Azərbaycan gimnastları İtaliyanın Pesaro şəhərində keçirilmiş Dünya kubokunun növbəti mərhələsində 5-ci yerləri tutublar.
Dörd mümkün finalın üçündə çıxış etmək imkanı əldə edən Anna Qurbanova ən yaxşı nəticələri ip və halqa ilə göstərib və 5-ci yeri tutub. Topla finalda isə gimnastımız 6-cı nəticəni göstərib.
Digər təmsilçimiz Aliyə Qarayeva da finala 3 dəfə vəsiqə qazanaraq, iplə və topla 7-ci, lentlə isə 8-ci nəticəni göstərib.
Çoxnövçülükdə gimnastlarımızın hər ikisi 101.65 bal toplayaraq 9-10-cu yerləri bölüşdürüblər. Azərbaycanın üçüncü gimnastı Zeynəb Cavadlı 91.85 balla 33 iştirakçı arasında 18-ci yeri tutub.
Pesaroda qələbəni ən yüksək nəticələrə 4 dəfə imza atan rusiyalı Yevgeniya Kanayeva bayram edib.
Azərbaycanın böyüklərdən ibarət qrup komandasının da Pesarodakı çıxışını uğurlu saymaq olar. Belə ki, 3 lent / 2 iplə hərəkətlərdə, ilin Yaponiyada keçiriləcək ən vacib startına – Dünya çempionatına hazırlaşan Vəfa Hüseynova, Dina Qorina, Anastasiya Prasolova, Valeriya Yeqay, Ceyla Quliyeva və Nigar Mirzəyevadan ibarət kollektivimiz 23.7 balla 5-ci yeri tutub.
Azərbaycan yığması ikinövçülükdə 6-cı nəticəni göstərib (44.625 bal). Dünya kuboku isə proqramın hər üç növündə bütün rəqiblərini geridə qoyan olan xalça sahiblərinə nəsib olub.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, İtaliyadakı turnir fərdi gimnastlarımız üçün 10 gündən sonra Bakıda start götürəcək Avropa çempionatı astanasında sonuncudur.
Xarici nümayəndə heyətlərindən Bakıya ilk olaraq Litva gimnastlarının səfəri gözlənilir. Onlar paytaxtımıza mayın 11-də, gecə olacaqlar. Yarışlar isə mayın 15-də 10:30-da başlanacaq – xalçaya seniorlar çıxacaqlar. Həmin gün çempionatın təntənəli açılış mərasimi keçiriləcək. Tədbir 18:30-da başlanacaq.
Avro-2009-un Azərbaycandakı teleyayımını “Lider TV” televiziya kanalı həyata keçirəcək. Qitə birinciliyinə xarici telekanallar da maraq göstərib. Onlar arasında Rusiyanın məşhur “RTR Sport” idman kanalı da var. Bu kanal öz şərhçini Azərbaycana ezam edəcək. Qalan ölkələr Bakı Avro-2009-u “Eurosport” və bir çox başqa kanallar vasitəsi ilə izləyəcəklər.

Azerbaijani gymnasts have taken the fifth places in the next World Cup series which has come to the end in Italian city Pesaro.
Having acquired a right to take part in three finals of four possible ones, Anna Gurbanova gave her best results in exercises with a rope and a hoop and took the 5th places. One of the participants of the forthcoming Euro-2009 in Baku became the 6th in a final with a ball.
The country’s another gymnast Aliya Garayeva also reached the final three times and was marked by the following performances: the 7th place with a rope and a ball and the 8th place with a ribbon.
In the all-around, both gymnasts shared 9-10th places having received 101.65 points. The third participant from Azerbaijan, Zeynab Javadli, received 91.85 points and took the 18th place among the 33 competitors.
The victory in Pesaro was celebrated by Yevgeniya Kanayeva who gave the best results four times.
An Azerbaijani senior group team can also boast of its performance in the final. Our collective consisting of Vafa Huseynova, Dina Gorina, Anastasiya Prasolova, Valeriya Yegay, Jeyla Guliyeva and Nigar Mirzayeva preparing to this year’s main tournament for them – the World Championships to be held in Japan in September, received 23.7 points for the performance with 3 ribbons and 2 ropes and also won the 5th place.
Azerbaijani national team took the 6th place (44.625) according to the results of the double-event. The floor’s hostesses became the owner of the World Cup having taken the first places in all three kinds of the program.
According to the press service of the National Federation, the tournament in Italy became the last for the individual gymnasts on the threshold of the European Championships starting in Baku in 10 days.
It has already become known that the Lithuanian gymnasts will arrive to Baku first among foreign delegations. Their arrival is expected in the night from the 10 to the 11th of May. The competitions will begin at 10:30 on May 15 – with the performance of seniors. On the same day, the championship’s official opening ceremony will take place. It will start at 18:30.
Euro-2009 will be broadcasted in Azerbaijan on “Lider TV” channel. Foreign television channels showed interest in the continental championships as well, particularly, Russian “RTR Sport” channel which also sends its commentator as a delegate to Baku. The rest of the world will watch the euro-2009 in Baku on “Eurosport” channel and in a number of other channels.