Bu gün Avropa Oyunları çərçivəsində Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası üzrə fərdi proqramda, həmçinin aerobika gimnastikası üzrə qarışıq cütlüklər arasında təsnifat mərhələsi yekunlaşıb.
Batut üzrə yarışlarda ölkəmizi, kişilər arasında Oleq Piunov, İlya Qrişunin, qadınlar arasında isə Svetlana Makştaryova və Sabina Zaytseva təmsil edirdi. Yarışın qaydalarına əsasən, ən yaxşı nəticə göstərmiş 6 batutçu finala vəsiqə qazan bilər. Bununla yanaşı, finalda hər ölkədən yalnız bir idmançı iştirak edə bilər. Xüsusi tələblərə cavab verən birinci çıxış və sərbəst surətdə tərtib olunan ikinci çıxışın nəticələrinə əsasən, İlya Qrişunin 104.640 xalla 5-ci yerdə, qadınlar arasında isə Sabina Makştaryova 100.370 xalla 4-cü pillədə qərarlaşdı. Beləliklə, hər iki gimnastımız 21 iyun tarixində baş tutacaq finalda çıxış edəcək.
Təəssüflər olsun ki,aerobika üzrə qarışıq cütlüyümüz final mərhələsinə vəsiqə qazana bilmədi. Xatırladaq ki, gimnastikanın bu növü Azərbaycanda 2014-cü ildən inkişaf etdirilməyə başlanılıb.

Азербайджанские батутисты квалифицировались в финал
Сегодня в рамках Первых Европейских Игр на Национальной Арене Гимнастики завершилась квалификация по батуту в индивидуальной программе, а также среди смешанных пар по аэробной гимнастике.
На соревнованиях по батуту, среди мужчин Азербайджан представили Олег Пиунов и Илья Гришунин, а среди женщин Светлана Макштарева и Сабина Зайцева. По регламенту соревнований в финал попадают 6 прыгунов, показавших лучший результат. При этом, в финале каждую страну может представить лишь один спортсмен. По итогам двух выступлений в произвольной и обязательной программе, И. Гришунин, занял пятое место, набрав 104.640 баллов. Среди женщин С. Макштарева закрепилась на четвертом месте получив от судей 100.370 баллов. Таким образом, оба спортсмена выступят в финалах 21 июня.
К сожалению, наша смешанная пара не смогла пробиться в финальную часть соревнований. Напомним, что этот вид гимнастики развивается в Азербайджане с 2014 года.