokunun fərsi kürsüsünə ( bürünc medal) yüksəldi.
Oleq Piunov və İlya Qrişunin də batut üzrə Dünya Kubokundan ilk medalımızı Portuqaliyada 3-cü olaraq əldə etdilər. 2014-cü il ərzində gimnastlarımız 42-si qızıl, 30-u gümüş və 42-si bürünc olmaqla 114 medal əldə etdilər. Bu medalların böyük hissəsi (68) bədii gimnastikanın payına düşür. Ötən il ölkəmizin bayrağı daha çox Jalə Piriyeva və Marina Durundanın şərəfinə qalxdı. Hesabında ən çox qızıl olan Marina Durunda Avropa Oyunlarının səfiri seçildi. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının reytinqində 1-ci olan böyüklərdən ibarət yığma komandamız, həmçinin Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının qrup komandalarının reytinqində (çoxnövçülük) 3-cü olaraq, 2014-cü ilə yekun vurdular.
Gələn il bizi gimnastikanın 6 növü üzrə yarışların keçiriləcəyi Avropa Oyunları, Dünya və Avropa Çempionatları və digər tədbirlər gözləyəcək. İdmançılarımıza qələbə və yeni-yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

Уходящий год оказался удачным для Федерации Гимнастики Азербайджана. Начался он с организацией в Баку судейских курсов по только что открывшимся в Азербайджане дисциплинам гимнастики - батуту и женской спортивной гимнастике. По результатам этих курсов у нас появились судьи по этим гимнастическим дисциплинам. Чуть позже наши представители удачно сдали экзамены и стали судьями на курсах, организованных в Австрии по другой, и также новой для нас дисциплине – аэробике. Затем, в Баку была организована Академия Международной Федерации (ФИЖ) для тренеров по художественной гимнастике.
Событием года стало открытие президентом страны, господином Ильхамом Алиевым и его супругой, президентом федерации, госпожой Мехрибан Алиевой Национальной Гимнастической Арены, равной которой нет в мире. Эта уникальная арена, где созданы все условия не только для тренировок наших спортсменов, но и для проведения местных и международных соревнований по всем шести гимнастическим дисциплинам. И не случайно гимнастки с различных континентов приезжают сюда на учебно-тренировочные сборы. После тестового чемпионата Азербайджана по художественной гимнастике, в июне здесь был проведен чемпионат Европы по этому виду спорта, который получил самые высокие оценки со стороны специалистов и руководства Европейского Союза Гимнастики.
В этом году гимнасты продолжали радовать нас своими медалями. В некоторых случаях они завоёвывали медали в тех дисциплинах и программах, в которых им до сих пор не удавалось сделать это. Так в художественной гимнастике наши юниоры впервые взяли медаль (бронзу) в командном первенстве на чемпионате Европы. Не уступили им и взрослые гимнастки. Команда по групповым упражнениям также впервые поднялась на почётный пьедестал на чемпионате Европы, завоевав серебряную медаль в упражнениях с 3 мячами и 2 лентами.
Первую для Азербайджана медаль в женской спортивной гимнастике с Европейского первенства привезла Анна Павлова, которая стала второй на прыжке. Она же завоевала первую медаль на Кубке мира. В соревнованиях, проходивших в столице Словении она выиграла упражнение на разновысоких брусьях.
Первую медаль с Кубка мира по мужской спортивной гимнастике привёз Олег Степко. Он стал третьим в упражнении на брусьях в соревнованиях, проходящих в Хорватском Осиеке.
В Болгарском городе Боровец отличилась наша команда по аэробике, которая впервые поднялась на пьедестал почёта (бронза) на Кубке мира.
Олег Пиунов и Илья Гришунин стали третьими в Португалии, тем самым завоевав первую медаль на Кубке мира по прыжкам на батуте.
Всего же в 2014 году нашими спортсменами было завоевано 114 медалей, из которых 42 золотых, 30 серебряных и 42 бронзовых. При чём большую часть из них (68) приходится на художественную гимнастику. В уходящем году больше всего флаг нашей страны поднимался в честь Жали Пириевой и Марины Дурунды. Последняя, на счету которой больше всего золотых медалей, выбрана спортивным послом Европейских Игр. Первое же место в рейтинге Федерации Гимнастики Азербайджана заняла взрослая групповая команда, которая также завершила 2014 год на третьем месте в рейтинге групповых команд (многоборье) по версии Международной Федерации Гимнастики.
В новом году нас ждут Европейские Игры, на которых гимнастика будет представлена 6 дисциплинами, чемпионаты Европы, мира и другие мероприятия. Мы желаем нашим спортсменам побед и новых достижений!