Üç Azərbaycan mütəxəssisi batutda tullanma üzrə beynəlxalq dərəcəli hakim olublar. Belə qərar yanvarın əvvəlində Bakıda Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının batutda tullanma üzrə Texniki Komitəsinin üzvü Dmitri Polyaruşun iştirakı ilə keçirilən hakimlər seminarının yekunları üzrə qəbul edilib.
Bakı Gimnastikanın Məktəbinin məşqçiləri Abdulla Qasımov, Rahib Əliyev və Adil Hüseynzadə kursu müvəffəqiyyətlə dinləyərək, üç imtahan veriblər və bundan sonra 4-cü hakim dərəcəsinə malik olublar. A. Hüseynzadə həm də tamblinq üzrə 3-cü dərəcəli beynəlxalq hakimdir.
Artıq bu yay və payızda onlar İsveçrədə, Belarusda və Portuqaliyada Dünya Kuboku mərhələlərində, ən yaxın perspektivdə, yəni aprelin əvvəlində Pireney yarımadasında Avropa çempionatında iştirak edə biləcəklər.
Batutda tullanma yeni idman növüdür və o, keçən ildən Azərbaycan Gimnastika Federasiyası inkişaf etdirilir. Ölkə yığmasının üzvü Ruslan Ağamirov dünya çempionatında, bir sıra Dünya Kuboku mərhələlərində çıxış edib, həmçinin Belarusda beynəlxalq yarışda ikinci yeri tutub.

Такое решение было принято по итогам судейского семинара, прошедшего в Баку в начале января с участием члена Технического комитета по прыжкам на батуте Международной федерации гимнастики Дмитрия Поляруша.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, успешно прослушали курс и сдав 3 экзамена, отныне 4-ю судейскую степень бреве имеют тренеры Бакинской школы гимнастики Абдулла Гасымов, Рахиб Алиев и Адиль Гусейнзаде. Причем, последний также является судьей по тамблингу, имея 3-ю международную категорию.
Уже этим летом и осенью они смогут принять участие на этапах Кубка мира в Швейцарии, Беларуси и Португалии. А в ближайшей перспективе – чемпионат Европы на тех же Пиренеях в начале апреля.
Прыжки на батуте - новый вид спорта, который с прошлого года начала развивать Федерация гимнастики Азербайджана. Член сборной страны Руслан Агамиров выступил на чемпионате мира, ряде этапов Кубка мира, а также занял второе место на международном турнире в Беларуси.