Bu həftə sonu Kazanda 27 ölkədən 130 idmançının iştirak etdiyi bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku yekunlaşıb. İdmançılar arasında bizim yığmanın gimnastları – Ayşən Bayramova və Nilufər Niftalıyeva da var idi.
“Mən qızların çıxışlarından çox razı qaldım. Məhz, Ayşən üçün bu ilk Dünya Kuboku idi, Nilufər üçün isə böyük fasilədən sonra ilk ciddi yarış” -deyə, yığma komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva yarış sonrası qeyd edib. “Gimnastlar hazırda nəyə qadir olduqlarını nümayiş etdirdilər. Əlbətdə, onlar həyəcanlı idilər, buna görə də cüzi səhvlərə yol verdilər. Lakin, bu səhvlər düzələndir”.
Nilufər, bu ayın sonu İzmirdə keçiriləcək Dünya Çempionatında komandamızın tərkibində ölkəmizi təmsil edəcək.
21-28 sentyabr tarixlərində keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatında, Azərbaycan 9 gimnastla təmsil olunacaq. Onlar – ölkənin mütləq çempionu, çoxsaylı Dünya Kuboklarının mükafatçısı Marina Durunda, Gülsüm Şəfizadə, Nilufər Niftalıyeva, həmçinin Səbinə Abbasova, Siyana Vasileva, Aynur Mustafayeva, Aliyə Paşayeva, Diana Doman və Aleksandra Platonovadan ibarət qrup hərəkətləri üzrə komandamızdır.
“Marina Durunda və Gülsüm Şəfizadə top, halqa, lent və gürzlərlə, Nilufər Niftalıyeva isə halqa və topla öz çıxışlarını nümayiş etdirəcəklər” – deyə, Mariana Vasileva qeyd edib.

В эти выходные в Казани завершился финал Кубка Мира по художественной гимнастике, собравший более 130 спортсменок из 27 стран. Среди них были и представительницы нашей сборной – Айшан Байрамова и Нилюфяр Нифталиева.
«Я очень довольна выступлением девочек, ведь для Айшан это первый Кубок Мира, а для Нилюфяр – серьезный старт после большого перерыва,» - отметила главный тренер сборной Мариана Василева после завершения соревнования. «Гимнастки показали именно то, на что они способны в данный момент. Конечно же, они немного волновались и поэтому допустили некоторые мелкие ошибки. Но это исправимо».
Нилюфяр в составе нашей сборной представит страну на предстоящем чемпионате мира, который пройдет в Измире уже в конце этого месяца. В предварительный состав сборной Азербайджана на чемпионат мира по художественной гимнастике, который пройдет с 21 по 28 сентября, вошли девять спортсменок. Среди них абсолютная чемпионка страны и многократный призер Кубка Мира Марина Дурунда, Гюльсум Шафизаде и Нилюфяр Нифталиева, а также команда по групповым упражнениям в составе Сабины Аббасовой, Сияны Василевой, Айнур Мустафаевой, Алии Пашаевой, Дианы Доман и Александры Платоновой.
«Марина Дурунда и Гюльсум Шафизаде выступят с мячом, обручем, лентой и булавами. Нилюфяр же сделает упражнения с обручем и мячом,» - подчеркнула Василева.