Gimnastika növləri üzrə birgə çempionatın ilk günü sona çataraq, maraqlı qələbələrlə yadda qaldı.
Çoxnövçülük üzrə finalın nəticələrinə əsasən kişi idman gimnastikasında qızıl medalı və ölkənin mütləq çempionu adını Azərbaycanlı gimnast Oleq Stepko (90.600 xal), ikinci yeri onun həmyerlisi Petro Paxnyuk (88.055) və üçüncü yeri isə London Olimpiya Oyunlarının mükafatçısı, Xorvatiyalı Filip Ude qazandı (86.100).
Həmçinin, yarışlarda qadın idman gimnastikasında ölkəni təmsil edən Kristina Pravdina da hesabına qızıl medal yazdırdı. 4 çıxışın nəticəsinə görə 50.339 xal toplayan gimnastımız ölkənin mütləq çempionu oldu. Onun ardınca isə Türkiyədən olan iştirakçılar Tutya Yılmaz (50.131) və Demet Mutlu (49.332) sıralanmışdılar.
Yarışın sabahkı günü isə gimnastikanın 4 növünə - batut, aerobika, bədii gimnastika və akrobatikaya həsr olunacaq. Yarışların yekun günü isə zəngin keçəcək. Belə ki, həmin gün gimnastikanın 6 növü üzrə mübarizələr baş tutacaq.
Yarışlarda 22 ölkədən 133 gimnast iştirak edir və onların arasında dünya gimnastikasının ulduz simaları, bədii gimnastika üzrə Dünya ikiqat və Avropa üçqat çempionu Yana Kudryavtseva, kişi idman gimnastikası üzrə Olimpiya Oyunlarının, Dünya və Avropa Çempionatlarının gümüş mükafatçısı Filip Ude, ölkənin ikiqat mütləq çempionu və Avropa Oyunlarının səfiri Marina Durunda və digərləri var.
Bu çempionatın əsas xüsusiyyəti Avropa Oyunlarının formatında keçirilməsidir. Yarışlar gimnastika tarixində ilk nümunə olacaq, həmçinin aerobika və akrobatika gimnastlarının bədii gimnastlarla bərabər, idman gimnastlarının isə batutçularla bərabər eyni məkanda mübarizə aparmaqları üçün gözəl fürsət olacaq.

Первый день объединенного чемпионата по гимнастическим дисциплинам в Баку подошел к концу и запомнился яркими победами азербайджанских гимнастов.
По итогам финала многоборья по мужской спортивной гимнастике золотую медаль и титул абсолютного чемпиона страны завоевал азербайджанский гимнаст Олег Степко (90.600 баллов), на второй позиции расположился его соотечественник Петро Пахнюк (88.055), а призер Олимпийских Игр в Лондоне, хорват Филип Уде завоевал бронзовую медаль (86.100).
Золотая медаль также на счету у Кристины Правдиной, которая представила Азербайджан на соревнованиях по женской спортивной гимнастике. Заработав 50.339 баллов по итогам четырех выступлений, наша гимнастка стала абсолютной чемпионкой страны. За ней выстроились две представительницы Турции – Тутья Йылмаз (50.131) и Демет Мутлу (49.332).
Завтрашний день будет посвящен сразу четырем видам – прыжкам на батуте, аэробике, художественной гимнастике и акробатике. Завершительный же день соревнований будет насыщенным – пройдут соревнования по всем шести видам.
В соревнованиях принимают участие 133 гимнаста из 22 стран – среди них такие звезды мировой гимнастики, как двукратная чемпионка мира по художественной гимнастике, трехкратная чемпионка Европы Яна Кудрявцева, серебряный призер Олимпийских Игр, чемпионата мира и Европы по спортивной гимнастике Филип Уде, многократная призерка кубков мира по художественной гимнастике, двукратная абсолютная чемпионка страны и спортивный посол Европейских Игр Марина Дурунда и многие другие.
Особым это соревнование делает то, что оно пройдет по той же схеме, по которой пройдут и первые Европейские Игры. Это станет прецедентом в истории гимнастики и отличной возможностью для мастеров аэробики и акробатов соревноваться вместе с художницами, спортивными гимнастами и батутистами под одной крышей.