Üç azərbaycanlı və iki iranlı mütəxəssis qadınlar arasında idman gimnastikası üzrə beynəlxalq dərəcəli hakim olublar.
Bu qərar Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) qadın idman gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin prezidenti Nelli Kimin iştirakı ilə yanvarın sonlarında Bakıda keçirilən hakimlər üçün seminarın yekunları üzrə qəbul edilib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, milli məşqçilər Səbinə Bəşirova ("Sərhədçi"), Lalə Abdulalyeva ("Neftçi"), eləcə də Bakı Gimnastika Məktəbindən Rza Əliyev kursu dinləyərək və iki imtahanı uğurla verərək 4-cü dərəcəli hakim olublar. Eləcə də sonuncu iki nəfər akrobatika və kişi idman gimnastikası üzrə hakim olmaqla müvafiq olaraq 2-ci və 4-cü beynəlxalq dərəcələrə malikdirlər.
Kursların rəhbərinin özünün qeyd etdiyi kimi, R.Əliyev qadın gimnastikası üzrə hakimliyin istisnasız olaraq qadın məşğuliyyəti olması ilə bağlı stereotipi dağıdıb.
FIG Texniki Komitəsinin rəhbəri bildirib: "Həm də mən elə adam xatırlamıram ki, o, eyni Olimpiya siklində həm kişilərin, həm də qadınların hakimi olsun".
Artıq mart və aprel aylarında onlar Almaniyada və Qətərdə, Sloveniya və Xorvatiyada keçiriləcək dünya kuboku mərhələlərində, daha sonra isə, yəni may ayının ortalarında Sofiyadakı Avropa çempionatında В kateqoriyasında iştirak edə biləcəklər.
Qadın idman gimnastikası ötən ildən başlayaraq Azərbaycan Gimnastika Federasiyasında inkişaf etdirilən yeni idman növüdür.

This decision was made according to the results of the Judges` Courses held in Baku at the end of January with a participation of the President of the Technical Committee in women`s artistic gymnastics of the International Federation of Gymnastics (FIG), Nellie Kim.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, having successfully taken the course and passed 2 examinations, national coaches Sabina Bashirova ("Sarhadchi"), Lala Abdullayeva ("Neftchi") as well as Rza Aliyev from Baku Gymnastics School, obtained Brevet 4. It should be mentioned that the latter two specialists are also judges in acrobatics and men’s artistic gymnastics being holders of the FIG Brevet IV and II accordingly.
As it was emphasized by the head of the course, Rza Aliyev destroyed the stereotype that judging in women`s artistic gymnastics was exceptionally ladies` job. “I would like to note that I do not remember the same person in one Olympic cycle to act as a judge both in men`s and women`s artistic gymnastics,” the head of the FIG Technical Committee said .
In March and April, they can already take part in the World Challenge Cup series to be held in Germany and Qatar, Slovenia and Croatia. Then, there will be held the European Championships in Sofia in May.
Women`s artistic gymnastics is a new sports discipline started to be developed by Azerbaijan Gymnastics Federation last year.