Üç azərbaycanlı və iki iranlı mütəxəssis qadınlar arasında idman gimnastikası üzrə beynəlxalq dərəcəli hakim olublar.
Bu qərar Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) qadın idman gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin prezidenti Nelli Kimin iştirakı ilə yanvarın sonlarında Bakıda keçirilən hakimlər üçün seminarın yekunları üzrə qəbul edilib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, milli məşqçilər Səbinə Bəşirova ("Sərhədçi"), Lalə Abdulalyeva ("Neftçi"), eləcə də Bakı Gimnastika Məktəbindən Rza Əliyev kursu dinləyərək və iki imtahanı uğurla verərək 4-cü dərəcəli hakim olublar. Eləcə də sonuncu iki nəfər akrobatika və kişi idman gimnastikası üzrə hakim olmaqla müvafiq olaraq 2-ci və 4-cü beynəlxalq dərəcələrə malikdirlər.
Kursların rəhbərinin özünün qeyd etdiyi kimi, R.Əliyev qadın gimnastikası üzrə hakimliyin istisnasız olaraq qadın məşğuliyyəti olması ilə bağlı stereotipi dağıdıb.
FIG Texniki Komitəsinin rəhbəri bildirib: "Həm də mən elə adam xatırlamıram ki, o, eyni Olimpiya siklində həm kişilərin, həm də qadınların hakimi olsun".
Artıq mart və aprel aylarında onlar Almaniyada və Qətərdə, Sloveniya və Xorvatiyada keçiriləcək dünya kuboku mərhələlərində, daha sonra isə, yəni may ayının ortalarında Sofiyadakı Avropa çempionatında В kateqoriyasında iştirak edə biləcəklər.
Qadın idman gimnastikası ötən ildən başlayaraq Azərbaycan Gimnastika Federasiyasında inkişaf etdirilən yeni idman növüdür.

АЗЕРБАЙДЖАНСКИЕ ТРЕНЕРЫ СТАЛИ СУДЬЯМИ МЕЖДУНАРОДНОЙ КАТЕГОРИИ ПО ЖЕНСКОЙ СПОРТИВНОЙ ГИМНАСТИКЕ
Трое азербайджанских специалистов и двое иранских стали судьями международной категории по спортивной гимнастике среди женщин.
Такое решение было принято по итогам судейского семинара, прошедшего в Баку в конце января с участием президента Технического комитета по женской спортивной гимнастике Международной федерации (FIG) Нелли Ким.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, успешно прослушали курс и сдав два экзамена, отныне 4-ю судейскую степень бреве имеют национальные тренеры Сабина Баширова («Сярхядчи»), Лала Абдуллаева («Нефтчи»), а также Рза Алиев из Бакинской школы гимнастики. Причем последние двое также являются судьями по акробатике и мужской спортивной гимнастике, имея 4-ю и 2-ю международные степени соответственно.
Как подчеркнула сама руководитель курсов, Р. Алиев разрушил стереотип о том, что судейство в женской гимнастике – исключительно дамское занятие. «И к тожу же, я не припомню, чтобы один и тот же человек в одном олимпийском цикле был судьей как у мужчин, так и у женщин», сказала глава Техкома FIG.
Уже в марте и апреле они смогут принять участие на этапах Кубка мира категории В, которые пройдут в Германии и Катаре, Словении и Хорватии. А затем – чемпионат Европы в Софии в середине мая.
Женская спортивная гимнастика - новый вид спорта, который с прошлого года начала развивать Федерация гимнастики Азербайджана.